AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Šestonedelie skončilo, môžeme sa opäť milovať

Šestonedelie je na konci, vaše telo sa navracia opäť do prirodzeného stavu, v ktorom bolo pred otehotnením. Potom, čo vám lekár potvrdil, že sa všetko hojí a spevňuje tak, ako má, je nielen možné, ale i žiaduce opäť si dopriať s partnerom sex. Na čo sa zamerať, aby váš ďalší spoločný sexuálny život prebiehal čo najuspokojivejšie?
Šestonedelie skončilo, môžeme sa opäť milovať

Nič už nie je také, aké bolo predtým,“ spieva v jednej pesničke populárna slovenská speváčka. A na sexuálny život to obzvlášť platí. Sex sa búrlivo premieňa v dobe zamilovanosti, iný je v stálom partnerskom vzťahu a zásadne sa zmení, keď sa vám narodí dieťa.

Je to logické. Teraz ste rodičia, prichádzajú úplne nové povinnosti a od vás oboch to vyžaduje veľkú dávku zodpovednosti a trpezlivosti. A tak je dobré pripraviť sa na to, že sex bude potrebné znovu naštartovať a „vyladiť“ a že sa asi nevyhnete problémom. Na ich riešenie ste tu však dvaja...

Nie som plnohodnotná žena?

Popôrodné ťažkosti a problémy v sexuálnej oblasti sú nielen fyzické, ale aj psychické a vždy sa prelínajú. Záleží veľmi na tom, akým spôsobom žena rodila. Pokiaľ pôrod prebehol cisárskym rezom, nedošlo k poraneniu vonkajšieho genitálu, žena sa zotavuje ako po inej operácii a ani samotný rez na bruchu pri sexe neprekáža.

„Telesne som bola skoro fit, ale nejakú dobu som sa cítila menejcenná, že som nedokázala porodiť ,normálne‘, že vlastne nie som plnohodnotná žena. A tiež som si dlho pamätala tú bolesť, keď všetko prišlo k sebe, a bála som sa, že pri sexe sa to znovu vyvolá,“ zveruje sa tridsaťpäťročná čitateľka Eva.

„Pre niektoré ženy je daný zásah spojený s pocitom násilia: nečakaný rez, necitlivé zaobchádzanie personálu pôrodnice, sklamanie, že pôrod neprebehol tak, ako si žena priala... Niekedy sa stačí len dotknúť jazvy alebo intímnych partií, a tieto nepríjemné pocity sa znovu vyvolajú,“ vysvetľuje lektorka osobného rozvoja Denisa Palečková.

Pravdaže, odmietanie sexu ani neochota vcítiť sa do ženiných pocitov zo strany partnera problémy nerieši. „Mala som zábrany, ale zároveň som chcela manžela potešiť. A tak sme sa maznali a hľadali rôzne spôsoby, ako spočiatku hlavne jeho uspokojiť. Bolo to nežné, a to mi vyhovovalo,“ dodáva Eva. 

Trauma z pôrodu

Pokiaľ prebehol pôrod spontánne, je otázka, aké rozsiahle bolo poranenie, či sa žena nechala preventívne nastrihnúť a ako sa nastrihnutie hojí. Je mnoho žien, ktoré dlhé mesiace po pôrode odrádza od sexu bolesť pri vniknutí, nepružnosť, uvoľnenosť tkanív, ale aj inkontinencia.

„Pritom správne a v správnom čase prevedené nastrihnutie hrádze, následná správna adaptácia a zašitie nemajú po zhojení zásadný vplyv na sexuálny život. Naopak, pokiaľ žena odmietne nastrihnutie, môže sa stať, že tkanivá, ktoré sa pri pôrode nepatrične roztiahnu, sa do pôvodného stavu nevrátia a ostanú príliš voľné so všetkými dôsledkami pre sex a stav panvového dna,“ tvrdí gynekológ Michal Uhlíř.

Aj tu platí, že fyzické ťažkosti úzko súvisia s psychickým rozpoložením. „Zo svojej praxe viem, aké je dôležité, aby práve o týchto veciach a pocitoch partneri hovorili a prekonávali problém spolu. Komunikácia a vzájomná tolerancia sú pre sex kľúčové,“ doplňuje doktor Uhlíř.

A nielen to. Problémy (i v sexe) sú na to, aby ste ich riešili. Buďte aktívni aj inak. Cvičte a posilňujte panvové dno, poraďte sa s gynekológom o prípadnej labioplastike či iných metódach (masírovanie jaziev a pod.). 

Hormóny, únava a „sexi“ matka

Priamo nechuť k sexu môžu žene spôsobiť i hormonálne zmeny po pôrode a v období dojčenia. Dochádza k poklesu estrogénu, čo môže viesť k atrofii alebo nedostatočnému rastu pošvovej sliznice, ktorá tak stráca svoju pružnosť i prirodzenú vlhkosť. Milovanie ženu neteší ani jej nie je príjemné. Pomôžu lubrikačné gély alebo špeciálne ošetrenie frakčným CO2 laserom.

A opäť zdieľanie problému s partnerom. Svoju daň si vyberá aj únava, stres a nedostatok spánku i súkromia. Ani jeden nemáte poriadne čas na seba, nieto na druhého. Ale to môžete ovplyvniť.

„Pár potrebuje aj po príchode dieťaťa byť len spolu. Do svojho kalendára môže zahrnúť pravidelné rande,“ radí Denisa Palečková. Choďte na prechádzku, do kaviarne, dívajte sa sami(!) doma na film. Čokoľvek, len keď sa pri tom budete cítiť ako príťažlivá žena a váš muž sa pre vás znovu stane erotickým objektom. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma