AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Skúsenosti čerstvých mamičiek: ako to vyzerá pár dní po pôrode

Bezprostredne po návrate z pôrodnice má mamička obvykle dosť starostí sama so sebou a bábätko si tiež ešte len zvyká. Jednoducho, náročné obdobie pre všetkých zúčastnených. Aké skúsenosti a rady majú čitateľky na FB?
Skúsenosti čerstvých mamičiek: ako to vyzerá pár dní po pôrode

VERONIKA: Starať sa o dieťatko, a nie o omrvinky na podlahe. Po prvom pôrode som bola asi 14 dní doma sama a zvládala som to úplne pokojne. Dcéra bola teda extrémne dobrá, takže sme sa stále váľali v posteli a to, či je umytý riad, mi bolo srdečne jedno. Ani po druhom pôrode to nebol žiadny problém, staršia dcéra mi chcela neustále pomáhať, takže som sa robila, že som zabudla plienku pre bábätko...

Ocko si voľno vziať nemohol, ale všetci sme to zvládali v pohode, preto: mamičky, užívajte si dieťatko, všetko ostatné počká.

SOŇA: Mne pomohlo u syna najviac to, že som mala doma v zálohe cumlík. Prvý deň, keď sme prišli z pôrodnice, do polnoci plakal a plakal, aj keď bol napapaný a prebalený. Už som nevedela, čo s ním. Dala som mu teda cumlík a bol pokoj. Veľmi mi tiež pomohla mama, ktorá mi prvé dni pomáhala uvariť a vzala drobca na prechádzku. Aspoň som si mohla trochu odpočinúť a nabrať sily.

JULKA: Bola som veľmi rada, že s nami mohla byť doma moja mamka, ktorá upratala, navarila a pomáhala s našimi novorodenými dvojčiatkami. Ďalej mi veľmi pomohla laktačná poradkyňa, ktorú som si pozvala domov, aby mi poradila, ako s dojčením, pretože mliečko sa mi spustilo až doma.

KATE: Bola som vďačná za pokoj, mamka nám uvarila samé ľahké jedlá. Manžel kúpil aj vysávač-robot :-) a poctivo ho skúšal. Žiadne návštevy, len my traja sami v spálni, domáci marhuľový kompót, pokoj na toalete, nádherné prvé spoločné prechádzky s kočíkom, prosto super. 

ALENKA: Pred pôrodom som si upratala celý dom. Manžel si vzal mesiac voľna. Kvôli neschopným pôrodným asistentkám som stratila mlieko. Rada žiadna, takže som sa stresovala, malý plakal, pretože mal hlad. Odsávanie, pritlačiť na nahú hruď, maznanie, skúšať cicať, nič nepomohlo. Zúfalá som musela prejsť na umelé mlieko, ale to je jedno.

Hlavne, že je dieťatko napapané a spokojné. Bolo to nádherné, keď nepočítam zašívanie, stratu mlieka, zápal maternice, črevnú chrípku v prvých dvoch týždňoch. Manžel mi veľmi pomohol, upratal, pripravil. Každý deň sa prebúdzame s malým v našej posteli a je to úžasný pocit.

KRISTÍNA: Všetko som si doma nachystala, aby som prišla do čistého, a veľmi mi pomohla mamka. Tá si vzala na 14 dní dovolenku. Bola som po cisárovi, takže manipuláciu s bábätkom mi veľmi uľahčila postieľka, ktorú som si požičala v pôrodnici. Mala som ju doma dva mesiace, super pomocník.

ZDENKA: Všetko si nachystať vopred (keď sa to dá), a keď už sme boli doma, spala som, koľko som len mohla. A riadila sa radou babičky, že sa nemám stresovať a dojčiť, dojčiť a dojčiť čo najviac. Hlavne načúvať bábätku. Netvrdím, že neboli chvíle zúfalstva, ale keď som dala dieťatku lásku, tak mi ju mnohonásobne vrátilo. Hlavne sa ničoho nebáť.

SILVIA: Najviac mi pomohol manžel. Kým sme s malým prišli z pôrodnice domov, upratal, pripravil zvyšok vecí a bol s nami celý prvý týždeň doma. To bola najväčšia pomoc. V noci sme sa pri malom striedali a to nám vydržalo dodnes.

ROMANA: Najviac mi pomohla mamka, ktorá s nami bola prvé dva týždne doma a varila mi, takže som sa mohla venovať len malému a zotavovaniu sa po cisárskom reze. A čo sa týka nášho vzťahu s bábätkom, najlepšie bolo rozhodnutie vziať si ho k sebe do postele :-). Dieťatko už má skoro dva roky a spí so mnou stále.

KATARÍNA: Keď sme mali prvú dcérku, bývali sme ešte vo viacgeneračnom dome a mne v tých prvých dňoch najviac pomohli polievky od babičky a fakt, že som nemusela variť. Pri druhej dcérke sme už boli vo svojom a manžel ostal prvých štrnásť dní doma s nami, takže som sa mohla aspoň trochu v pokoji so všetkým novým vyrovnať...

KAROLÍNA: Mala som problém s dojčením (kvôli „starostlivosti“ sestričiek sa
mi v pôrodnici skoro zastavilo mlieko), a nebyť pomoci mojej mamy, ktorá prišla na pár dní, nezvládla by som to. Ani manžela som dlhšie než deň-dva nepotrebovala :-).

A potom mi teda s mliekom pomohol doktor, ktorý mi povedal: Nevážiť, dojčiť, bude to dobré... Čiže najdôležitejšie je mať pri sebe skúsenú osobu, ktorá upokojí a poradí.

ANEŽKA: Nejsť domov z pôrodnice s hlavou plnou myšlienok na to, čo treba urobiť. Určite si dopredu nachystať veci ako oblečenie pre bábätko, veci na prebaľovanie, to sme najviac využívali po návrate z pôrodnice, a hlavne prvé dni sa zžívať, odpočívať, nestresovať sa. Všetko sa dá kúpiť, zohnať.

TERÉZIA: Nerobiť si z ničoho ťažkú hlavu, najmä mať vnútornú pohodu, ktorú dieťatko vníma veľmi pozitívne. Šťastné mamy majú šťastné deti. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma