AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Šestonedelie počas zimy: ako chodiť von s novorodeniatkom?

Narodilo sa vám dieťatko v zimných mesiacoch a vy premýšľate, kedy s ním môžete po prvý raz vyraziť na špacír, aby ste ho predviedli všetkým zvedavcom? Nebojte sa, nemusíte presedieť celé šestonedelie doma. Aj keď je vonku chladno a napríklad sneží, pokojne dajte dieťa do kočíka a bežte von.
Šestonedelie počas zimy: ako chodiť von s novorodeniatkom?

Už dávno neletí prehnané obskakovanie, takže hoci vám vaša babička stokrát hovorila, že by vaše dieťatko mohlo nachladnúť, keď pôjdete v zime von, neverte jej. Alebo nie tak celkom. Je pravda, že novorodenci majú pomerne malú schopnosť regulovať svoju telesnú teplotu, obzvlášť na rukách a na nohách.

Neznamená to však, že s nimi zaleziete do obývačky a prezimujete v nej až do jari. „Ja som vyrazila na prechádzku s dcérkou už pár dní po návrate z pôrodnice. Aj keď sa narodila koncom decembra, jednoducho som ju vhodne obliekla a pol hodiny sme sa prechádzali. Šli sme však von na poludnie, keď bola teplota prijateľná,“ hovorí Dáša.

Kedy ísť prvýkrát von?

Niektorí pediatri odporúčajú počkať s adaptáciou asi 10 až 14 dní potom, čo sa vrátite s bábätkom domov, a až následne vyraziť von. Iní vám krátku prechádzku povolia hneď, trebárs druhý deň po prepustení z pôrodnice.

Určite však záleží na mnohých faktoroch, napríklad na tom, kedy sa dieťa narodilo (či v termíne, alebo predčasne), či nemá nejaké iné adaptačné problémy a, samozrejme, tiež na tom, aké vonku panuje počasie. Pokiaľ ste porodili v januári a vonku práve zúri snehová fujavica alebo je mínus dvadsať či fúka severný vietor, s dojčaťom radšej von nevychádzajte.

Ak však máte balkón so zasklenou lodžiou, nechajte ho tam chvíľku v kočíku, ale do veľkej búrky nechoďte. Neonatologička Mária Fedorová hovorí, že imunitný systém sa u detí ešte len vytvára, a novorodenec je veľmi citlivý, preto ho musíte čo najlepšie chrániť. Existuje teda veľa dôvodov, prečo ho udržiavať v teple a zároveň zaistiť, aby sa neprehrial.

Novorodenci totiž nedokážu regulovať svoju teplotu, nie je celkom dokončený vývoj ich krvného obehu. Z detského tela teplo uniká rýchlejšie než z dospelého a vo finále deti nevedia, ako si teplotu udržať.

Zimné vychádzky

Ako hovorí detská lekárka Petra Šimunková, neexistuje presná hodnota teploty, keď nemožno vziať bábätko von. „Pri nižších teplotách je však vždy na zváženie, či je nutné novorodenca brať von.

Ten sa jednoducho nevie nízkym teplotám prispôsobiť, takže veľmi rýchlo stráca teplo. Pokiaľ sa teploty pohybujú okolo bodu mrazu, je vhodné zostať s dieťatkom radšej doma,“ odporúča doktorka Šimunková. Všeobecne platí, že novorodenci by sa nemali zdržiavať vonku, keď teplota klesne pod –5 °C. Príliš mrazivé dni totiž nie sú pre zdravie bábätiek vhodné.

Vrstvenie a vybavený kočík

„Mne sa osvedčil hlboký terénny kočík, dve vrstvy oblečenia a nepremokavý fusak, ktorý je odolný proti vetru, môžem ho stiahnuť okolo hlavičky do takzvanej múmie a má i prídavnú vnútornú vložku. Dcérka v ňom bola absolútne v pohode,“ hovorí tridsaťdvaročná Erika.

Kvalitný fusak je nutnosť a ponuka na trhu je veľká, takže si určite vyberiete. Môžete voliť fusaky nepremokavé, odolné proti vetru, plnené špeciálnymi materiálmi, vlnené... 

Pri výbere si nechajte poradiť napríklad od iných mamičiek alebo sa spýtajte priamo v predajni. Prednosť však dávajte osvedčeným a spoľahlivým výrobcom. Okrem fusaku myslite i na to, čo dieťaťu oblečiete. Zásadou je vrstvenie. Pri tomto štýle nie je problém odstrániť jednu či dve vrstvy pri oteplení či prechode do teplejšieho prostredia alebo, naopak, jednu vrstvu pridať.

Vždy by teda malo platiť: malé dieťa, a najmä bábätko, by malo mať o jednu vrstvu viac než vy ako dospelák. Nepreháňajte to ale, i v zime sa dieťa môže prehriať. Rozhodne musí mať bábätko zakaždým prikryté ruky a nohy, a to aj vtedy, keď je vo fusaku. Kým vyrazíte na prechádzku, dieťa nakŕmte. Aby totiž udržalo teplo, musí vyvinúť veľa energie a na to potrebuje mať plné bruško.

„Dieťa musíte aj dobre izolovať od vetra, ktorý telíčko ochladzuje viac než samotná zima, ochrana pred dažďom je tiež nutná. Čiapky, rukavičky, ponožky a topánočky, hoci dieťa ešte neťapká, sú samozrejmosťou pri nízkych teplotách,“ radí Petra Šimunková. Dĺžka prechádzky by mala byť závislá od teploty a poveternostných podmienok. 

Na čo treba myslieť, kým vyrazíte von

  • Sledujte smogové spravodajstvo, a keď je stupeň číslo 3 a vyšší, radšej von nechoďte.
  • Chcete ísť s novorodencom do Álp? Radšej nie, vhodná nadmorská výška je pre dieťa v dojčenskom veku okolo 1000 m n. m. Vyššia nadmorská výška môže spôsobiť bolesť ušiek alebo ťažkosti s dýchaním.
  • Pobyt na horách je vhodný pre dojčatá až zhruba od troch mesiacov.
  • Chcete mať istotu, že dieťa obliekate správne? Siahnite mu na bruško, to by malo byť teplé.
  • Že stačí siahnuť na ruky či nohy? Nestačí, studené nohy a ruky neznamenajú vždy pocit chladu. Stopercentným ukazovateľom je zmeraná teplota. Pokiaľ má bábätko pod 37 stupňov Celzia, nabudúce ho oblečte viac.
  • Keď je vonku zima, dieťa by malo mať nohy prikryté niekoľkými vrstvami pokrývok (capačky, kombinézu, fusak).

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma