AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

Podľa lekárskych štúdií sa takmer 98% detí rodí so zdravými nohami. Len jedno až dve percentá novorodencov má nejakú formu vrodenej chyby alebo ochorenie nôh. Prečo teda celá tretina prváčikov prichádza do školy s nožičkami rôzne poškodenými alebo deformovanými?
Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

Je to nepredstaviteľné, že mäkké ružové dojčenské nožičky môžu byť po niekoľkých rokoch zohyzdené kladivkovými prstami alebo pazúrikovou deformáciou prstov, plochou nohou či vbočenou pätou, ale je to tak. Pritom množstvu ťažkostí by sa dalo predísť správnou starostlivosťou o nohy našich najmenších.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Starostlivosť o prvé zúbky

Už od prvých mesiacov života je potrebné pre správny vývoj detských nožičiek, aby kostičky, svalstvo, cievy a nervy mali dostatok priestoru na rast a rozvoj bez obmedzovania, deformovania a tvarovania. Preto je vhodné, aby deti mohli byť čo najviac „nahé“, bez ponožiek, pančucháčov a nohavíc.

Uvedomte si, ako radostne dojčatá trepocú nožičkami, keď sa dostanú z pút v podobe oblečenia. V tomto veku sú bábätká skutočne gumové a skúmanie nožičiek ústami nie je žiadny problém. Prispieva to nielen k vývoju svalov, preťahovaniu šliach, ale aj k rozvoju jemnej motoriky.

Komplikovaný stroj

Detské chodidlo je jednou z najkomplikovanejších častí tela, má 26 kostí a kopu nervových zakončení. Chodidlá sú mäkké, ohybné, doslova ako vankúšiky. Väčšia záťaž pre ne nie je vhodná, zvlášť v období, keď veľmi rýchlo rastú. V prvom roku života dosiahne chodidlo takmer polovicu dospelej veľkosti. Aj preto je toto obdobie najzásadnejšie pre celkový vývoj detskej nožičky.

Naboso

Vo fáze lezenia ešte dieťaťu nič nebráni vo voľnom pohybe a môže sa plaziť po brušku alebo sa prípadne zdvíhať na všetky štyri v pančucháčoch či dupačkách. Hoci máte klzkejšiu dlážku, deti sú nesmierne obratné a dokážu prekvapivé kúsky. Avšak s bezpečnosťou opatrne! Zabezpečte schodisko, ostré rohy, vyvýšeniny, rad predmetov a prekážok pred lezúcim bábätkom neobstojí.

Vo fáze, keď nastupujú prvé pokusy o vstávanie a prvé krôčiky, začína chodidlo pracovať naplno. Svaly priľnú k podlahe, pršteky sa roztiahnu, aby dieťaťu pomohli lepšie udržať rovnováhu. Toto obdobie nastupuje u väčšiny detí okolo desiateho mesiaca veku (ale je to celkom individuálne). Svalová kontrola dieťaťa sa posunie smerom dolu ku kolenám a chodidlám.

Nakoniec udrží celú váhu tela, stojí na širokej báze na plochých nohách, kolená drží zovreté a prehýba sa trošku dopredu na úrovni bedier. V tejto fáze dieťa dokáže stáť, ale ešte nedrží rovnováhu. Čoskoro bude nasledovať ďalšia fáza: chytí sa opory (či už je to mriežka postieľky, noha od stola alebo mamino rameno, keď sedí vedľa potomka na podlahe) a postaví sa.

Vo väčšine prípadov to býva ešte pred prvými narodeninami. Asi mesiac potom, čo sa dieťa samo postavilo, začína „obchádzať“ objekty v byte, ktoré mu zaistia dostatok istoty a opory. Toto šuchtanie, pomalé rúčkovanie a prekladanie nožičiek postupne do bokov trénuje rovnováhu a istotu v pohyboch.

Nohy si zvykajú na záťaž celého telíčka. V tejto etape pokusov o chôdzu určite nedávajte dieťaťu na nohy topánočky. Tie potrebuje na ochranu nôh až vtedy, keď skutočne chodí. Topánočky veľmi sťažujú udržovanie rovnováhy, pretože vyradia podnety, ktoré dostávajú chodidlá od zeme.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Batoľa | Dojča

Synček sa v noci budí a nechce ostať v postieľke. Čo s tým?

Môžu tiež kĺzať a potom ľahko spôsobia úraz. Pokiaľ nemáte doma na podlahe koberce, nedávajte dieťaťu ponožky bez topánočiek. Najbezpečnejším variantom sú bosé nožičky, v prípade chladného počasia dobre poslúžia protisklzové ponožky.

Zdravie od prvých krôčikov

Zdravie nohy je po celý život závislé od pohyblivosti všetkých jej častí, tento proces sa začína v dojčenskom období a pokračuje cez celé detstvo spolu s ďalším rastom. V prípade, že rodičia zvolia nevhodnú obuv, ktorá nohy „utlačuje“ a kosti sa nemôžu voľne pohybovať, výsledkom sa stávajú deformujúce zmeny.

Pravdaže, problémy s chodidlami, priehlavkom a postavením nohy nie sú konečné. Zdravé nohy ovplyvňujú zdravie chrbtice. S nohami, ich postavením a kondíciou súvisia všetky kĺby nad nimi, celý pohybový aparát, teda aj chrbticový kanál.

Vychýlenie panvy môže byť spôsobené deformáciou nohy, akým je prepadnutá klenba či prepadnuté kostičky priehlavka. Každý krok, ktorý človek urobí, prispieva k stabilite či nestabilite celého pohybového ústrojenstva od nohy vyššie. A tento proces sa viaže práve na obdobie prvých krôčikov dieťaťa okolo roka veku.

Základ: prvé topánočky

Preto by mala mamička veľmi starostlivo zvážiť, aké prvé topánočky potomkovi kúpi, keď vidí, že sa chystá na nesmelé pokusy s postavením. Mäkká obuv pomôže nožičke priľnúť k podlahe a prispieva k rozvoju stabilných kĺbov a flexibilných nožných kôstok, ktoré sú základom pre správny vývoj kostí a svalov vo zvyšku tela, predovšetkým v chrbtici.

Vyrovnanosť panvy a rovnosť chrbtice sú závislé od zdravia nôh človeka. Na to treba myslieť pri každom kroku a pri každom obutí. Výskumy ukázali, že deti učiace sa chodiť, našľapujú rovnako ako dospelí, teda kolísavým pohybom
od päty k špičke. Detské členky sú stabilné od počiatočných pokusov a nie vratké, ako sa predtým predpokladalo, teda nepotrebujú spevňovaciu obuv.

Podľa prieskumov spoločnosti kanadských pediatrov nosenie tuhých, vysokých topánočiek v ranom detstve môže mať dlhodobý škodlivý vplyv na vývoj prirodzeného tvaru detského chodidla. Topánočka by teda mala čo najmenej tvarovať rastúcu detskú nožičku, tým jej dopraje prirodzený vývoj.

Jednoznačne za capačky?

Voľná pohyblivosť nohy je jedným z aspektov správneho nácviku chôdze a vývoja nohy tak isto ako vnímanie – terénu, materiálu, ktorý máme pod chodidlom, zmien štruktúry, sklonu. Skrátka, musíme cítiť, po čom ideme, aby sme mohli vhodne zareagovať.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Ako riešiť agresívne správanie u detí

Tenká podrážka prípadne bosá nožička napomôže lepšej orientácii aj pri malých nerovnostiach terénu. To isté platí tiež o vnímaní teploty
(o hygiene nehovoriac). Keď je noha dlhodobo zovretá v ponožkách a pevných topánkach, odnaučí sa cítiť povrch, ale stráca aj prirodzenú schopnosť termoregulácie.

Dostatočný tréning daný striedaním teplôt povrchu a prostredia naštartuje termoreguláciu a noha sa naučí zahriať v prípade nutnosti sama. Spotené nohy
v topánkach majú tendenciu k zapareniu a ťažkostiam s pokožkou na nohách, ktoré bývajú urputné a ťažko odstrániteľné. Dieťa obťažujú a neprispievajú ku komfortu pri chôdzi.

Preto sa poraďte s pediatrom, prípadne podológom, fyzioterapeutom
o voľbe vhodnej obuvi pre potomka, ktorý sa začína púšťať do chôdze. Samozrejme to platí pre prípady, kedy máte obavy, že kvôli vytáčaniu nožičiek či iným náznakom nie je vývoj nožičiek úplne v poriadku.

Ako sa starať o zdravé nožičky detí

  • Hoci už máte doma malého chodca, nepreháňajte to s tréningom. Na prechádzku alebo na nákupy vždy vozte kočík či nosidielko.
  • Nožička dieťaťa potrebuje k ďalšiemu vývoju a rastu voľnosť pohybu a možnosť precvičovať nožnú svalovinu. Pusťte potomka naboso na trávu či piesok, nechajte ho pobiehať po byte. Chôdza naboso po prírodných povrchoch prospieva nohe i mozgu.
  • Detská noha rastie, topánka nie. Kontrolujte pravidelne (už od prvých topánočiek!), či dieťa z topánky nevyrástlo. U batoliat sa odporúča kontrola 1 x mesačne, u predškolákov a mladších školákov raz za 4 až 5 mesiacov.
  • Čím menšie dieťa, tým viac párov topánok. Poškodenie nožičiek nesprávnou veľkosťou hrozí neustále a je nezvratné.
  • Nepodceňujte časté prezúvanie. Zabránite tak poteniu nožičiek a zmena tvaru topánok uľaví končatinám.
  • Pravidelná hygiena nôh je základ. A tiež včasné a správne zastrihávanie nechtov, nosenie bavlnených ponožiek a pančucháčov. 

Prečo nemá značná časť detskej populácie nohy v poriadku?

Vplyvov je celý rad – najmä genetická dispozícia, civilizačná a v neposlednom rade sme na vine aj my rodičia. Výberom nevhodných topánok, prípadne príliš skorým posádzaním potomka do hopsadiel, odstrkovadiel a ďalším ovplyvňovaním jeho prirodzeného vývoja.

Aj prehnane skoré držanie potomka za ruky, nútenie do vstávania a chodenia mu prvé kroky sťažuje fyzicky i psychicky. Dieťa nie je telesne zdatné, potrebuje samo „dozrieť“, pohybový aparát (kostra, väzy, svalstvo) musí uniesť váhu tela. K tomu sa viaže strach malého dieťaťa z neznáma.

Chce to veľký kus odvahy „vrhnúť sa do priestoru“. Dieťa musí mať potrebu poznávať, odpútať sa od opory, chcieť samostatne vojsť do sveta. A to sa jednoducho uponáhľať nedá.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma