AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Rekonštruujeme detskú izbu

Alergia je dnes považovaná za epidémiu 21. storočia. Týmto ochorením na Slovensku trpí približne 40% ľudí, a to vrátane detí. Pokiaľ sú obaja rodičia alergici, je vraj až 80-percentná pravdepodobnosť, že sa alergia vyskytne aj u vašich potomkov. Preto aby sa dieťa vo svojej izbičke cítilo čo najpríjemnejšie, majte pri jej zariaďovaní alebo rekonštrukcii na pamäti nielen estetiku, pohodlie a dostatok úložného priestoru, ale aj jeho zdravie.
Rekonštruujeme detskú izbu

Čo na podlahu?

Len prosím žiadne koberce. Hromadí sa v nich prach a sú doslova rodiskom pre rôzne baktérie a roztoče. Dennodenný kontakt s veľkým množstvom alergénov nie je zdraviu prospešný pre nikoho z nás a u detí môže byť spúšťačom neželanej alergie. Oveľa vhodnejšie sú plávajúce podlahy.

Domov a rodina | Zábava

Ako sa doma zaobísť bez mužskej ruky

Ak sa však chystáte rekonštruovať podlahu v staršom objekte, jednou z možností je jej podloženie sadrovláknitými doskami. Ide o zdravotne neškodný materiál vhodný aj pod plávajúce podlahy, ktoré sú potom ľahšie spracovateľné a objemovo stále.

Zvoľte zdravé steny

Skôr, ako sa budete zamýšľať nad výberom vhodnej farby na steny, mali by ste niečo vedieť. Pre zdravé a estetické prostredie vymaľovať nestačí. V domácnosti sa pri každodenných činnostiach, najmä pri varení, kúpaní, praní a sušení bielizne, zvyšuje vlhkosť.

Okrem nepríjemného zápachu sa prejavuje aj vznikom plesní a rastom húb a život v takomto prostredí ohrozuje zdravie každého jedinca. Preto je nevyhnutné klímu v interiéri regulovať.

Okrem bežného vetrania vám k príjemnému prostrediu pomôže sadrová stierka, ktorá má priaznivé pH a je vhodná aj pre alergikov, do detských izieb a spální. „Sadra je úplne bez zápachu a má prírodný pôvod, je teda zdraviu neškodná. Tým, že „dýcha“ prirodzene reguluje klímu v ovzduší.

V čase zvýšenej vlhkosti ju prijíma svojimi pórmi a pri suchej klíme vlhkosť vracia prostrediu“ vysvetľuje Patrik Bánik zo spoločnosti Rigips. Ak sa pred maľovaním rozhodnete pre sadrovú stierku, vaše steny budú krásne hladké, príjemné na dotyk a navyše zdravšie.

Červenú radšej nie

Sadrová stierka teda pomôže docieliť vysoko kvalitný a estetický povrch a je vhodná nielen pod farbu, ale aj pod tapety. A akú farebnosť stien teda zvoliť? Detská izba je viacúčelová, slúži na spanie, hranie aj učenie. V prvom rade by mala byť priestranná s dostatkom prirodzeného denného svetla.

Ak je možné aspoň čiastočne oddeliť hraciu a spaciu časť izby, urobte tak. Do každej časti sú totiž vhodné iné farby. Miesto, kde sa dieťa hrá, môže žiariť výraznými farbami. Ak je však hyperaktívne, odporúčajú sa skôr jemné pastelové odtiene, napr. zelená, tyrkysová.

V časti na spanie by mali prevládať jemné farby, napríklad odtiene žltej, zelenej či béžovej, ktoré nenarúšajú spánok a miestnosť priateľsky naladia. V prípade, že časti nemožno oddeliť, radšej sa vyhnite červenej, ktorá pôsobí agresívne a môže narúšať detský spánok.

Domov a rodina | Životný štýl

Ako sĺbiť rodinný život s koníčkami?

Vyberáme nábytok

Pozor na lacný nábytok z drevotriesky, ktorý môže obsahovať nebezpečný formaldehyd. Je to karcinogénna alergénna látka, ktorá už pri nižšej koncentrácií človeku spôsobuje ťažkosti so sústredením, zvýšenie únavy, bolesti hlavy, dráždenie očí, sliznice, dýchacie problémy a nevoľnosť.

Vyskytuje sa najmä v lisovaných výrobkoch z dreva, pri ktorých je použitá živica, ale takisto vo farbách, lakoch, lepidlách, podlahových krytinách, kobercoch či textile. Tiež sa používa ako spojivo v drevotrieskach. U lacného nábytku je koncentrácia niekedy vyššia.

Na formaldehyd by si mali dávať pozor predovšetkým deti, tehotné ženy a astmatici. Polovica objemu sa vyparí z nového nábytku približne za mesiac a zvyšok sa dostáva do ovzdušia postupne niekoľko mesiacov až rokov.
A ako sa formaldehydu vyvarovať?

Uprednostnite kvalitný nábytok s dôveryhodným pôvodom, najlepšie z masívu, často vetrajte, použite sadrovú omietku, ktorá dovolí stenám „dýchať“. Pomôžu aj rastliny, napríklad fikus, antúria či brečtan, ktoré dokážu pohltiť škodliviny a vzduch krásne vyčistiť.

Čo na to feng-šuej?

Aj podľa feng-šuej je pre detskú postieľku ideálnym materiálom prírodné drevo. Odporúča sa umiestniť ju čo najďalej od vstupných dverí, no nie priamo pod okno.

Ak nie je iná možnosť, pomôže nepriehľadný záves, ktorý na noc zaťahujte. Dobrou voľbou sú postele bez úložného priestoru, pretože rozhádzané hračky pod posteľou či v jej okolí pôsobia rušivo a nedovolia energii voľne plynúť.

Priestor nad hlavou dieťaťa by mal takisto zostať prázdny. Poličky s knihami či inými predmetmi môžu byť totiž príčinou nekvalitného a prerušovaného spánku.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ podlahy, farebnosti či nábytku, najdôležitejšie je, aby sa tam vaše dieťatko cítilo v pohode, bolo zdravé a veselé, čo v neposlednom rade docielite udržiavaním poriadku. Pretože len tam, kde je čistota a dostatok priestoru, môže energia voľne plynúť.

Zdroj: Rigips

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma