AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Sezóna upchatých nosov je späť! Naučte sa žiť s alergiami

Príchod jari býva často spojený s nástupom alergických reakcií na najrôznejšie pele. Alergie všeobecne v posledných rokoch pribúda, postihuje približne pätinu celkovej populácie. Prím medzi nimi hrajú potravinové a alergie na peľ. Ako vznikajú a ako čo proti nim môžeme urobiť?
Sezóna upchatých nosov je späť! Naučte sa žiť s alergiami

Sezónna peľová alergia je najrozšírenejšia zo všetkých alergických ochorení. Približne pätina populácie vie, čo znamená neustále kýchanie, upchatý nos, svrbenie pokožky, slzenie očí či vodnatá nádcha. Môže sa objaviť kedykoľvek a to aj u pôvodne zdravých, pričom najčastejšie vzniká medzi 15 až 25 rokom života.

Samozrejme, nevyhýba sa ani malým deťom, keďže podľa výskumov švédskych lekárov z 90-tch rokov sa zistilo, že rizikovým faktorom pre ich rozvoj u detí je peľová alergia či vyššia citlivosť na pele u matky v tehotenstve. Peľ dokáže vzduchom prejsť aj desiatky kilometrov. Čo sennú nádchu spôsobuje?

Ten sa šíri vzduchom podobne ako prach, takže do organizmu vniká dýchaním. Zasahuje dýchacie cesty a spôsobuje alergický záchvat. Za všetko môžu peľové zrná, ktoré obsahujú alergizujúce bielkoviny. Ide o samčie pohlavné bunky, ktoré stačí premiestniť k samičím bunkám. Vietor ich roznáša aj na mnohokilometrovú vzdialenosť a dokonca aj hmyz.

Problém spôsobujú práve pele roznášané vetrom, pretože peľových zŕn v ňom dokáže zamoriť veľký priestor. Oproti tomu hmyzom roznášaný peľ zasiahne alergikov iba v prípade priameho kontaktu s rastlinou. Najčastejšie ide o pele tráv, ktoré tvoria polovicu všetkých prípadov, štvrtinu problémov potom spôsobujú alergie na peľ drevín a bylín.

Pred peľmi sa síce dá zatvoriť do budovy, avšak stačí aj krátko vyvetrať a peľ prenikne otvorenými oknami aj do bytu, kancelárie či školskej triedy. Aj napriek tomu je možné sa im brániť. Napríklad inštalovaním do okien protipeľové siete, ktoré potom odfiltrujú veľkú časť peľových zŕn. Umožňujú tak vetrať aj počas peľovej sezóny.

Ďalšou možnosťou sú čističky vzduchu s mikrofiltráciou – dôležité je vybrať také, ktoré zvládnu prefiltrovať všetok vzduch v miestnosti až štyrikrát za hodinu. Rovnako existujú spreje proti alergénom, ktoré dokážu neutralizovať pele a iné alergény v miestnosti. Základným kameňom úspechu v boji proti peľu je pravidelné upratovanie.

Preniká nielen oknami a dverami, ale nosíme si ich domov aj na odeve či topánkach. Ak máte v byte prach, máte tam aj peľ. Odstraňujte ich kvalitným vysávačom, nezabúdajte aj rovnako často utierať prach. Ideálne je aj vyzliekať sa hneď v predsieni a oblečenie tam aj nechávať. V peľovej sezóne je dôležité aj nesušiť bielizeň vonku, peľ sa totiž na ňom usadzuje. 

Potravinové alergie

Problematické nie sú len peľové alergie, ale aj tie potravinové. Na tie sú deti citlivejšie ešte viac a rodičia musia vždy dobre zvážiť, čo im servírujú. Do jedného veku by dieťa nemalo konzumovať pomerne pestrú škálu potravín, napríklad zeler, petržlen, pór, vnútornosti, dyňu, vaječný bielok, ryby, citrusové plody, jahody, orechy či kravské mlieko. Potravinové alergie sa prejavujú podobne ako tie peľové.

V mnohých prípadoch svrbí koža, upcháva sa nos, zhoršuje sa dýchanie, napúcha tvár, nafukuje. Symptómov je mnoho a v ťažších prípadoch stačí jednoduché vdýchnutie alergénu z potravín, čo platí predovšetkým v prípade silne alergénnych búrskych orieškov. Najhoršia je pritom kombinácia zvýšenej citlivosti na niektorú potravinu a zároveň na peľ.

Náhrada za alergénne potraviny

S potravinovými alergiami sa dá žiť už len vďaka širokej ponuke na trhu. Prístupné sú aj špeciálne mlieka a mliečne produkty pre ľudí s alergiou na kravské mlieko. Môžu si tak dopriať nezávadné sójové či ryžové mlieko, hoci aj s príchuťou. Výborné je rovnako mandľové mlieko. V prípade detských pokrmov je na trhu dostupná rada výrobkov Hamánek, ktoré neobsahujú ani bielkovinu kravského mlieka, ani laktózu, lepok či umelé farbivá.

Nedostatok prirodzených vitamínov a minerálov z ovocia či orechov možno prekonať špeciálnymi doplnkami výživy, ktoré sú voľno predajné. Problematickejšie je vyrovnať sa s alergiou na lepok, ktorý je obsiahnutý v obilninách a ničí sliznicu čriev.

To sa potom prejavuje hnačkami, únavou, úbytkom váhy, chudokrvnosťou a mnohými ďalšími ťažkosťami. Zásadnou je príliš prísna bezlepková diéta, v ktorej musia zmiznúť všetky výrobky z pšenice, žita, jačmeňa či ovsa. Možnou náhradou sú potom proso, pohanka, amarant či sójové bôby.

Suroviny a potraviny obsahujúce lepok možno v rámci bezlepkovej diéty nahradiť strukovinami ako cícer, hrach, šošovica či fazuľa, môže sa použiť tiež kukurica alebo ryža.   

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma