AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

SKUTOČNÝ PRÍBEH: Ako si mamičky založili úspešnú firmu

Mali pred sebou sľubne naštartovanú kariéru, lenže potom sa stali matkami a zistili, že čas medzi rodinu a zamestnávateľa s pevnou pracovnou dobou deliť nechcú – a ani nemôžu. Preto sa rozhodli založiť si vlastné, dnes už úspešné firmy. Aké sú ich príbehy, ktoré môžu inšpirovať i vás?
SKUTOČNÝ PRÍBEH: Ako si mamičky založili úspešnú firmu

Možno viete upiecť skvelé detské torty, možno si poradíte s úradmi, môžete teda pomáhať cudzincom s presunom k nám. Alebo vám na sídlisku chýbajú kaviarne, kde sú kočíky vítané. Skúste speňažiť svoje schopnosti a nápady. Na jednej strane stojí krásna predstava nikomu sa nespovedať, na strane druhej absolútna neistota. Priznajme si to, väčšina z nás sa podnikania bojí.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Dá sa rozviesť v pokoji a s ohľadom na deti?

Práve s malými deťmi však prichádza okamih, kedy zisťujeme, že nezvládame denné dochádzanie do práce, každodenné odlúčenie a 10-hodinový pracovný deň. „Čiastočný úväzok popri starostlivosti o deti, napríklad štvrtinový, by bol ideálny. Máte istý zárobok a zároveň môžete pohodlne zvládnuť i doktorov, prevážanie a pod.

Ale o čiastočné úväzky je u nás veľká núdza, registrujeme ich len 5 percent zo všetkých ponúk, veľmi hlboko pod európskym priemerom,“ komentuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs. cz. Pracovný ruch a tiež finančná sebestač- nosť nám však chýba, pohybovať sa len medzi deťmi nám po určitej dobe väčšinou začne prekážať.

A tá doba môže trvať pár mesiacov i 10 rokov, každá to máme inak, čo dokladá i Alena Dosedlová, ktorá šije detské oblečenie Not Just Mom. „Úprimne, nespomínam si na iné životné obdobie, kedy by som si potrebovala viac zdvihnúť sebavedomie, ako počas rokov strávených varením kašičiek a vylievaním nočníkov.“

Podnikanie je síce neisté, ale keď sa štart vydarí, môžete sa zariadiť podľa seba. Nikomu nehlásite chorobu, neriešite prázdniny ani vyzdvihovanie zo škôlky. „Inak by som povedala, že je to možno komplikovanejšie a časovo náročnejšie než byť klasicky zamestnaná. Ak čokoľvek chcete robiť poriadne, musíte tomu venovať viac času než 8 hodín od pondelka do piatka, aspoň v začiatkoch,“ priznáva Monika Hertlová, majiteľka detského salónu krásy.

A tiež je tu strach, že neuspejete, že nebude dosť objednávok. Nemaľujme si podnikanie naružovo, i to sa môže stať. Len treba mať scenár i pre tento variant, finančné zásoby, nebáť sa požiadať o pomoc, aby zákazky začali opäť chodiť, vziať aj inú prácu než robíte obvykle.

Nebojte sa ani papierovania! Úradovanie so štartom živnosti už dnes nie je také náročné. Len čo má dieťa viac než 2 roky, môžete ho dať do škôlky alebo jasličiek, počet dní nikto nerieši. Nemusíte do toho ísť na sto percent, môžete začať zľahka a postupne pridávať pracovné hodiny a dni, zaistiť si opatrovateľku alebo prehovoriť babičku.

Povedzte o výrobkoch kamarátkam, ponúknite susedom. Stačíte tak doladiť chybičky a problémy ešte skôr, než dôjde na ozajstné a veľké objednávky. Spočítajte si to a rozmyslite, koľko potrebujete zarábať.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Kúpa prvých topánočiek: pred alebo po začatí chôdze?

Rodičovská je fajn, ale máte náklady: materiál, školenie, dane, v neposlednom rade platíte za opatrovanie. Zistite si, koľko stoja vaše výrobky u konkurencie, aby ste neboli nápadne lacnejšia ani oveľa drahšia. Máte sa o koho oprieť? Porozprávajte sa s partnerom, ako sa on na celú vec pozerá, zistite si, či s ním môžete počítať.

„Každý deň si znovu uvedomujem, že pokiaľ by môj manžel nebol ochotný večer deti kúpať a čítať im rozprávku, aby som mohla pracovať, alebo s nimi stráviť celý deň v dobe, kedy som na nejakej predajnej akcii, zďaleka by som nebola tam, kde som,“ priznáva Alena Dosedlová.

Monika Hertlová

1.jpg

Keď vás kaderníčka posadí k zrkadlu v salóne Moniky Hertlovej v susedných Čechách, pravdepodobne skončíte pred rozprávkou, v autíčku alebo Xboxe. Monika totiž síce celú svoju kariéru strávila v bankovníctve, ale s rodičovskou prišla na to, že skĺbiť jej vtedajšiu pozíciu v banke a starostlivosť o dieťa je príliš komplikované.

Monika cítila, že pracovať potrebuje, lenže musí vymyslieť inú cestu. Detský salón kedysi videla v New Yorku, teraz sa spomienka vynorila. Keď však chcete podnikať v takomto odbore, musíte zvládnuť viac, ako len zaplatiť kolok.

„Musela som si urobiť všetky rekvalifikácie – kadernícku, manikérsku a pedikérsku. Inak by som nedostala živnostenský list a nemohla v tomto odbore podnikať. Nemám vôbec ambície strihať v našom salóne, na to som najala skúsené kaderníčky. Ale som rada, že som získala tie remeselné základy.“

Na jar teda konečne otvorila päťhviezdičkový detský salón Funny Sassy. „Vo svete sú detské salóny bežné, u nás ide o dieru na trhu.“ Jedným z dôvodov je, že deti nikto strihať nechce, trvá to dlho, nie sú to práve poslušní zákazníci, za ich strihanie je málo peňazí.

„Urobila som si analýzu trhu a zistila, že v ČR nič také nefunguje. V celej Európe je takýchto salónov len pár.“ Podnikanie popri rodičovskej berie poctivo, žiadne vyslobodenie z nudy. „Je to blázinec. Kopa vybavovania, papierovania, povinností...

Ale priznávam, že je to veľká zmena naštartovať sa z rodičovskej dovolenky.“ Navyše, z vrodenej zodpovednosti na salón stále dozerá, vo firme je každý deň. „Na druhej strane som získala slobodu – viem, že keď (dnes štvorročná) dcérka ochorie, nemusím sa stresovať a ostanem s ňou jednoducho pár
dní doma. Salón sa za ten čas určite nepoloží, bude fungovať ďalej.“

Alena Dosedlová

2.jpg

Alena Dosedlová vyštudovala dve vysoké školy zároveň, viedla kurzy angličtiny a pracovala v advokátskej kancelárii. V duchu sa videla prinajmenšom v sudcovskom talári. Po šiestich rokoch doma s deťmi sa ocitla na križovatke a začala šiť.

„Dcéra tvrdošijne odmietala nosiť akékoľvek dievčenské oblečenie, páčilo sa však mamičkám i deťom v okolí.“ Stretla som jej sukienky pod heslom Not Just Mom vlani pri Národnom divadle na Dyzajnmarkete. Na prvý pohľad zaujmú, majú volániky a mašličky a pritom chýbajú zvieratká a ružová.

„Vďaka svojim deťom som pochopila, že princezná nemusí byť len ružová, volány na nohavice rozhodne patria a správny dvojročný chlapec môže vlastniť kravatu, ktorá nie je nudná.“ Najprv šila len pre rodinu, potom i pre deti známych a postupne sa začali pýtať aj cudzí ľudia. Do podnikania teda neskočila, ale postupne sa tak akosi rozrastalo.

„Myslím si, že práve doba, kedy je žena doma s malými deťmi, je tou pravou chvíľou na to, aby si vyskúšala, či jej sny budú fungovať. Či má jej podnikateľský zámer šancu uspieť.“ Najdôležitejšie je pre ňu to, že je pánom svojho času.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Zábava | Batoľa

Betka Stanková: Pocit materstva sa nedá opísať slovami!

„Nemusím byť ráno úderom ôsmej v kancelárii a zložito vymýšľať, kto vyzdvihne deti zo škôlky, ktorá sa zatvára desať minút pred koncom mojej pracovnej doby. Neriešim stráženie cez letné prázdniny, pretože nemám päť týždňov dovolenky ročne.

Nepotrebujem nikomu zložito vysvetľovať, prečo neprídem do práce, keď deti ráno vracajú (alebo sa nám jednoducho len nechce vstávať).“ Na druhej strane po začiatku podnikania prišla na to, koľko má vlastne voľného času „a ako som s ním bola schopná plytvať v dobe, kedy som bola len na rodičovskej“.

Adéla Paulík Lichková

3.jpg

Viete, kto je adiktológ? Adéla Paulík Lichková pracovala s drogovo závislými, je psychoterapeut a adiktológ, šiť začala zo zvedavosti. „Prvý šijací stroj som si kúpila za body nazbierané za čerpanie pohonných hmôt na benzínke. Nikdy predtým som na stroji nešila.“ Pár týždňov nato otehotnela a s rastúcim bruchom sa rozhodla, že si skúsi ušiť vankúš na spanie.

„Nechcelo sa mi zaň utrácať v obchode. A tak som po prvý raz spustila stroj a ešte v ten deň som si ušila vankúš so snímateľným obalom, so zipsom. Bol úplne super.“ Druhým projektom boli látkové plienky, potom sa na internete inšpirovala látkovým pexesom.

Už pod značkou Apau hľadala materiály, spôsoby, vystuženie... „Dcéra je, napokon, skvelý tester nových hračiek – prvé kúsky dostane vždy ona a veľmi rýchlo ma upozorní, čo by som mala upraviť, ako by to bolo lepšie a čo by to ešte chcelo.“ Dcérka má teraz rok, Adéla pritom začala spolu s novou rolou matky podnikať.

„Najväčšou výhodou je to, že pri svojej práci môžem byť s dcérou, čo bol dôležitý faktor pri rozhodovaní, či sa do podnikania pustiť, či nie. Keď sa Klárka hrá, môžem pripravovať menšie projekty, keď spí, tak si môžem látky rozložiť po celej izbe a pracovať na väčších zákazkách.

Zvuk šijacieho stroja ju navyše niekedy veľmi pekne uspáva.“ Prvý rok je však u dieťaťa veľmi rýchly a spolu s prvými slovíčkami a krôčikmi sa mení i čas a priestor, ktorý sa dá venovať šitiu. „Zároveň ale prichádza inšpirácia, čo by som mohla pre dcéru a deti jej veku ušiť.“

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Pôrod | Tehotenstvo

Antikoncepcia nielen po pôrode

Na svoju pôvodnú prácu však Adéla nezabúda a plánuje raz ponúknuť prácu iným mamičkám na materskej i svojim bývalým klientom v komunite.

Magdalena Hájková

4.jpg

Aj s tromi deťmi sa Magdalena Hájková očividne cítila málo vyťažená. U svojej kamarátky videla kapsu, ktorú používala miesto igelitových vreciek na desiate. Sna- žila sa vnuknúť nápad kamarátke, no tej sa nezdal. Magda ale ekologickým vreckám, ktoré majú vnútri látku s uzáverom, a tak ich môžete prať a používať stále dokola, verila.

A tak mohla na jar dať výpoveď vo svojej pôvodnej práci v investičnej firme. Vrecká ju už uživia, dokonca sa chystá zamestnať ďalšiu mamičku. Postupne
sa zoznámila s ďalšími podnikajúcimi mamičkami, obchádzajú spolu jarmoky, radia si, ako zvládnuť faktúry, poštu, predvianočný nával objednávok, mar- keting a tak ďalej. Jej rada začínajúcim mamičkám?

„Aby si dobre rozmysleli svoj podnikateľský plán, urobili prieskum trhu a pokiaľ si budú isté, že ich nápad za to stojí, nech sa neboja a idú do toho.“ Ako ďalšie mamičky i ona zdôrazňuje, že zázemie doma je nesmierne dôležité.

„Mám skvelého muža, ktorý je mojou oporou, pomáha mi s technickým zázemím môjho e-shopu a, samozrejme, so strážením detí vo chvíľach, kedy je naša sezóna (teda začiatkom školského roku a pred Vianocami) a keď je práce naozaj veľa.“ A napriek tomu, že je Magda realista, prekvapenie v podnikaní prišlo.

„Je to nespoľahlivosť niektorých firiem, či už dodávateľov alebo odberateľov. Našťastie máme možnosť voľby a k ľuďom, ku ktorým strácame dôveru, sa nemusíme vracať.“ Na podnikaní sa jej najviac páči flexibilita. „Som svojím pánom. Nemám problém ráno deti odviezť do školy i škôlky a odpoludnia
sa im venovať.

Sú, samozrejme, dni, kedy musím viac pracovať, ale potom prídu dni, kedy mám voľnejšie a môžeme napríklad i vo všedný deň vyraziť do zoo. Navyše, nemusím riešiť voľno cez prázdniny, choroby detí a iné.“

A potom vidí aj istú výchovnú výhodu. „Deti vidia, čo robím a prečo to robím, je to pre nich hmatateľný príklad zárobku peňazí. Niečo iné než klasický model, kedy rodič ‚zmizne‘ do práce zarábať korunky.“

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma