AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prvé lásky sú v živote deti nesmierne dôležité

Prvé detské lásky sú pre väčšinu dospelých len úsmevnou epizóvdou. Pre deti sú však zásadným zlomom v ich živote.
Prvé lásky sú v živote deti nesmierne dôležité

Z pohľadu dospelých sa možno detské zamilovanie javí ako celkom neškodná hra na lásku. Citový život malých detí je však prinajmenšom rovnako bohatý ako ten náš. Možno práve to je chyba, že sa nedokážeme pozrieť na svet
a vzťahy detskými očami.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Spoznáte, že je vaše dieťa terčom šikany?

Pochopila to i tridsaťdvaročná Iva, mamička päťročného Ondreja: „Prišla som po Ondra popoludní do škôlky. Deti boli v záhrade, lenže Ondra sme nemohli nájsť! Už som sa bála, či nepozorovane neutiekol, ale potom sme ho našli za záhradným domčekom s nejakým dievčatkom. Sedeli vedľa seba, držali sa za ruky a tvárili sa hrozne vážne...“

Nesmejte sa, je to vážne!

„V prvej chvíli sa mi veľmi chcelo smiať. Sedeli tam ako po dvadsiatich rokoch manželstva. Cestou domov som sa Ondríka pýtala, čo to bolo za dievčatko, a on mi povedal, že je to jeho žena. Díval sa na mňa tým svojím vážnym pohľadom a mne došlo, že to myslí absolútne úprimne, že sa jednoducho cíti ako jej muž. Pripadalo mi to ohromne krásne,“ rozpráva Iva.

V detskom veku súvisí láska výhradne s citmi a emóciami, nemá nič spoločné so sexom, a preto netreba pri prvých prejavoch náklonnosti k opačnému pohlaviu poučovať predškoláka o pravidlách bezpečného sexu. To ale neznamená, že nejde o vážnu vec. Zľahčovanie zamilovanosti by vaše dieťa mohlo zásadne raniť.

Jednak by si to preložilo tak, že to, čo je pre neho aktuálne na prvom mieste, vy vnímate ako celkom nedôležité. Navyše by možno došlo k tomu, že zverovať sa vám nemá zmysel, keď sa aj tak stále len vševediaco usmievate.

Až by potom šlo skutočne do tuhého a váš syn alebo dcéra by sa chystali k nejakému dôležitému životnému rozhodnutiu, nepovažovali by za vhodné sa o tom s vami poradiť.

Chcete sa niečo dozvedieť?

Keď je vaše dieťa skôr zamĺknuté alebo to dokonca vyzerá, že sa trápi, skúste sa zveriť najprv vy jemu. „Ondro o svojej láske hovoriť nechcel, možno podvedome cítil, že to my dospelí neberieme vážne. Tak som mu začala rozprávať, ako som tiež mala v škôlke rada jedného chlapčeka.

Dodnes si pamätám, ako sme sedávali v záhrade škôlky a rozprávali sa o tom, ako sa raz vezmeme a budeme mať deti. Ondra to zaujalo a začal sa vypytovať, koľko rokov som mala, ako ten chlapec vyzeral a prečo to vlastne nie je jeho ocom. Bolo z toho pekné popoludnie,“ dodáva Iva.

S týmto chlapcom nie!

Nie vždy sú však rodičia k výberu svojich potomkov benevolentní, hoci by išlo len o detskú lásku. Napriek tomu, že na jednej strane „milencov“ zo škôlky podceňujeme a ich vzťahy bagatelizujeme, na druhej strane často chceme deťom určovať, s kým sa majú baviť a s kým nie. A to je zle.

Pokiaľ sa vám rodina daného chlapca či dievčaťa z rôznych dôvodov nepáči, môžete na to, čo vám prekáža, svoje dieťa upozorniť. Nemali by ste mu však kamarátstvo s konkrétnymi deťmi zakazovať. Berte to ako skúšku na pomaly, ale isto sa blížiacu pubertu. Potom už sa vás potomok pýtať na názor nebude...

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Zábava | Predškolák | Školák

Bezhraničná láska detí a zvierat: Galéria, ktorá roznežní všetky zlých chlapcov

Rozchod bolí v každom veku

Väčšina detských lások skutočne nemá dlhé trvanie. Platí tu ono známe „zíde z očí, zíde z mysle“. Stačí, aby deti išli každé na inú školu, a je po láske. Alebo sa môže náprotivok vášho dieťaťa zamilovať úplne inde, a to potom opusteného bolí tak isto ako rozchod medzi dospelými.

V týchto chvíľach by ste svojej ratolesti mali byť oporou. Prvý karambol sa dá vnímať aj ako prvá skúsenosť, a tá nie je na zahodenie, hoci to tak teraz vášmu dieťaťu asi nepripadá. Skúste mu pomôcť v tom, aby sa s neúspechom vyrovnalo. Rozprávajte mu o svojich nezdaroch, ktoré ste museli prekonať. Dajte mu najavo, že tu budete pre neho, keď vás bude potrebovať.

Naučte ho hrdosti

Niektoré deti nemajú natoľko veľké sebavedomie, aby samy seba považovali
za hodné lásky. Aby neostali v detskom kolektíve osamotené, kupujú si pozornosť a kamarátstvo ostatných rôznymi úplatkami, či už ide o sladkosti alebo drobné darčeky. Niekedy prídu na rad i peniaze.

V takom prípade rozhodne zasiahnite. Vysvetlite dieťaťu, že kupovať si priazeň nie je správna cesta. Vyzdvihnite jeho prednosti a dodajte mu sebavedomie, rozprávajte sa o tom, čo dieťa vie a v čom je dobré. 

Ako pristupovať k prvej láske svojho dieťaťa

NEZOSMIEŠŇUJTE

Nikdy nezľahčujte jeho city, ranili by ste ho viac, než si myslíte.

BERTE HO VÁŽNE

Nesmejte sa jeho akože dospelému vyjadrovaniu – myslí to skutočne vážne.

UDRŽTE TAJOMSTVO

Nestraťte jeho dôveru – udržte tajomstvo, ak vás o to požiada. Nikomu o jeho citoch nehovorte.

NAČÚVAJTE

Nehovorte o jeho citoch
na verejnosti. Nenúťte ho, aby hovorilo o svojich citoch, ale keď bude chcieť rozprávať, trpezlivo načúvajte.

NEPREDVÍDAJTE BUDÚCNOSŤ

Áno, asi to nebude mať dlhé trvanie, ale to koniec-koncov nikto nevie o svojom vzťahu. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma