AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Rast dieťatka je ukazovateľom jeho zdravia

Rast je charakteristikou detského veku. Veď prvé, čo nás zaujíma, keď sa dieťatko narodí, je to, koľko váži a meria. Viete však, že je zároveň veľmi citlivým ukazovateľom zdravia? Celý rad chorôb sa totiž môže v prvej fáze prejaviť práve len „rastom“.
Rast dieťatka je ukazovateľom jeho zdravia

Respektíve jeho poruchou. Preto je potrebné od prvých dní a týždňov života (ešte pred narodením) starostlivo sledovať rast dieťaťa. Najrýchlejší je v dobe, kedy je dieťatko skryté v maternici – vďaka ultrazvuku možno veľmi detailne pozorovať rast zárodku a plodu.

Domov a rodina | Materstvo | Batoľa | Dojča | Pôrod

Problematické zrasty v maternici

Na raste dieťaťa sa podieľa rad faktorov: jednými z najdôležitejších je genetická výbava, výživa, zdravie, hygiena, ale napríklad aj rasa (obyvatelia severnej Európy sú vyšší než Juhoeurópania, Aziati sú nižší než Európania)... a pohlavie (muži sú v priemere o 13 centimetrov vyšší než ženy). Samozrejme, všetci rodičia chcú zdravé dieťa presne „podľa tabuliek“, ale tak to obvykle nebýva, a to ani v raste.

Pôsobí aj ročné obdobie

Rast dieťaťa ovplyvňujú jednotlivé faktory kladne i záporne. To, čo rastu neprospieva, je napríklad nedostatočná výživa – znížený príjem energie, u rastúceho detského organizmu hlavne nedostatok bielkovín, poruchy vstrebávania, ale tiež nevhodné diéty!

Tie nehrozia u najmenších, ale pred každou úpravou váhy sa poraďte s lekárom, aby ste nenapáchali množstvo škôd. Takéto choroby sa prejavujú poruchami rastu – najmä chronické ochorenia dôležitých orgánov (srdce, pľúca, črevo) či poruchy funkcie žliaz s vnútornou sekréciou (znížená funkcia štítnej žľazy, nedostatok rastového hormónu produkovaného hypofýzou
a ďalšie).

Vplyv na rast má aj ročné obdobie – na jeseň a v zime je tempo pomalšie, na jar a v lete vyššie. Rolu hrá i pohybová aktivita. Viete, že nadmerná záťaž pri vrcholovom športe spôsobuje zníženie tvorby rastového hormónu, zatiaľ čo primeraná telesná aktivita jeho tvorbu, naopak, podporuje? Je to jasne viditeľné napríklad u gymnastiek.

Porucha rastu môže byť prejavom radu ďalších ochorení, ale na upokojenie: polovica detí, ktoré vykazujú nižší rast, je celkom zdravá! Nemyslite hneď na horšiu stránku veci a svoje podozrenia konzultujte s lekárom. Uvedomte si, že je veľmi dôležitá výška oboch rodičov, ale aj prarodičov, niekedy sa dedia dispozície pre menší rast i naprieč generáciu. Nezabudnite, že rastové tempo a konečná výška sú u každého odlišné.

Pokrok zvyšuje populáciu

V posledných dvoch storočiach sa zvýšil príjem bielkovín v strave a zlepšila sa hygienická úroveň populácie. Vďaka preventívnym programom, ako je očkovanie, podávanie vitamínov (hlavne D) a objavenie antibiotík sa zlikvidovali najrôznejšie choroby, ktoré nepriaznivo ovplyvňovali rast detí.

Zároveň sledovaním telesných parametrov sa častejšie odhaľujú príčiny rastových porúch. Tieto skutočnosti prispievajú k tomu, že detský organizmus je lepšie schopný využiť genetický rastový potenciál získaný od predkov. Priemerná telesná výška dospelých sa za posledných 100 rokov zvýšila o 10 centimetrov a posunulo sa tiež pohlavné vyzrievanie detí (hlavne dievčat).

Domov a rodina | Materstvo | Batoľa | Dojča | Novorodenec

Horúčka nie je nepriateľ

Etapy rastu

Rozdeliť ich môžeme na dojčenskú, detskú a pubertálnu. V rámci mimomaternicového života nameriame najvyššiu rastovú rýchlosť (teda počet centimetrov, o ktoré dieťa vyrastie v priebehu 1. kalendárneho roku) počas prvého roku života. V tomto období dieťa vyrastie o 25 centimetrov,
čo je 50 % pôrodnej dĺžky!

V druhom roku vyrastie batoľa asi o 12 centimetrov a v treťom už len o 9cm za rok. Potom prichádza takzvané detské rastové obdobie, kedy dieťa rastie za rok o 5–7 centimetrov. V priebehu detstva sa objavujú obdobia mierne urýchleného rastu, obvykle okolo 5. a 7. roku veku. Ale opäť platí, že každý jedinec je individualita!

Ako to majú vaše deti s rastom?

Lucia: Ja som pomerne veľa riešila rast syna (4 roky), keďže doma nejedol skoro nič. Snažila som sa ho dostať čo najskôr do škôlky, aby jedol s ostatnými deťmi. Naša pani doktorka neriešila nič, konštatovala, že je jednoducho drobný a v škole to doženie, hoci je dosť pod priemerom. Zatiaľ nič nedohnal, naopak ho váhovo i výškovo predbehli deti so štartovacou pôrodnou váhou, ktorá bola asi 500 g, a o rok mladšie...

Martina: Mám sedemročného syna, ktorý meria 132 cm a váži 29 kíl. Jeho vrstovníci sú o pol hlavy menší. Na endokrinológiu chodíme, podstúpil vyšetrenie a je vraj v poriadku. Asi porastie do neba...

Viera: Naša pani doktorka nás v tomto ohľade pravidelne kontrolovala, keď sa však synovia začali viac vyťahovať, vždy došlo k nejakému problému. Jeden rieši v štrnástich rokoch bolesti členkov, hoci aktívne športuje. Druhý má deväť rokov a objavili mu skoliózu chrbtice. Musí doma cvičiť a navštevuje rehabilitácie.

Dcéra je na tom lepšie, bude mať sedemnásť a meria vyše 150 centimetrov, takže také problémy nemala. Váhu sme podľa tabuliek nikdy veľmi neriešili, deti jedli, na čo mali chuť, dosť sa hýbali, takže bola bez problémov. Žiadna nadváha, či dokonca obezita u nás v rodine nehrozí.

Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Tehotenstvo

Ako sa starať o zuby v tehotenstve

Renáta: Niekedy sú to len odchýlky od tabuliek, ale mne napríklad dcéra jeden rok vôbec nevyrástla, ani centimeter, jednoducho sa úplne zasekla. Začala som sa trochu obávať. Potom sa to zlepšilo, potom sa zase zasekla, preto nás naháňajú po doktoroch a hľadajú príčinu. Možno sa nájde a bude sa dať riešiť.

Liza Lucia: Riešim, čo deti jedia, akú majú stolicu a či sú všeobecne zdravé. Ja i manžel sme ako deti boli menší a chudučkí. Starší synček je teraz pod priemerom – 3 roky, meria 94 cm a váži necelých 14 kíl. Doktorka ma na to upozornila, ale to je asi tak všetko. Chodí zatiaľ len na ročné krvné testy. Mladší synček je zase o niečo väčší. Má 17 mesiacov a skoro 12 kíl. Tak to jednoducho je, naše deti nie sú tabuľkové, s tým nič neurobíme...

Niečo z histórie

U nás sa viac než 50 rokov pravidelne robia rozsiahle antropologické výskumy detskej populácie. Prebiehajú už od roku 1951 každých desať rokov, vyšetrené sú 3% populácie daného veku. Na podklade získaných dát sú zostavené grafy rastu, výškovo-hmotnostného pomeru, obvodu hlavy a paže.

Sú súčasťou zdravotného a očkovacieho preukazu dieťaťa, takže nielen lekár, ale
aj sami rodičia môžu sledovať telesný vývoj svojho dieťaťa v priebehu celého detského veku až do ukončenia rastu. Tam môžete zistiť, do akého percentuálneho pásma váš potomok spadá, akú by mal dosiahnuť finálnu výšku.

Pri každej preventívnej prehliadke lekár zaznamenáva rastový vývoj do tabuľky a má teda prehľad, či dieťa postupuje, či azda nedošlo k nejakému dlhodobejšiemu „výpadku“ či odskočeniu z krivky. Všetko by s vami mal konzultovať a prípadné výkyvy riešiť so špecialistami (endokrinológmi). Tí si berú niektorých detských pacientov do starostlivosti.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma