AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prvých 1000 dní je základ pre zdravú budúcnosť

Vedeli ste, že to, ako sa bude vaše dieťa stravovať prvých tisíc dní svojho života, je celkom zásadné pre jeho budúce zdravie?
Prvých 1000 dní je základ pre zdravú budúcnosť

 

Veľa z nás stále ešte verí tomu, že náš budúci osud, čo sa fyzickej kondície a telesného i psychického zdravia týka, je nám daný do vienka v podobe konkrétnych genetických informácií.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Batoľa | Dojča

Vychovať dieťa čo najlepšie? Partnerstvom!

Podľa tohto presvedčenia sa rodíme s určitou výbavou, ktorú môžeme len veľmi ťažko ovplyvniť, takže vlastne ani nemá veľký zmysel snažiť sa svoj vopred daný osud nejakým spôsobom zvrátiť. Kto však takto zmýšľa aj pri výchove a stravovaní svojich detí, robí veľkú chybu!

Zdravie dieťaťa v dospelosti totiž ovplyvňujú až z osemdesiatich percent okolité faktory, predovšetkým výživa, a len zvyšných dvadsať percent je predurčených génmi.

Máme to v rodine

„V našej rodine sme boli vždy všetci zavalitejší, takže aj náš Janko určite nebude žiadny vycivený chudáčik.“ Práve týmto spôsobom veľa ľudí už dopredu zvaľuje vinu za budúcu nadváhu či dokonca obezitu svojich detí na genetiku.

Docent Bronský vysvetľuje: „Genetické vyšetrenie na riziká obezity sa bežne nerobí a v súčasnej dobe je stále v štádiu skôr klinického výskumu, nie bežnej lekárskej praxe. Preto sa musíme riadiť situáciou v rodine a brať ohľad na výskyt týchto dispozícií u rodičov a prarodičov. Dá sa povedať, že pokiaľ
je v rodine nadváha či obezita prítomná v niekoľkých generáciách, existuje určité riziko, že i dieťa bude mať sklony k obezite.

Ale neplatí to stopercentne. Všetci poznáme situácie, kedy je v rodine jedno dieťa obézne a jeho súrodenec nie. U dojčiat sa neodporúča obmedzovanie kalorického príjmu a stále platí, že zlatým štandardom je dojčenie dieťaťa podľa jeho potrieb bez obmedzovania dĺžky či frekvencie dojčenia a bežný prístup k príkrmom tak, ako je to uvedené v našich odporúčaniach.

Na otázku, či naprogramovanie organizmu možno zvrátiť, môžeme odpovedať čiastočne áno. Zvrátiť celkom asi nie, ale usmerniť áno. Všetci vieme, že pokiaľ má niekto sklony k obezite, tak to neznamená, že by nemohol byť štíhly, ale dá mu to viac práce než niekomu inému, kto má genetické predpoklady k tomu byť chudý.

A to platí pre dospelých i pre deti. Racionálna strava a dostatočná pohybová aktivita by mali byť zárukou úspechu, zvlášť ak sa zapojí celá rodina.“ Takže pozor, aby sa vaša vlastná nadváha nestala zámienkou na rezignáciu na zdravie a postavu dieťaťa. Naopak, ak sa sama trápite s prebytočnými kilogramami, mali by ste sa snažiť urobiť všetko pre to, aby rovnaké problémy po čase nezažívalo aj vaše dieťa.

Prvá tisícka rozhoduje

Podľa odborníkov vo vedeckej oblasti tzv. nutričného programovania hrá kľúčovú rolu pre zdravie dieťaťa v dospelosti práve výživa prvých tisíc dní. Rozhodujúci je teda spôsob stravovania matky v priebehu tehotenstva a následne v dojčenskom a batoľacom veku dieťaťa. „Výživa v tehotenstve má na vývoj plodu celkom zásadný význam.

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze

Choroby si dovolenku neberú

Existuje teória programovania ‚in utero‘, teda už v maternici, podľa ktorej vonkajšie vplyvy pôsobiace na plod v priebehu tehotenstva môžu viesť u dieťaťa k celoživotným následkom. Z medicíny je známych veľa príkladov, či už ide o prekonané infekcie v tehotenstve, pôsobenie liekov alebo nedostatočné okysličenie (hypoxia) plodu
a pod.

To všetko ovplyvňuje rast a vývoj plodu, možné komplikácie pred, počas a po pôrode, prípadne môže viesť k dlhodobým následkom. Rovnaký vplyv majú i niektoré zložky stravy, či už ide o deficit kyseliny listovej, jódu, alebo aj o celkovú podvýživu matky,“ vysvetľuje docent Bronský.

Správna výživa v ranom veku zásadným spôsobom znižuje pravdepodobnosť vzniku civilizačných chorôb, teda obezity, cukrovky druhého typu, alergií, astmy či kardiovaskulárnych chorôb. Pokiaľ sa bude dieťa stravovať podľa zásad racionálnej výživy, položíte tým základy optimálneho vývoja jeho metabolizmu, imunity a tiež mozgu. A to za to stojí, nie?

Naprogramujte mu chute

Znie to trochu ako zo sci-fi, ale je to pravda. Výživou v prvých tisícich dňoch života totiž môžete naprogramovať budúce stravovacie správanie svojho dieťaťa, hlavne jeho návyky a chuťové preferencie, a tým mu zaistiť tú najlepšiu štartovú pozíciu. Zásadná myšlienka nutričného programovania vychádza z predpokladu, že pokiaľ má dieťa dostatočné množstvo zdravej, kvalitnej a čerstvej stravy, podmienky na jeho prežitie sú natoľko priaznivé, že organizmus nemá potrebu preferovať cukry, soli či tuk.

Prostredníctvom prijímanej stravy tak vlastne mozog dieťaťa dostáva správu o tom, aké sú jeho šance na prežitie. A platí to, samozrejme, i naopak – pokiaľ je dieťa stravované tak, že sa mu do stravy v prvých dňoch, týždňoch
a mesiacoch života pridávajú rôzne prídavné látky, najmä cukry, soli a živočíšne tuky, je to pre jeho organizmus správa, že niečo nie je v poriadku.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Pôrod | Tehotenstvo

Poklad po prvý raz v náručí

Telo dieťaťa potom reaguje tým, že dodávanie ďalších živín a prísad vyhodnotí ako potrebné a v snahe zachrániť sa začne túto stravu uprednostňovať. Na význam nutričného programovania upozorňuje aj iniciatíva 1000 dní do života, ktorá vznikla na podnet spoločnosti Nutricia a s podporou popredných odborníkov.

Radšej neprilepšujte

Tento poznatok sa dá využiť na to, aby sme v snahe prilepšiť dieťaťu zle nenaprogramovali jeho organizmus – teda k snahe dostať do seba čo najviac cukrov, tukov a soli. V tom môže zohrať svoju rolu i naše vlastné naprogramovanie z detstva, a čo si budeme hovoriť, stravovanie dojčiat v dobe, kedy sa narodila generácia dnešných rodičov, malo k ideálnej zdravej strave poriadne ďaleko.

Mnoho z nás má tak stále pocit, že pokiaľ dieťaťu „nedopraje“ poriadnu porciu dobre osladeného alebo osoleného a omasteného jedla,
o niečo ho ochudobňuje. Práve toto „dopriavanie“ je potom príčinou celosvetového nárastu obezity a ďalších civilizačných chorôb.

„Pre dieťa je v prvých 2–3 rokoch života zásadný ‚optimálny vývoj‘ a ten dosiahneme primeraným príjmom pestrej stravy. Teda ani diétnymi obmedzeniami, ani prekrmovaním dieťaťa. Stále platí, že v prvom polroku života je optimálnym zdrojom výživy materské mlieko podľa potreby dieťaťa, ďalej dojčenie so zavedením príkrmov, ktoré majú byť pestré, nemajú sa dosoľovať ani dosládzať.

Vyhýbať sa však nemáme žiadnym potravinám, ktoré sa tradične považovali za alergény. Pestrosť je totiž základná kvalita, s ktorou sa dieťa potrebuje v druhom polroku života stretnúť. Inak môžu vznikať psychologické problémy s kŕmením a odmietanie niektorých skupín potravín.

Čo sa týka ‚prilepšovania‘ dieťaťu, tak to bežne nie je indikované. Neodporúča sa pridávať žiadne potravinové doplnky (okrem vitamínu D) ani nútiť dieťa k nadmernému kalorickému príjmu. Taký postup by mohol viesť k rozvoju nadváhy či obezity u dieťaťa,“ zhŕňa docent Bronský.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Dojča

Pohár vína pri dojčení?

Výživou proti chorobám

Je dôležité pamätať si jediné: správnym a zdravým jedálnym lístkom naučíte dieťa zdravým stravovacím návykom a tým znížite riziko civilizačných chorôb v dospelosti.

Napríklad pri vysokom cholesterole alebo cukrovke, čo sú práve choroby s genetickým podielom, je zdravý životný štýl súčasťou prevencie a vlastne i liečby. Preto zvážte, čo dávate na tanier nielen sebe počas gravidity, ale aj neskôr svojmu dieťatku. Na každom hlte totiž záleží.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma