AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Rady, ako správne uspávať novorodenca

Mnoho novopečených rodičov rieši problémy so spaním dieťaťa. Bábätko zaspí, ale po krátkej dobe sa prebudí, začne plakať a jeho plač sa pretiahne na dlhé hodiny. Výsledkom je nevyspatá a nervózna matka a mnohokrát aj otec, napätie v rodine a nespokojnosť na všetkých stranách.
Rady, ako správne uspávať novorodenca

Ak toto nastane, nasleduje zo strany rodičov celý rad aktivít, ktorých zmyslom je dieťaťu vytvoriť čo najlepšie podmienky na spánok. Lenže v mnohých prípadoch rodičia zájdu do extrémov, ktoré sa im vypomstia. "Veľká časť rodičov si za prebdené noci môže sama. Matky robia veľmi často chybu v tom, že dieťa uspávajú počas dojčenia. To je prvý základ neúspechu.

Dieťa by malo rozlišovať medzi tým, či je dojčené, teda je a je bdelé, a medzi tým, či má spať. Spájanie oboch aktivít môže spočiatku matke vyhovovať, ale veľmi rýchlo dôjde k tomu, že dieťa má prso miesto cumlíka a odmieta bez neho spať. Ďalšou chybou je vytváranie všelijakých uspávacích rituálov, na ktoré si dieťa rýchlo zvykne, a vyžaduje ich," vysvetľuje detská neurologička docentka MUDr. Iva Příhodová zo spánkového laboratória Neurologické kliniky VFN v Prahe.

Vyvarujte sa spánkových rituálov

Fantázia rodičov je v tomto smere bezbrehá. "Rodičia dieťa uspávajú pri úplnom tichu, pri tlmenom svetle, kedy ho vezmú na ruky a ticho mu pospevujú, ale tiež na gymnastickej lopte, ktorým rytmicky pohupujú, v kočíku, s ktorým prechádzajú dverový prah v izbe, aby dieťa lepšie spalo, tak mu fénujú bruško, hojdajú ho na hojdačke, alebo matky deti uspávajú na svojom bruchu a podobne. Pokiaľ toto zavedú, nie je divu, že dieťa odmieta zaspať inak," opisuje príbehy zo svojej praxe lekárka.

Základom pochopenia väčšiny príčin ťažkostí so spaním u malých detí, je spánkový cyklus. Ten je rozdelený u každého človeka na niekoľko fáz. "Dieťa zaspáva ľahkým spánkom, ktorý prechádza do fázy hlbšieho povrchného spánku, tieto fázy sú v nonREM spánku, kedy sa nám zdajú len málo výrazné sny. Potom prichádza hlboký spánok a REM spánok, kedy dochádza k uvoľneniu svalov, v tejto fáze máme výrazné farebné sny. Keď cyklus skončí, nastupujú krátke prebudenia, o tých nevieme, nepamätáme si ich. Dôležité však je, že v tejto chvíli mozog rýchlo zmapuje celé okolie a práve v tom je tá ťažkosť," hovorí lekárka.

Ak mozog v tejto chvíli zistí nedostatok, v tomto prípade to, že chýba onen rituál, alebo prsník matky, dieťa sa prebudí do bdelej fázy a začne byť plačlivé. "Dieťaťu v tú chvíľu chýba niečo k spokojnosti a to niečo začne vyžadovať plačom. Rodičia rýchlo začnú uspávací rituál v snahe dieťa utíšiť a uspať a dostávajú sa tak do uzavretého kruhu, z ktorého sami nemôžu von," dodáva lekárka.

Aby dieťatko dobre spalo

Základom úspechu je vytvorenie správnych podmienok pre pokojný spánok:  

  • Neuspávať počas dojčenia. "Dieťa má byť nakŕmené a potom uložené k spánku. Spinkať by malo na jednom mieste, samozrejme ak rodina práve nie je na cestách, "radí lekárka.
  • Izba, kde spí, by mala byť tichá a dobre vetraná.
  • Malo by spať bez rozsvieteného svetla a bez prítomnosti rodičov, to preto, aby vždy pri nočných prebudení nevyžadovalo ich prítomnosť a dokázalo zaspať samo.

Ak dieťa nemá hlad, smäd, je po všetkých stránkach vystrojený a nič ho nebolí, nemalo by mať problém so zaspaním. Predpoklad ale je, že je na tento režim od narodenia zvyknuté. "Prvý pol rok sa rytmus spánku dieťaťa riadi najmä rytmom dojčenia. Potom si začne vytvárať rytmus spania, ktorý sa sústredí na dlhšie nočné úseky. Snahou rodičov by malo byť vytvoriť režim, na základe ktorého dieťa spozná, že prišiel čas na dlhší spánok, že je večer a čas spať," opisuje lekárka.

Veľký problém nastáva v rodinách, kde dieťa rodičov na niečo navykne a následne chcú pravidlá zaspávania meniť. "V týchto prípadoch sa rodičia musia preklenúť cez obdobie, kedy dieťa plačom a krikom vyžaduje to, na čo bolo zvyknuté. Nie je to ľahké a mnohokrát je potrebné, aby do procesu vstúpil aj psychológ. Určite je ľahšie dieťaťu žiadny rituál nevytvárať, než ho potom od zavedeného režimu odučovať," radí lekárka.

Mám doma nespavca

Sú ale aj deti, ktoré rodičmi neboli vedené k žiadnemu zlozvyku, a napriek tomu nechcú spať. "Aj to sa stáva. V tomto prípade býva na vine spánková porucha, alebo malá potreba spánku a rodičom nezostáva, nič iné, ako toto náročné obdobie preklenúť. Horšie tiež spia deti, u ktorých sú neskôr patrné príznaky hyperaktivity a nepozornosti. Poučenie o spánkovom režime dieťaťa má matke poskytnúť detský lekár v rámci pravidelných kontrol, rovnako tak ako základné rady na riešenie týchto problémov," uzatvára lekárka.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma