AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Sex po bábätku: všetko čo by ste mali vedieť

Pôrod máte úspešne za sebou, konečne ste doma s dieťaťom a zvykáte si, že ste ozajstná rodina. Ako sa však táto zmena prejaví vo vašej spálni?
Sex po bábätku: všetko čo by ste mali vedieť

Odporúčanie odborníkov hovorí, že so sexom by mamička mala začať až po uplynutí šestonedelia, teda po prvej popôrodnej gynekologickej prehliadke, keď lekár skontroluje zhojenie rán a celkový stav ženy.

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Batoľa | Dojča

VAŠE PRÍBEHY: Na deti som ostala sama

Pošva sa po prirodzenom pôrode vracia do pôvodného stavu asi 3 týždne po pôrode, býva však menej pružná a jej celková obnova dosť závisí od hormonálneho stavu ženy. Navyše počas dojčenia môže žena pociťovať menšie zvlhčenie i zníženú chuť na milovanie, čo býva popri bolesti spôsobenej popôrodnými poraneniami (nastrihnutie hrádze a pod.) veľmi častým dôvodom nepríjemných pocitov počas sexu.

Svalstvo i nervy bývajú v dôsledku pôrodu ochabnuté a je nutné ich účinnými cvikmi rehabilitovať, aby ste zabránili ďalším problémom. V každom prípade, pokiaľ je pre vás sexuálny styk bolestivý i po uplynutí šestonedelia, rozhodne to pred svojím gynekológom netajte.

Pomoc z prírody

Už v období šestonedelia sa môžete pripravovať na lepšie sexuálne zážitky.
Pomôcť vám môže napríklad arómaterapia. Na rýchlejšie hojenie hrádze použite napríklad éterický olej z levandule, harmančeka rímskeho, tea tree alebo cyprusu. Olej urýchli regeneráciu, ale zároveň pôsobí proti prípadnej infekcii.

Vzhľadom na to, že šestonedelie predstavuje záťaž ako po fyzickej, tak i po psychickej stránke, potrebujete stabilizovať hladinu hormónov. Aj k tomu vám môžu napomôcť éterické oleje, najvhodnejšia je šalvia, ruža, jazmín či geránium. Na ošetrovanie jaziev môžete použiť nechtíkovú masť alebo čistý šípkový olej.

Na zmiernenie opuchov najmä v oblasti hrádze skúste prikladať ľadové obklady – mikroténové vrecúško s ľadom obaľte suchou žinkou a každé 2 hodiny prikladajte na 5 minút na postihnuté miesto.

Bozkávaj ma nežne

Sexuálny život partnerov však netvorí len samotná súlož, ale patrí sem i autoerotika a ďalšie praktiky, ktoré možno vykonávať aj pred uplynutím šestonedelia. Veľmi dôležitá je v tomto období predovšetkým vzájomná blízkosť a nežnosť.

Partneri by si mali viac než kedykoľvek inokedy prejavovať svoju lásku verbálne i neverbálne, dotýkať sa, objímať, hladkať, nežne bozkávať. Nečakajte, že všetko pôjde hladko hneď na prvý raz, ale zároveň sa tým tiež príliš nestresujte. Keď budete neustále myslieť len na bolesť, ktorá vás pri styku môže čakať, dostanete sa do začarovaného kruhu odďaľovania tej chvíle a zároveň vzďaľovania sa partnerovi.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Dá sa rozviesť v pokoji a s ohľadom na deti?

Z milovania sa tak stane stresujúci zážitok, ktorému sa budete chcieť vyhnúť, partner to vycíti a problém je na svete. Preto je také dôležité, aby ste o svojich pocitoch s partnerom hovorili.

Nebojte sa mu povedať, že máte strach z bolesti pri sexe, ste príliš unavená, alebo že jednoducho len nemáte chuť. Snažte sa často maznať a dotýkať a uvidíte, že chuť a nakoniec i samotné milovanie sa dostaví čoskoro a bez väčších problémov.

Všetko sa začína v hlave

Asi budete súhlasiť s tým, že psychická bariéra je pre sex ešte väčším zabijakom než fyzické problémy s popôrodnými poraneniami. Už sme hovorili o tom, že neustále premýšľanie o bolesti a ďalších komplikáciách vám priveľa sexuálneho potešenia neprinesie.

Okrem toho ale iste myslíte i na to, kde a kedy sa vlastne s partnerom milovať, keď sa musíte neustále starať o bábätko, ktoré asi máte hneď pri svojej posteli? Rozhliadnite sa však po svojom byte. Čo tak vyskúšať milovanie na gauči? Taká zmena sama o sebe iste prispeje k zlepšeniu vášho sexuálneho života.

Nebojte sa urobiť si s partnerom chvíľku sami pre seba. Ak dojčíte, mlieko odstriekajte do fľaštičky a zverte bábätko na chvíľu babičkám. Ďalšou prekážkou plynúcou z vašej hlavy je vaše nízke sebavedomie. Pripadáte si tučná a opuchnutá a nečudovali by ste sa, keby vám partner povedal, že po vás už netúži.

Omyl! Príchod bábätka z vás automaticky nerobí len matku, upratovačku a kuchárku. Stále ste príťažlivá žena. Nebojte sa siahnuť po zvodnej bielizni, ktorá zdôrazní vaše prednosti. Že vám po pôrode žiadne neostali? A čo tak váš dekolt, ktorý možno pred rokmi nebol taký zvodný ako práve teraz?

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Zábava | Batoľa

Betka Stanková: Pocit materstva sa nedá opísať slovami!

Čo s madoniným komplexom

V niektorých prípadoch, keď bol partner prítomný pri pôrode, môže na nejakú dobu stratiť chuť na sex aj on. Často sa tento stav nazýva Madoniným komplexom – partner odrazu vníma ženu len ako rodičku a matku a predstava milenky je mu na hony vzdialená.

Pokiaľ sa však Madonin komplex vo vašom vzťahu vyskytol, neprepadajte zúfalstvu. Tak ako iné problematické oblasti i táto sa dá úspešne riešiť, a to predovšetkým vzájomnou komunikáciou a trpezlivosťou.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma