AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Rada nad zlato: Prežite tehotenstvo v pokoji!

Lekár vám práve povedal, že čakáte dieťatko. Vaše prvé. Či už ste dieťa plánovali alebo prišlo nečakane, po prvotnej eufórii možno máte obavy. Nasledujúcich jedenásť tipov vám pomôže, aby ste svoje tehotenstvo zvládli a cítili sa dobre.
Rada nad zlato: Prežite tehotenstvo v pokoji!

1. Choďte do poradne

So svojím gynekológom sa teraz už neuvidíte len raz za rok na preventívnej prehliadke, prípadne keď si prídete po recept. Teraz si vás bude pravidelne pozývať do poradne pre tehotné a neskôr vám vystaví tehotenský preukaz, ktorý vás bude sprevádzať až do pôrodu.

Doň sa zapíšu všetky dôležité údaje o vašom zdravotnom stave (aktuálna hmotnosť, tlak, prípadné ťažkosti, výsledky ultrazvuku, laboratórnych vyšetrení a pod.). Lekár vám tiež vysvetlí, ktoré testy a kedy musíte podstúpiť. Zatiaľ je dosť času, ale pri niektorej z ďalších návštev s ním preberte aj to, v ktorej pôrodnici by ste mohli rodiť. 

2. Peniaze na druhom mieste

Behanie po úradoch nie je práve veľká zábava v žiadnom stave, ale vy teraz potrebujete mať istotu. Nezáleží na tom, či ste zamestnaná alebo podnikáte (pôsobíte ako osoba samostatne zárobkovo činná), rozhodne si včas zistite, ako je to vo vašom prípade s nárokom na pôrodné, materským a rodičovským príspevkom, prípadne ďalšími dávkami.

Všetky potrebné informácie vám povie váš zamestnávateľ, alebo sa môžete obrátiť na príslušný úrad. „Istota finančného zázemia v materstve je veľmi dôležitá. Je to jeden z faktorov pokojného tehotenstva. Nebráňte sa ani plánovať čiastočné pracovné aktivity. Veľmi vám prospeje byť v kontakte s kolegami a s ľuďmi, ktorí nemajú na starosti len plienky, dojčenie a kašičky. Ideálna je práca na pár hodín týždenne,“ odporúča psychoterapeutka Jana Brezinová.

3. Zaháňajte obavy

Dieťatko vo vašom živote množstvo vecí zmenilo a ešte zmení. Je pochopiteľné, že kvôli tomu cítite neistotu. „Keď mi gynekológ oznámil, že čakám dieťa, vydesila som sa, pretože sme sa v tom čase sťahovali a ja som ťahala ťažké veci, navyše si rada dám pivo a víno, takže som sa rozhodne nešetrila,“ priznáva tridsaťročná Miša.

„Našťastie ma doktor hneď upokojil, že určite bude všetko v poriadku. A bolo,“ dodáva mamička zdravých dvojičiek. Hovorte o tom, čo vás trápi, ale radšej s odborníkmi a s priateľmi než na najrôznejších diskusných fórach. „Rozhodne súhlasím! Obavy k tehotenstvu patria. Postupne sa vám predsa mení dôležitá životná rola. Ste žena-matka. Musí sa u vás rozvinúť takzvaný šiesty zmysel, ktorý mamičkám umožňuje komunikovať so svojím dieťaťom
a vycítiť jeho potreby,“ potvrdzuje Jana Brezinová.

„Môžete sa cítiť neistá, mať strach, či všetko zvládnete, či budete dobrá matka, ako budete vychádzať so svokrou a pod. Úzkostlivejšie môžu tehotenstvo prežívať predovšetkým mamičky, ktoré na dieťa dlho čakali. Odporúčam týmto ženám, aby využívali odbornú psychickú podporu a našli tak cestu k pokojnému a spokojnému tehotenstvu,“ radí psychoterapeutka.  

4. Tehotenstvo nie je choroba

Ak sa cítite dobre a nemáte zdravotné ťažkosti, ďalej pracujte a venujte sa svojim koníčkom a priateľom. Samozrejme to neznamená, že sa budete prepínať, chodiť z večierka na večierok a v ôsmom mesiaci podniknete vysokohorskú túru.

Stačí si len upraviť životosprávu: nefajčiť, radšej nepiť (žiadne lekárske štúdie dosiaľ nepotvrdili, aké množstvo alkoholu je pre plod bezpečné), neponocovať. Miesto body stylingu sa vyberte na dlhšiu prechádzku a miesto kávy si uvarte
čaj, ktorý máte rada. Pravidelný režim a primeraná aktivita vám dodajú takú potrebnú sebadôveru, takže nakoniec naozaj všetko zvládnete!

„Navyše si myslím, že každá žena pozná, čo je pre ňu únosné a čo nie. Podobné je to s mierou stresu. Každá žena musí vychádzať zo svojho osobnostného nastavenia a zo skúseností, ako stres zvláda,“ je presvedčená Jana Brezinová.

5. Choďte na dovolenku

S dieťaťom už bude všetko inak, a tak si naplánujte dovolenku napríklad práve teraz. Vôbec nie je na prekážku, že čoskoro bude jeseň, môžete predsa ísť do hôr a chodiť na prechádzky alebo kratšie výlety.

Alebo ostaňte v meste: „Na konci piateho mesiaca sme s manželom išli do Viedne na nádhernú výstavu nášho obľúbeného maliara. Len na otočku, na jediný deň a dodnes z toho žijem,“ potvrdzuje Mirka, ktorej sa pred nedávnom narodilo dievčatko.

6 Doprajte si erotiku

V dôsledku búrlivých hormonálnych zmien ste skrásneli, zlepšila sa vám pleť i vlasy, zväčšilo poprsie. Vyžarujete šťastie a ženskosť. A váš partner toto všetko, samozrejme, vníma. Preto sa dôvernostiam určite nevyhýbajte, zvlášť  keď chcete a môžete. Dieťatko ste si predsa urobili spolu...

„Mám skúsenosť, že sa niekedy stáva, že žena by sex chcela, ale naopak, partner ho odmieta. Vo väčšine prípadov ide o strach, že dieťatku alebo žene ublíži, alebo aby dokonca nevyvolal pôrod. Komunikujte s partnerom o vašej novej situácii a hovorte si, ako tehotenstvo obaja vnímate. Určite potom môžete nájsť spoločné riešenie,“ odporúča psychoterapeutka.

7. „Iný“ stav, iné chute

Niektorá z nás vyhľadáva kyslé, iná zase slané a veľmi mastné. „Bola som asi vo štvrtom mesiaci s prvou dcérou, a keď to na mňa prišlo, manžel mi musel dobehnúť k stánku na Václaváku po klobásu, pokojne i o polnoci. Našťastie sme vtedy bývali v centre Prahy, takže to nemal ďaleko,“ smeje sa tridsaťpäťročná Eva, ktorá má dnes už tri dcéry.

Odborníci na výživu by vám klobásku alebo chlieb s masťou na noc asi neschválili, vy si však nič nevyčítajte. Nabraté kilá po pôrode môžete zhodiť, ale spomienky na to, ako ste si to v tehotenstve i s partnerom báječne užívali, vám ostanú do konca života.

„Iný“ stav vám môže prichystať aj ďalšie nečakané prekvapenia: parfum, ktorý ste donedávna milovali, vám odrazu začne páchnuť, cítite úzkosť vo výťahu alebo na lanovke, musíte odísť pred začiatkom koncertu, na ktorý ste sa tešili, pretože je vám z toho množstva ľudí okolo na omdlenie...

8. Žite prítomnosťou

Všetko má svoj čas. Dieťatko vo vašom bruchu meria sotva pár milimetrov a vy už riešite, ako sa bude volať, čím raz bude a hlavne aby nedopadlo ako strýko Martin... Sústreďte sa na to, čo prežívate práve teraz, ako sa každý týždeň premieňa vaše dieťa, ako sa vy sama cítite, a nezabúdajte na partnera. Aj pre neho je to obdobie veľkých zmien, a tak ich zvládajte spolu. 

9. Vytipujte si pediatra

Nie je vždy nutné, aby mal ordináciu blízko vášho bydliska, za dobrým a láskavým pediatrom rada pôjdete i cez pol mesta. Povypytujte sa známych či susediek, ktoré majú deti. K budúcemu lekárovi vášho dieťatka potom zájdite osobne, nech sa vzájomne zoznámite, a do evidencie sa prihláste niekoľko týždňov pred pôrodom. Prvá návšteva u neho vás čaká po prepustení z pôrodnice.

10. Odpočívajte, ako sa len dá

Prejsť tehotenstvom akoby nič sa pošťastí máloktorej žene. Aj keď je vám dobre, berte na seba ohľad. Každý ďalší trimester na vás bude klásť väčšie fyzické i psychické nároky. A tak čo naozaj nemusíte urobiť, odložte alebo nerobte vôbec. Alebo delegujte na ostatných. Pokiaľ sa vaša mama opakovane ponúka, že vám vyžehlí bielizeň alebo umyje okná, nehanbite sa a využite to.

11. Dajte dieťatku prezývku

Chcete, aby to bol Paľko alebo Simonka, váš partner si zase praje, aby sa potomok volal Jožko po dedovi alebo Jana po mamičke. Alebo vám zatiaľ nič poriadne nenapadlo a neviete ani, či čakáte chlapca, či dievča. Nič to.

Hladkajte bábätko cez bruško a nežne sa k nemu prihovárajte. „Keď som čakala prvé dieťa, s manželom sme ho začali volať Pumpíno. Už ani neviem, ako to vzniklo, ale ostalo mu to,“ spomína Eva. A ako sa vám páči trebárs Brichulda? Výstižné, však? Takto láskyplne totiž oslovujú svoje nenarodené dieťa manželia Barnabyovci v posledných Vraždách v Midsomeri.

„Sama dobre viem, aké je dôležité s dieťaťom komunikovať už pred jeho narodením. Mojej dcérke ostali niektoré návyky dodnes. Dieťa bude váš hlas, dotyky cez bruško, hudbu a, samozrejme, celkovú pohodu vnímať už v druhom trimestri. Prenatálna komunikácia s dieťatkom je aj výbornou príležitosťou na budovanie vzťahu dieťaťa s oteckom,“ dodáva záverom psychoterapeutka Jana Březinová. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma