AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Sex po pôrode: Nočná mora, alebo druhé medové týždne?

Možno sa chystáte na svoje prvé milovanie po pôrode. A možno nebude také, aké ste si ho vysnívali. Čo všetko sa môže vo vašej spálni odohrať?
Sex po pôrode: Nočná mora, alebo druhé medové týždne?

Na prvé milovanie po pôrode som sa tešila, a len čo mi môj gynekológ dal po prehliadke zelenú, ešte ten deň sme sa na to vrhli,“ smeje sa pri rozprávaní tridsaťdvaročná Karolína.

„Bohužiaľ sa moje tešenie razom zmenilo na desivú nočnú moru. Moja pošva bola taká úzka, že som prakticky bola znovu panna. Keď do mňa manžel prenikal, cítila som len hrozné štípanie a bolesť. Skoro ako keby som tam mala sklo a piesok... Bola som absolútne vydesená. Vari sa dieťaťom náš pohlavný život skončil?! Čo s nami bude ďalej?“ spomína Karolína.

O styk sa s manželom pokúšala zas a znova, výsledkom však boli vždy bolesť
a sklamanie. „Mala som pocit, ako keby som tam dole mala niekoľko stehov navyše, a v duchu som začala nenávidieť mladú sympatickú doktorku, ktorá ma v pôrodnici šila,“ dodáva.

Karolíne to, samozrejme, nedalo a začala pátrať medzi kamarátkami, ktoré už rodili, či aj ony majú podobný problém. Drvivá väčšina z nich jej pritakala. „Po prvý raz sme spolu spali asi dva mesiace po pôrode a dosť to bolelo. Hoci som v sebe mala pohárik vína, tesne potom som manžela úplne neznášala. Človek asi nemohol čakať zázraky, ‚drelo‘ to však fakt dosť,“ zverila sa Karolíne bývalá kolegyňa, ktorá tiež absolvovala epiziotómiu.

Ale až potom, keď sa jej s úplne rovnakým problémom zverila kamarátka, ktorá podstúpila cisársky rez a žiadne šitie logicky neabsolvovala, došlo jej, že problém bude asi niekde inde, a začala sa o to zaujímať ešte intenzívnejšie. Až po konzultácii so svojím gynekológom zistila, že za všetko môže hormón prolaktín.

Hlavnou úlohou tohto hormónu je totiž sekrécia mlieka a blokovanie pohlavných hormónov. Príroda to jednoducho zariadila múdro: aby nás nič neodvádzalo od starostlivosti o potomstvo, chuť na sex i jeho vykonanie nám jednoducho po dobu, kedy matka svoje dieťa dojčí, tak trochu zablokovala.

Ale čo s tým? Keďže som s manželom podobný problém riešila aj ja sama, bohužiaľ viem, že s dojčením sa to všetko začína a padá. Respektíve že čím menej som dojčila, tým lepšie to v posteli bolo. S tým súhlasí aj Karolína, ktorá po zavádzaní príkrmov tiež zaznamenala prvé pokroky.

„A keď dcéra ako desaťmesačná začala odmietať mlieko z prsníka a ja som nakoniec s dojčením musela úplne prestať, zrazu to bolo v posteli úplne ako ‚zamlada‘. Ten deň sme to šli skúsiť ako obvykle a obaja sme boli totálne v šoku, aké skvelé to nakoniec bolo. Skoro sa mi chce povedať, že možno lepšie než kedykoľvek inokedy, ale skôr zo mňa hovorí tá neskutočná eufória,“ smeje sa na mňa Karolína, ktorá so svojím manželom teraz zažíva doslova druhé medové týždne.

Nie vždy však ide o prípady súvisiace s hormonálnymi zmenami. Svoje o tom vie moja tridsaťročná kamarátka Betka. Začiatkom vlaňajšieho roka sa jej v nemenovanej pôrodnici narodil krásny zdravý chlapček. Keďže vážil skoro štyri kilá a ona má veľmi drobnú postavu, nevyhla sa nastrihnutiu.

Keď mala po šestonedelí so svojím snúbencom prvý styk, začala silne krvácať. Ako zistil jej gynekológ, potrebovala znovu a lepšie zošiť. S týmto problémom sa teda obrátila na pražské GynCentrum, súkromné zariadenie, kde sa okrem gynekológie venujú aj plastickej gynekológii a popôrodné komplikácie tu riešia rutinným spôsobom.

Okrem zle zhojených nastrihnutí si tu vedia poradiť aj s problémom popôrodnej inkontinencie alebo pocitom príliš tesnej alebo, naopak, voľnej pošvy. Odvtedy je Betka fit.

Až na dno

„Keď som po piatich rokoch nekonečných pokusov a neúspechov konečne otehotnela, bola som šťastná ako blcha,“ spomína tridsaťpäťročná Irena, ktorej sa vlani narodilo krásne dievčatko. Že sa jej s príchodom dieťatka život kompletne zmení, jej bolo jasné hneď od začiatku, ale že bude so silami na samom dne, to naozaj nečakala. 

Dcéru ešte ako polročnú dojčila trikrát za noc, a keďže dievčatko nedokázalo zaspať inak ako v idúcom kočíku, cez deň potom Irena križovala park ako divá. „Bola som taká vyčerpaná, že som raz dokonca zaspala na parkovisku pred domom, keď som nasadala do auta. Starostlivosť o dcéru, neustále vstávanie a chodenie s kočíkom ma natoľko odrovnali, že som de facto len čakala na chvíľu, kedy to so mnou niekde sekne,“ spomína.

Na sexuálny život jej logicky neostávala žiadna energia. „Pravidelne som usínala do piatich sekúnd po zaľahnutí do postele. Sex pre mňa predstavoval strašiaka v podobe ďalšieho výdaja energie, ktorú som už beztak nemala. V tej chvíli to pre mňa bolo niečo absolútne nereálne, rovnako ako napríklad výstup na Mount Everest,“ spomína Irena.

Jej manžel mal pre situáciu spočiatku pochopenie, videl, aká je manželka unavená, a snažil sa jej s dcérou pomáhať, ako len mohol, ale časom mu tiež došla trpezlivosť. 

„Mal svoje potreby a potreboval sa nejako vybiť. Videla som, že bol v čím ďalej, tým väčšej tenzii a štvalo ho, že ho stále odmietam, ale jednoducho sa nedalo nič robiť. Nemala som na to. Musel počkať ešte pár mesiacov, kedy som dcére v deviatich mesiacoch namiesto nočného dojčenia začala podávať umelé mlieko, ktoré ju uspalo na celú noc,“ dodáva Irena.

Problém možno spočíva aj v tom, že si partneri často myslia, že hoci sa im narodí dieťa, život sa im radikálne nezmení. Ale zmena je to v skutočnosti masívna a málokto je na ňu dobre pripravený.

„Príprave rodičov na ich ďalší životný štýl sa dnes spoločnosť venuje len veľmi málo. Niet potom divu, že sa zvyšuje počet nespokojných párov, ktorých vysnívaný život sa končí v rozvodovej sieni,“ hovorí na konto popôrodnej dynamiky vzťahu kouč Aleš Kalina.

Podľa neho by sme sa mali primárne zamerať na správnu voľbu životného partnera: „Prekontrolujte a uistite sa, či je váš partner hodný toho, aby sa vôbec stal rodičom vášho potomka. Či ste skutočne takí priatelia, ktorí sú schopní uniesť nový parameter rodiny a ďalej budovať dlhodobé šťastie.

Nenechajte sa natlačiť do dieťaťa len preto, že už ste príliš starí, že už ostatní vrstovníci do toho vkĺzli alebo že sa vo vzťahu nudíte a dieťa by vám v tom mohlo pomôcť,“ dodáva. Len pokiaľ ste totiž ako pár skutočne silní, môžete zvládnuť aj takú situáciu, akou je popôrodná sexuálna abstinencia.

Nechce ma!

Celkom opačný problém riešila dvadsaťpäťročná Katka, mamička krásneho dvojročného chlapčeka. Vždy bola temperamentná a rada sa bavila, a v sexe bola ochotná vyskúšať prakticky čokoľvek. Keď sa spamätala z pôrodu, chcela pokračovať tam, kde v spálni s priateľom skončili, ale on celkom prekvapivo nechcel.

„Sprvu bol veľmi unavený, potom zase nemal chuť... až po niekoľkých neúspešných pokusoch som pochopila, že sa mu jednoducho nechce, že o mňa stratil záujem,“ rozpráva smutne Katka. Po čase z partnera vydolovala, že s ňou odmieta spať kvôli tomu, čo videl v pôrodnej sále.

Bolo to pre neho príliš realistické, surové a on potreboval mať po svojom boku partnerku, ktorá je stále sexi a aj o polnoci vyzerá ako bohyňa. Tento problém patrí medzi veľmi časté a dokonca si vyslúžil vlastný názov. Hovorí sa mu madonin komplex a v skratke znamená to, že partner po pôrode prestáva svoju partnerku vnímať ako milenku, ale berie ju len ako rodičku a matku svojho dieťaťa.

Pýtate sa, čo sa s tým dá robiť? Hlavne sa netreba ponáhľať. To by ste mali mať na pamäti, či už so sexom váhate, alebo nie. Dajte si na čas a počkajte, dokiaľ neopadne prvotná emočná lavína a fyzický nápor na vás i na partnera, a dieťa bude čím ďalej, tým lepšie spať.

Potom budete mať opäť dostatok času znovu sa naučiť venovať jeden druhému. To, že sa z vás teraz stali mama a tato, neznamená, že je so sexom už navždy koniec! Nezabudnite, že na začiatku toho všetkého ste boli práve vy dvaja.

Aspoň na pár hodín zverte bábätko babičke, kamarátke alebo skúste pátrať v okolí a nájsť spoľahlivú pestúnku, zájdite s partnerom na dobrú večeru a potom sa skúste rozpamätať, aké to bolo predtým, keď ste sa oddávali vášni.

Majte tiež na pamäti, že životná spokojnosť stojí na troch pilieroch: zdraví, práci a posledným z nich sú práve vzťahy spoločne so sexom. Rozvíjajte ich preto všetky, nech máte život, ktorý vám všetci môžu závidieť. A nezabudnite: síce to chvíľu trvá, ale o to lepšie je to potom. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma