AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prvá noc novorodenca doma

V pôrodnici si želáte jediné – ísť so svojím dieťatkom čo najskôr domov. Len čo sa však za vami zabuchnú domové dvere, začnú vás prepadať iné priania a obavy. Napríklad tie, ktoré sa týkajú prvej spoločnej noci doma. Zvládnete ju? A aká bude?
Prvá noc novorodenca doma

To záleží predovšetkým na vás. I v tomto prípade totiž platí, že šťastie praje pripraveným. Pokiaľ si vopred prichystáte všetko, čo je potrebné na pokojnú noc (teda predovšetkým vašu vnútornú pohodu, ku ktorej vám prakticky postačí už len vrelá náruč a postieľka vo vašej blízkosti), bude vaša prvá domáca noc priam čarovná. My vám k tomu pridáme pár rád, ako inak ešte môžete pohodu domácej nočnej premiéry podporiť.

Domov a rodina | Materstvo | Novorodenec

6 zvláštností novorodenca

Napodobnite maternicu

Je absolútne normálne, že sa narodené dieťatko dožaduje prakticky neustáleho kontaktu s mamičkou. Deväť mesiacov žilo pod jej srdcom, i po narodení teda potrebuje cítiť jej telo, dotyky a vôňu, vyžaduje maximum fyzického kontaktu a dojčenia. Hovorí sa, že novorodenci prespia až 20 hodín denne.

V priebehu dňa i noci sú v bdelom stave schopní vydržať približne hodinu v kuse, po tomto čase sú už stále viac mrzuté, preťažené a uspať ich vyžaduje oveľa viac úsilia. Kľúč ku kvalitnému spánku väzí v tom, že novorodencovi prichystáte podmienky podobné tým vnútromaternicovým. Zásadnú rolu hrá tesnosť priestoru.

Bábätko sa odporúča pevne zavinovať, a to ideálne takzvane do „dážďovky“, ako deti balí i pôrodnícky personál (ručičky bábätka by mali byť zavinuté plienkou či zavinovačkou pri telíčku, aby nemohlo tzv. šermovať a budiť sa na nekontrolovateľné šklbavé pohyby, na internete zoženiete dokonca takéto špeciálne zavinovačky).

Detská psychologička Ilona Špaňhelová k zavinovaniu dodáva: „Zavinovanie je vlastne určitá forma spomienky na chvíle v matkinom lone, kde bolo dieťa tiež skôr zovreté v jednej polohe. V zavinovačke si tak pripadá ako u mamičky v brušku. Dieťa si po narodení často nevie rady s množstvom priestoru
a zavinovačka mu pomáha cítiť sa pokojnejšie.“

Bábätku tiež prospeje, keď mu zaistíte tlmené svetlo a istú mieru šumu alebo bežného prevádzkového hluku (v maternici je hluk so silou až 90 dB). Bonusom je potom túlenie či hojdanie, pretože dieťa i v brušku cítilo váš neustály pohyb. Prečo to všetko cez deň?

Bábätko spokojné vo dne býva spokojné i v noci (preťažené deti so spánkom často bojujú aj v jej priebehu) a vy nebudete zbytočne nervózna z nevrlého drobca.

Nastavte vnútorné hodiny

Áno, skutočne je dobré začať hneď po príchode z pôrodnice. Aby ste bábätku nastavili vnútorné hodiny (to znamená, aby vedelo správne odlíšiť deň od noci
a vhodne na ne reagovalo), treba začať s určitými návykmi čo najskôr.

Medzi ne patrí pravidelnosť kŕmenia, nemenné prostredie na spanie a neskôr aj zavedenie uspávacích rituálov, tie totiž v dieťati navodzujú pocit bezpečia a istoty (máme na mysli trebárs uspávanku alebo rozprávku na dobrú noc, s tými ale zatiaľ môžete počkať).

Domov a rodina | Materstvo | Dojča

PORADŇA: Keď dieťatko dlhšie spinká

Už prvý deň po prepustení z pôrodnice počítajte s kúpaním bábätka (kúpanie i kŕmenie vzbudzuje pocit potreby spánku), po ktorom dieťa nadojčíte, necháte odgrgnúť a uložíte do postieľky k nočnému spánku.

Bábätko by sa malo kúpať, kŕmiť a ukladať k nočnému spánku vždy v rovnakom čase, optimálne medzi 18.–20. hodinou, pričom posledná polhodinka pred uložením má byť relaxačná. S dieťatkom sa v tomto čase rozprávajte, alebo ho môžete jemne namasírovať. Bábätko ukladajte v bdelom stave, aby sa naučilo usínať samo, ideálne teda pol hodiny po kŕmení.

 

Aj dojčenie má svoje pravidlá

Dojčenie nemá v tejto chvíli ešte žiadny režim. Teoreticky by malo dieťatko v prvých týždňoch piť 8- až 12-krát (niekedy až 15-krát) za 24 hodín. Pritom je bežné, že dieťa počas dojčenia zaspí a po chvíli sa o prsník znovu hlási. V takom prípade sa len ťažko posudzuje, či šlo o jedno alebo trebárs o tri dojčenia.

Pokiaľ máte spavé bábätko, ktoré nepije dostatočne často alebo nepociká 5–6 plienok za deň, dojčite ho vyzlečené iba do plienky a jemne ho hlaďte pod krčkom, alebo mu masírujte chodidlo či dlaň. Hoci by vám dieťatko prespalo i osem hodín v kuse, nakŕmte ho.

Aspoň v šestonedelí (ideálne však do troch mesiacov veku) by malo byť dieťa pravidelne kŕmené najdlhšie každé tri hodiny, čo platí zvlášť o predčasne narodených deťoch.

A napriek tomu, že platí, že bábätká potrebujú i takzvané nenutričné cicanie, ktoré by sa malo v čo najvyššej miere uspokojovať práve pri maminom prsníku, a to aspoň do doby, kým sa dojčenie plne rozbehne, zamyslite sa tiež nad pravidelnosťou kŕmenia.

Pretože ak by ste každý plač či nepohodu bábätka riešili pri- ložením k prsníku, dostali by ste sa do bludného kruhu – dieťatko by z prekŕmenia začalo bolieť bruško a plač by sa vracal stále dokola.

Rozumné je dojčiť bábätko každé dve až tri hodiny a prípadný plač medzitým tíšiť tým, čo dieťa najviac potrebuje – vzájomnou blízkosťou a kontaktom v mamički- nej náruči.

 

Majte postieľku na vhodnom mieste

Je celkom na vás, či si pre dieťatko zvolíte ako najlepší spôsob spanie
v spoločnej posteli (v tomto prípade buďte opatrná a dodržujte potrebné pravidlá) alebo v samostatnej postieľke. Odborníci sa ako na ideálnom variante zhodujú na kombinácii oboch – teda keď má bábätko svoju vlastnú postieľku (so zvýšenou polohou hlavičky) tesne pri maminej posteli s odstránenou bočnicou.

Dieťatko tak cíti maminu blízkosť, zároveň mu však nehrozí zaľahnutie. Podľa odborných štúdií spánok bábätka v blízkosti matky predchádza syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS). Vlasta Jirásková, laktačná poradkyňa
a dula, to vysvetľuje takto: „Keď matka s dieťaťom spia otočené čelom k sebe, ich dych i srdcový rytmus sú prirodzene zladené.

Obaja spia ľahším spánkom, matka v polospánku kontroluje dieťa, prikryje ho alebo odkryje podľa potreby. Blízkosť matkinho tela pri dieťati upravuje telesnú teplotu, metabolizmus, hladiny hormónov, tvorbu enzýmov, zároveň teda i obranyschopnosť a imunitný systém.

Je dokázané, že dlhý telesný kontakt s rodičom v noci reguluje centrálnu nervovú sústavu a telesné systémy dieťaťa a môže ovplyvniť i jeho neskoršiu celkovú pohodu.“ Dôležité je, aby organizácia spania vyhovovala všetkým členom rodiny.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Pôrod | Tehotenstvo

Antikoncepcia nielen po pôrode

Ak cítite, že sa s dieťaťom v jednej miestnosti nevyspíte, hľadajte, čo je pre vás najpríjemnejšie. Keď bude dieťatko spinkať v inej miestnosti, mali by ste
k nemu ísť kedykoľvek začne plakať a skontrolovať, či nie je hladné, nie je mu zima, nepotrebuje prebaliť alebo len pocítiť vašu blízkosť.

Dbajte na správnu polohu

Jediná bezpečná poloha pre spánok novorodenca a dojčaťa je na chrbte.
Na brušku by bábätko nemalo spať dovtedy, než sa samo začne pretáčať (teda zhruba do 4 mesiacov veku), inak je totiž ohrozené syndrómom náhleho úmrtia dojčaťa. Preto dieťa vždy ukladajte k spánku v polohe na chrbte (bezpečná nie je ani poloha na boku, v ktorej dieťaťu hrozí pretočenie
na bruško).

Nedávajte mu do postieľky vankúš ani veľkú deku (platí minimálne do 12 mesiacov), pozor dajte i na plyšové hračky. Bojíte sa, že bábätku v polohe na chrbte hrozí udusenie vývratkami? Nemusíte. Ako vysvetľuje známy pediater Martin Gregora, anatomické pomery v nosohltane sú u malého dojčaťa iné než u väčšieho dieťaťa, a tým je prirodzene chránené pred vdýchnutím, aj keď by grckalo.

Prispôsobte miestnosť

Na nočný spánok je ideálne ukladať bábätko v dobre vyvetranej miestnosti s teplotou medzi 18–20 stupňami (počítajte s vhodným oblečením, napríklad overalom, dupačkami alebo bodíčkom s pančuškami).

Na noc doprajte bábätku tmu. V miestnosti, kde sa spí, by nemalo svietiť žiadne svetlo a samozrejmosťou je stíšenie prípadného hluku. Minimálne do troch mesiacov by ste mali dieťatko po každom nočnom kŕmení prebaliť a nechať odgrgnúť.

V priebehu noci skúste pri prebaľovaní využívať len nočné svetlo, ktoré by bábätko čo najmenej stimulovalo.

Užite si to!

Každé „po prvý raz“ je niečím čarovné. Na prvú noc doma budete spomínať celý život, preto si ju skúste užiť. Pokiaľ sa to v návale hormonálnej horskej dráhy dá, nemajte žiadne obavy a skôr počítajte s variantom pokoja a pohody.

Vaše dieťatko je tu a jediné, čo potrebuje, je vaša náruč a mliečna mňamka. Oboje máte pri sebe, takže sa nenechajte zneistiť čiernymi myšlienkami, ktoré sú pre obdobie po pôrode typické („Už sa nikdy nevyspíme!“, „Mám určite slabé mlieko!“ atď.), a snažte sa dnešné „po prvý raz“ si spríjemniť.

Po uložení bábätka si s partnerom pokojne doprajte malý pohárik vína (nenabádame vás k pitiu alkoholu, iba k decentnému osláveniu tohto zážitku) a poproste ho, či by vám v noci nemohol dieťatko priniesť prebalené a pripravené na kŕmenie. Vo dvojici sa to jednoducho lepšie zvládne a o materstve to platí dvojnásobne.

Pätoro prvého dňa

  • VHODNÁ STRAVA – nie bábätka, ale vaša. Majte na pamäti, že čo jete vy, dostane sa mliekom k bábätku, takže zabudnite na vyprážané rezne a aspoň v šestonedelí striktne dodržiavajte odporúčania laktačnej poradkyne.
  • NOHY V TEPLE – s novorodencom počítajte aj s vyššou platbou za energie. Ak bude bábätko cez deň mrznúť, a rovnako tak v noci, bude nevrlé. Ak chcete jeho mrzutosti predísť, prikúrte alebo nasaďte ďalšiu vrstvu na ruky, hlavičku a nohy. Odtiaľ totiž uniká z detského organizmu najviac tepla.
  • POKOJNÝ RÁMUS – pokojne si pred zaspaním vyfénujte vlasy, práčku tiež pustiť môžete. Bábätko potrebuje pre svoj pokoj vnímať rovnaké zvuky ako z doby, kedy bolo v maternici. A že tam bol poriadny rámus!
  • STOP NÁVŠTEVÁM – je jasné, že každý by chcel vášho drobčeka vidieť, prvý deň doma by mal ale byť vyhradený iba vám a vášmu bábätku. Nemala by ste byť unavená, skákať okolo hostí a variť im kávu. Venujte sa len svojmu dieťaťu. Všetci to pochopia a návštevu odložia.
  • KAŠLITE NA SIEŤ – deti odmalička ľahko vycíti, že sa im nevenujete. Odložte preto nahrávanie fotiek na Facebook a komunikáciu po Skype s kamarátkami na dobu, ktorá pre vás nebude tak výnimočná a pre bábätko stresová. Uvedomte si, že okrem maternice a pôrodnice iné miesto nevidelo a počas prvých dní po návrate z pôrodnice potrebuje mať mamičku neustále po ruke. Nie zamestnanú čímkoľvek iným, napríklad "lajkovaním" statusov...

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma