AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Roztoče zhoršujú alergie predovšetkým v zime

Približne desatina populácie je alergická na roztoče a asi 80% astmatických detí trpí touto alergiou. Hoci roztočom vadí slnko a mráz, v zimných mesiacoch sa alergické príznaky zhoršujú. Ľudia totiž trávia viac času vo svojich bytoch.
Roztoče zhoršujú alergie predovšetkým v zime

Roztoče sú najčastejši príčinou celoročnej alergickej nádchy

Roztoče nájdeme v každej domácnosti, aj keď to nepočujeme radi. Roztoče totiž žijú v prachu, ktorý sa nachádza všade, a to nielen v bytoch, ale aj na pracoviskách. Alergia na roztoče je potom alergiou na mikroskopické organizmy, ktoré žijú práve v prachu. Roztoče sú najčastejšou príčinou celoročnej alergickej nádchy.

Vykurovaciu sezónu majú roztoče radi

K tomu, aby sa im darilo, potrebujú teplo a vlhko. S tým súvisí ich najvyšší výskyt práve na prelome zimy a jari. V zime, keď sa kúri, sa potom najviac roztočov nachádza v lôžkovinách, čalúnení a závesoch. Bohužiaľ sú tak malí, že ich voľným okom nevidíme. Ich prítomnosť v byte neznamená, že je vaša domácnosť špinavá - obvyklé čistenie (ako vysávanie a utieranie prachu) totiž na ich likvidáciu nestačí.

Aké sú príznaky alergie na roztoče?

Alergizujúcou zložkou roztočov sú ich sliny a exkrementy. Tie obsahujú proteíny, ktoré sa vlhkom uvoľňujú do priestoru a ľahko sa potom dostanú do dýchacích ciest. Keď vysávame alebo ideme po koberci či sa pri spánku otočíme v posteli, uľahčujeme prienik roztočov do tela. Po vdýchnutí potom dochádza k alergickým prejavom - nádche, astmatickému záchvatu alebo zhoršeniu atopického ekzému.

Bráňte sa

  • Vyhýbajte sa kontaktu s alergénom.
  • Znižujte vlhkosť v byte - kúpte si pohlcovače vlhkosti (vlhkosť vzduchu by nemala presiahnuť 50%).
  • Roztočom sa darí v páperových vankúšoch, plyšiakoch, matracoch, prikrývkach, záclonách, textíliách a kobercoch - eliminujte množstvo týchto predmetov a nahraďte ich materiálom, ktorý je pre roztoče nepriaznivý (napríklad tzv. duté vlákna).
  • Pravidelne a dôkladne vetrajte.
  • Perte vo vode teplej aspoň 65 stupňov Celzia. Obliečky by ste mali prať každý týždeň.
  • Neprekurujte v byte - roztoče nemajú radi chladno. Občas dajte napríklad detské plyšové a textilné hračky do mrazničky, nízka teplota roztoče zahubí.
  • Pri vysávaní používajte tzv. HEPA filtre - pri odstraňovaní alergénov sú efektívnejšie ako bežné filtre.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma