AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Sedí doma? Hurá von!

Zima už je za dvermi a novembrové počasie za oknom nevyzerá práve lákavo. Napriek tomu by bola škoda stráviť zimné mesiace niekde pri radiátore.
Sedí doma? Hurá von!

Pre väčšinu ľudí zima rovná sa lyžovanie. V poslednej dobe ale mnoho dospelých i detí presedlalo na snoubord. Čo je teda lepšie? Oboje má svoje za a proti a zdatné športové rodiny využívajú výhody oboch športov. Môžu tak vziať na hory oboje vybavenie a každý deň podľa aktuálnych podmienok zvoliť buď dosku alebo lyže.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Ako dieťa zvláda stres?

Z technického hľadiska sa totiž na zmäknutom a poriadne mokrom snehu lepšie pohybuje lyžiarom, zatiaľ čo snoubordista, obzvlášť dieťa, ktoré s doskou ešte len začína, trávi veľa času padaním a povaľovaním sa v snehu, takže ocení skôr mrazivejšie počasie a poriadnu snehovú perinu.

Drobcom radšej lyže

Na druhej strane investovať do lyží a zároveň i do snoubordu nie je práve lacná záležitosť, takže sa vyplatí kúpiť vybavenie v bazároch alebo si na horách jedno či druhé na nejaký deň požičať. Keď dieťa zistí, čo mu viac vyhovuje, môžete sa rozhodnúť, do čoho teda investujete.

Každopádne, ak ide o prvé krôčiky na svahu, odborníci sú jednoznačne za lyže, so snoubordom sa obvykle začína až po začatí školskej dochádzky. Neskôr záleží aj na osobnostnom nastavení vášho dieťaťa. Zatiaľ čo fešáci, ktorí chcú jazdiť rýchlo a brúsiť na zjazdovke elegantné oblúčiky, siahnu rozhodne po lyžiach, trochu voľnejšie založené duše budú asi radšej s rozkrokom pri kolenách poskakovať na doske.

U menších detí tiež funguje príklad rodičov, kým u pubertiakov rodičovské počínanie predstavuje už skôr ukážku toho, čo rozhodne nerobiť. Pamätajte tiež na to, že na snouborde nemajú deti najväčšie problémy so samotnou jazdou, ale s nastupovaním a zvládaním jazdy na vleku.

Zahrajte sa na detektíva

Zima však rozhodne nepatrí len lyžiarom alebo snoubordistom. Keď vás ani vaše dieťa nohy priviazané k jednej alebo dvom doskám práve nenapĺňajú nadšením, nie je dôvod sa nútiť.

Vonku sa dá i bez nich zažiť kopa zábavy. Pokiaľ budeme mať šťastie a začínajúca zima nám nadelí sneh, môžeme sa vonku zahrať na detektíva. Budeme potrebovať lupu s veľkým rozlíšením. Ideálne je využiť dobu, kedy sneh padá vo veľkých vločkách.

Počkáme, až sa vločky usadia na tmavom oblečení a pozorujeme jednu
po druhej lupou. Deti asi prekvapí, že všetky vločky síce majú tvar šesťuholníka, ale ani jedna nie je taká istá ako ostatné.

Pritom deťom môžeme vysvetliť, ako sneh vzniká: snehové vločky vznikajú podobným spôsobom ako dážď, lenže jednotlivé kvapôčky vplyvom mrazu mrznú do ľadových kryštálikov a padajú na zem stuhnuté do vločiek.

Stan? Prečo nie!

Netreba sa naháňať za vrcholovými športovými výkonmi, pokojne sa jednoducho vyberte na prechádzku. Dobre sa však oblečte. Základom je nepremokavé oblečenie odolné proti vetru a obuv s membránou, ktorá udrží nôžky vašich potomkov v suchu a teple. Do batohu vezmite náhradné rukavice, do termosky dobrý čaj, do škatuľky malú desiatu – a hurá von.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl

Špina v dome znamená zdravie?

Ak ste zdatní zálesáci, môžete v prírode rozložiť i oheň a ohriať sa pri ňom. Na snehu sa dá postaviť aj malý stan. Nikde predsa nie je povedané, že keď sa postaví stan, musí sa v ňom nutne i spať. Sušienky s čajom v ňom ale na snehu budú chutiť úplne inak než doma pri televízii.

Prekvapko v snehu

K neobyčajným zimným zážitkom patrí aj vyhľadávanie prekvapení v snehu. Keď patríte k ľuďom, ktorí sa s obľubou venujú vysokohorskej turistike, možno máte doma lavínový vyhľadávač.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Zdravá výživa | Predškolák

Deti, poďte jesť alebo prikázania detského stolovania

Pokiaľ nie, skúste si ho vypožičať na víkend, trebárs v niektorom z turis- tických oddielov alebo požičovní outdoorových potrieb. Dohovorte sa so známymi a usporiadajte deťom neobvyklé dobrodružstvo – vyhľadávač zakopte do snehu na tajnom mieste (nezabudnite ho predtým zapnúť!), rozdeľte sa do skupín a súťažte, kto „poklad“ objaví ako prvý. Odmena ho neminie! 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma