AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pýtajte sa Pediatra 1/2014

Na otázky odpovedá naša stála spolupracovníčka, detská lekárka MUDr. Klára Šillerová.
Pýtajte sa Pediatra 1/2014

Fixácia na mamičku

Mám štrnásťmesačné dieťatko, ktoré nechce spať v postieľke. Keď sa syn narodil, uspávali sme ho v náruči, a až potom sme ho dali spinkať do postieľky. Od prvých narodenín ho dávame okolo pol ôsmej večer do postieľky, ale trvá hodinu až dve, kým zaspí, a po celý ten čas reve. Už si neviem rady, je na mňa hrozne fixovaný a nechce zaspať sám.

Pediater: Fixácia na mamičku je v tomto období celkom normálna. Samozrejme, v tomto veku potrebujú deti jasné hranice, čo im dovolíte a čo nie, na druhej strane nie som zástanca toho, nechať deti vykričať.

Skúste upraviť režim – dávať syna spať neskôr, aby bol viac unavený. Dôležitý je aj určitý rituál pred spaním – rozprávka, pesnička a podobne. Skúste zmeniť i posteľ – dojčenskú postieľku vymeňte za klasickú posteľ s nízkymi ochrannými mantinelmi, niektoré deti skrátka nechcú byť „uväznené“. A odporúčam knihu Jiřiny Prekopovej Keď dieťa nechce spať, nájdete v nej zaujímavé rady.

S rúrkou opatrne

Potrebovala by som poznať názor odborníka na používanie rektálnej rúrky. Máme dvojmesačnú dcérku, ktorá asi pred mesiacom začala mať ťažkosti s vyprázdňovaním. Skúšali sme masáže bruška, cvičenie s nožičkami, teplé obklady, ale neúspešne. Polohovanie fungovalo len na chvíľku, kým sa upokojila, problém to však nevyriešilo.

Zaberá nám jedine rektálna rúrka. Jej používanie je vraj návykové a mám pocit, že naša dcérka si na ňu už zvykla, i keď sa vždy snaží o vyprázdnenie i sama naťahovaním nožičiek. Nemáme srdce nechať ju zbytočne dlho sa trápiť a plakať, a tak opätovne siahame po rúrke. Môžete nám odporučiť nejaký iný vhodný spôsob, ako jej pomôcť s vyprázdňovaním?

Pediater: Rektálna rúrka by sa naozaj nemala používať každodenne, je to len pomocník pri väčšej plynatosti.

Ale určite je lepšie použiť ju než teplomer, ktorým ju niektoré mamičky nahrádzajú. Dievčatku by som skúsila podávať pravidelne probiotiká – kvapky alebo kapsle.

Pokiaľ má umelú výživu, môže sa zmeniť typ mlieka, napríklad použiť Nutrilon comfort alebo Bebu sensitive. Ťažkosti by mali ustúpiť po treťom mesiaci veku. Keby problém pretrvával, poraďte sa s vaším pediatrom.

Prečo dojčenskú vodu?

Dokedy sa musí dávať deťom dojčenská voda? Nestačí voda z kohútika? Balená voda je drahá a ešte ju musím ťahať na tretie poschodie.

Pediater: Dojčenská voda sa podáva deťom v prvom roku života, keďže u nich hrozí zvýšené riziko ochorenia na tzv. methemoglobinémiu, čo je fyziologická porucha charakteristická prítomnosťou abnormálne vysokého množstva methemoglobínu v krvi, čo spôsobuje tkanivovú hypoxiu – tzv. modrenie dojčiat.

Táto porucha môže byť spôsobená otravou dusičnanmi z vody. Problémom môže byť i množstvo rozpustených látok, sodíka alebo fl uoridov, napríklad vyšší obsah rozpustených látok vedie k vyššej osmotickej záťaži obličiek dojčaťa, vyšší obsah sodíka vo vode (nad 50 mg/l) zase k zvýšeniu krvného tlaku a vyšší obsah fl uoridov ku vzniku zubnej fluorózy.

Strach z očkovania

Mám trojmesačného synčeka a nechcem ho nechať očkovať. Bojím sa vedľajších účinkov a v rodine máme prípad úmrtia po očkovaní – dieťa sa narodilo úplne zdravé a po hexavakcíne zomrelo, odvtedy sa u nás deti nedávajú očkovať. Mám strašný strach, ale neviem, ako postupovať u lekára.

Pediater: Očkovanie patrí k najúčinnejšej prevencii pred infekčnými chorobami, vďaka nemu výrazne klesla úmrtnosť v detskom veku na komplikácie infekčných chorôb, takže ja očkovať určite odporúčam. Na druhej strane si myslím, že každý rodič má právo o svojom dieťati rozhodnúť, a keď chce podstúpiť riziko choroby a neočkovať, tak mu vyhoviem.

Ohľadne tragickej udalosti vo vašej rodine: úmrtie nemuselo úplne súvisieť s očkovaním, bohužiaľ, je celý rad možných príčin. Ale poraďte sa s vaším lekárom, myslím, že vyslyší vaše prianie dieťa neočkovať alebo zaočkovať neskôr.

NEVIETE SI RADY? Trápia vás podobné problémy? Neváhajte nám napísať. Svoje otázky odborníkom z oblasti výchovy, psychológie, výživy, gynekológie, pôrodníctva a homeopatie píšte na adresu: maminka@versamedia.sk, heslo: PORADŇA

Detský lekár radí:
Na otázky týkajúce sa očkovania odpovedá MuDr. Daniela Dražan – 10 rokov je praktickým lekárom pre deti a dorast. O vakcínach prednáša na kongresoch a píše o nich texty do odborných časopisov.

Ktoré choroby sa u nás vďaka očkovaniu už nevyskytujú?

Jedinou chorobu, ktorá bola vďaka očkovaniu celosvetovo vyhladená, sú pravé kiahne. Na západnej pologuli, vrátane Slovenskej republiky, bola eliminovaná detská obrna. Je možné, že v najbližších rokoch sa tiež dočkáme jej celosvetového vyhladenia. Niektoré ďalšie choroby sú v Slovenskej republike veľmi dobre kontrolované a nevyskytujú sa vôbec alebo celkom minimálne.

Tetanus a záškrt sa prakticky neobjavujú, veľmi dobrá kontrola s minimálnym počtom prípadov je pri osýpkach a rubeole. Za veľmi významný úspech posledných rokov treba považovať zavedenie očkovania dojčiat proti ochoreniam spôsobeným baktériou Haemophilus infl uenzae typu B.

Už počas niekoľkých rokov od zavedenia plošnej vakcinácie táto život ohrozujúca infekcia prakticky vymizla. Pri porovnaní s inými európskymi štátmi sme na tom veľmi dobre s osýpkami, ktorých epidémie sa nám vďaka vysokej preočkovanosti vyhli. Naopak, kontrola chorôb, proti ktorým nie sú vakcíny hradené zdravotnými poisťovňami, nie je príliš úspešná.

Foto - Shutterstock.com

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma