AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Sex po pôrode nemusí byť katastrofa

Návrat k sexuálnemu životu po pôrode nebýva vôbec jednoduchý. Pri spomienke na pôrodné bolesti vás totiž chuť na akékoľvek intímnosti prejde. A ak by aj túžba po milovaní bola, nastúpia obavy. Ako to teda zvládnuť?
Sex po pôrode nemusí byť katastrofa

Až do pôrodu bol pre vás sex tou najprirodzenejšou vecou v živote. Po narodení vášho milovaného dieťatka sa však otázka akýchkoľvek intímností stáva skôr nepríjemnou a stresujúcou témou. No na tom nie je nič zvláštne. Aj keď vo všetkých múdrych časopisoch píšu, že pôrod je nádherný zážitok, matky veľmi dobre vedia, že to nie je tak celkom pravda.

Áno, príchod dieťatka na svet je úžasný zážitok, ale samotný pôrod? Väčšina žien zažíva pri ňom nástrih hrádze alebo jej natrhnutie a ďalšie poranenia v tých najintímnejších miestach. Na poklese sexuálneho apetítu sa však podieľa množstvo ďalších faktorov. Pôrod je fyzicky vyčerpávajúci a vysoko emocionálny proces, po ktorom sa telo potrebuje zregenerovať a zahojiť.

Okrem toho sa po ňom výrazne mení koncentrácia hormónov, čo sa častokrát podpíše na kolísaní nálad. Príchodom dieťatka na svet sa zmení celý život ženy a chce to určitý čas, kým sa jej sexuálny život vráti do starých koľají. 

Kedy so sexom začať

Lekári odporúčajú počkať s intímnym zbližovaním po skončení šestonedelia. Toto obdobie má svoj zmysel, pretože po pôrode je organizmus ženy náchylný na infekcie. Počkajte teda, kým sa zahoja rany a úplne odznejú očistky. Ak sa cítite dobre, navštívte svojho gynekológa, ktorý skontroluje, v akom stave sú rodidlá a či je vaše telo pripravené na návrat k sexuálnemu životu.

Ak ste po fyzickej stránke už v poriadku, zrejme sa prihlási vaša psychika. Len pred pár týždňami vám „odtiaľ“ vyšiel celý človek a pri predstave bolesti, ktorú ste prežili, môžete pred pohlavným stykom cítiť paniku. Pokoj, ak sa na to necítite, porozprávajte sa o tom s partnerom. Žena by mala pocítiť, kedy bude pripravená na návrat k intímnemu životu. Ale nečakajte pridlho. Niektoré ženy odkladajú sex dlhé mesiace, čo však dáva priestor pre vznik partnerských problémov. 

Po prvýkrát opatrne

Ak ste už pripravená, začnite so sexom krok za krokom. Nemusíte do toho hneď vhupnúť. Na začiatok si môžete vystačiť s dráždením alebo orálnym sexom, k samotnému pohlavného styku sa dopracujete neskôr. Ak sa tak stane, buďte s partnerom trpezliví a opatrní. Na divoké sexuálne radovánky asi nepomyslíte, no ak by predsa len, nechajte si ich na neskôr.

Pri návrate k sexuálnemu životu je veľmi dôležitá komunikácia. Povedzte svojmu partnerovi, ak niečo nechcete, ak vás niečo bolí, ak vám je niečo nepríjemné – on to istotne pochopí. Výborná pomôcka môže byť lubrikačný gél. Nízka hladina estrogénu po pôrode má totiž na svedomí sucho vo vašej vagíne. Tá nadobudne svoj pôvodný tvar čoskoro po pôrode a za normálnych okolností by ste nemali spozorovať žiadny výrazný rozdiel.

Ak cítite, že nie je všetko v poriadku, kontaktujte svojho gynekológa. Máme pre vás aj pozitívne správy. Hormóny, ktoré sa počas milovania vylučujú, spôsobujú kontrakcie svaloviny, čím pomáhajú maternici vrátiť sa do pôvodného stavu. Vylučovanie sérotonínu (hormónu šťastia) zas pozdvihne obom partnerom náladu a dodá energiu. 

Vy chcete, no on nie

Áno, aj takéto prípady existujú. Svoje by o tom mohla hovoriť Nika, ktorej muž úplne stratil chuť na sex. „V celibáte som žila od siedmeho mesiaca tehotenstva. Dovtedy bol náš intímny život v úplnom poriadku. Dva mesiace pred pôrodom mi však partner povedal, že má strach, aby pri sexe neublížil malej. Aj keď som mu opakovala, že sa to nestane, nakoniec som na to pristúpila s tým, že po pôrode bude všetko v poriadku,“ opisuje začiatok problémov tridsaťročná mamička malej Vanesky.

„Po pôrode sa partner veľmi tešil. Po príchode z nemocnice mi so všetkým pomáhal. Nemal problém malú prebaliť, prezliecť alebo okúpať. Bol úžasný a mňa to nesmierne priťahovalo. Po skončení šestonedelia som išla k lekárke, ktorá mi oznámila, že je všetko v poriadku. Celá natešená som prišla domov a oznámila to mužovi,“ pokračuje.

„Keď som uložila malú, navečerali sme sa, dali si pohárik vína a pomaličky začali. Videla som na partnerovi, že nie je vo svojej koži, ale hovorila som si, že to bude kvôli mne, že chce byť len opatrný a nechce, aby ma niečo bolelo. Sex bol viac-menej nemastný-neslaný, ale bolo to prvýkrát od pôrodu. Prešiel týždeň, dva, tri a môj muž sa z milovania vždy nejako vyvliekol,“ opisuje Nika. 

Tá sa nakoniec obrátila na sexuologičku. „Vysvetlila mi, že nemám tlačiť na pílu a nemám panikáriť. Vraj mnoho rodičov - a i otcov môže byť v prvej fáze po pôrode šokovaných novými povinnosťami a tiež tým, že ich partnerka porodila. Po pár mesiacoch sa vďaka jej pomoci vrátilo všetko do normálu,“ dodáva na záver. Nielen pre nás ženy je príchod dieťatka na svet veľká zmena, ale aj pre mužov.

Podľa sexuologičky zvykne narušiť intímne spolužitie napríklad aj prítomnosť partnera pri pôrode. „Stáva sa, že muž - budúci otec z rôznych dôvodov nedokáže žene odmietnuť jej prosbu, aby bol pri pôrode. Muž však musí byť sám vnútorne presvedčený o tom, že chce byť pri rodičke. A mal by mať možnosť kedykoľvek počas pôrodu odísť bez toho, aby mu to niekto vyčítal.

Ak to urobí iba preto, aby vyhovel, máva to na intímny život negatívne dôsledky. Máme skúsenosti s tým, že muž po takomto zážitku odmieta intímny styk, nie je schopný žiť intímne so svojou partnerkou. Je veľmi stresujúce pre ženu, ak aj niekoľko mesiacov od pôrodu muž pod rôznymi zámienkami odmieta intímne žiť,“ vysvetľuje psychologička a sexuologička Danica Caisová.

Dojčenie nie je antikoncepcia

Aj keď si to aj v 21. storočí mnoho žien myslí, nie, dojčenie vám nezaručí, že neotehotniete. Je síce pravda, že počas doby dojčenia dochádza k laktačnej amenorei, čo znamená, že nedozrieva žiadne oplodnenia schopné vajíčko, výnimky však potvrdzujú pravidlo. Ak teda nechcete okamžite druhého potomka, nespoliehajte sa na dojčenie a použite antikoncepciu. 

Skúsenosti z prvej ruky 

Jana (29)

Už počas šestonedelia som mala veľkú chuť na sex. S partnerom sme však počkali až po kontrole u gynekologičky. Tá ma skontrolovala, zhodnotila, že je všetko v poriadku a dala nám zelenú. Samozrejme, že som mala obavy, ale túžba bola silnejšia. Sex však ani zďaleka nedopadol tak, ako som si priala. Mala som bolesti, aj keď bol partner nežný a opatrný. Po každom pokuse o pohlavný styk (nazývam to pokusom, pretože sme si to ani jeden neužili) som krvácala, bolo to veľmi deprimujúce. 

Mária (30)

Mala som komplikovaný pôrod a hojenie popôrodných poranení trvalo dlhé štyri mesiace. Z poslednej kontroly u lekárky som odchádzala s tým, že je všetko v poriadku. Na pohlavný styk som si však trúfla až neskôr. Existuje predsa kopa iných možností, ako docieliť uspokojenie a zavďačiť sa aj partnerovi. A som veľmi rada, že všetko malo svoju postupnosť. Sex je rovnako skvelý, ako to bolo pred pôrodom. 

Veronika (35)

Som matka dvoch detí a zakaždým bol pre mňa návrat k intímnemu životu stresujúci. Po prvom som sa bála, že ma to bude bolieť, že si sex už nikdy neužijem, že sa nedokážem uvoľniť a tak ďalej. Chvalabohu sa moje obavy nenaplnili a ja som si milovanie užívala viac ako kedykoľvek predtým. Po druhom to bolo trošku iné. Na sex by aj bola chuť, ale nezostávalo veľa času. Viete si predstaviť pri dvoch malých deťoch. Ale nakoniec sme to s manželom ustáli a dodnes nám to v posteli klape úžasne. 

Katka (32)

Chcela som so sexom počkať, ale partner trocha na mňa tlačil. Nebudem tvrdiť, že ma dlho presviedčal, lebo to tak nebolo, a tak sme to dva týždne po pôrode skúsili. Môžem povedať, že to bol ten najhorší zážitok v mojom živote. Okrem toho, že som väčšinu času zatínala päste a hrýzla si do jazyka, aby som nekričala od bolesti, skončila som naspäť v nemocnici s potrhanými stehmi. Po druhom bábätku sme počkali až do skončenia šestonedelia a všetko bolo okej.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma