AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Problémy odstávajúcich uší

Väčšine rodičov sa ich deti páčia také, aké sú. Odstávajúce uši však môžu deťom spôsobovať veľké trápenie, preto je niekedy namieste operácia.
Problémy odstávajúcich uší

Nepríjemnú skúsenosť s príliš úprimnými deťmi má i päťročný Matej. „Náš Maťko mal od narodenia ušká väčšie než iné deti a tiež ich mal viac odstávajúce.

Domov a rodina | Batoľa | Dojča | Novorodenec | Predškolák

Homeopatiká. Poznáte ich účinky?

Bol však hneď od narodenia vlasatý, takže sme mu nechali narásť trošku dlhšie vlásky, aby to nebolo tak vidieť, a na čas sa situácia vyriešila. V tej dobe by mu aj tak nejaké posmešky boli ukradnuté, pretože by im nerozumel, a mne sa páčil najviac zo všetkých detí na svete,“ hovorí Matejova mamička, tridsaťsedemročná Marika.

Matej začal už od dvoch rokov chodiť do súkromnej škôlky. „Zo začiatku sa nič nedialo a my sme si na jeho ušká zvykli, preto sme ich ani nepovažovali za problém. Lenže druhý rok v škôlke začal Maťko plakať, že už tam chodiť nechce, hoci sa mu tam predtým veľmi páčilo.

Zdalo sa mi to divné, ale zo začiatku mi súvislosť s uškami vôbec nenapadla. Stále som sa vypytovala učiteliek, či mu niekto neubližuje, a nakoniec som neprávom podozrievala aj ich napriek tomu, že Maťo tvrdil, že sú na neho dobré.

Potom som raz išla po Mateja neskôr než inokedy a vo dverách som počula, ako sa deti Maťkovi posmievajú,“ spomína Marika. Posmievačikovia volali na Mateja ucháň alebo plachťák, a niekedy ho dokonca za ušká ťahali.

Stačí fotka na nástenke

Deti samy by na takú drobnú telesnú zvláštnosť zrejme neprišli, a keď Marika začala situáciu svojho synčeka so škôlkou riešiť, čoskoro sa objasnilo, ako sa všetko začalo.

Škôlka totiž do šatne umiestnila veľkú nástenku s obrázkami dvanástich mesiacov v roku a do každého umiestnila fotografiu dieťaťa, ktoré práve v tom mesiaci slávi narodeniny. A pretože len pár dní pred fotením babička Maťka trochu ostrihala, ušká na fotke vynikli viac než inokedy.

Jeden z tatkov si potom pri čakaní na to, až sa jeho dievčatko preoblečie, krátil chvíľu prezeraním nástenky a pri pohľade na Mateja sa nezdržal poznámky o ušatom chlapcovi. Druhý deň dievčatko ostatným deťom rozprávalo o tom, čo otecko hovoril, a problém bol na svete.

Bohužiaľ ho nedokázali včas podchytiť ani učiteľky, a keďže sa Matej doma nezveril s tým, čo ho naozaj trápi, nemohli zasiahnuť ani rodičia. Keď však chlapček nechcel do škôlky ďalej chodiť, mamička Marika riešila situáciu s riaditeľkou škôlky. Učiteľky deťom vysvetlili, prečo sa Matejovi nemajú posmievať, a Marika sa odhodlala na konzultáciu s plastickým chirurgom.

Operácia je jednoduchá

„Medzi najčastejšie robené kozmetické zákroky u detí jednoznačne patrí operačná korekcia odstávajúcich ušníc,“ potvrdzuje chirurg MUDr. Lucák. „Táto vrodená chyba býva veľmi často veľkým psychickým utrpením pri pobyte dieťaťa v kolektíve.

Deti s odstávajúcimi ušami sa tak veľmi často stávajú terčom posmechu, a to sa potom celoživotne odráža na ich psychike. Taký človek si potom oveľa menej verí a je bojazlivejší než ostatní. Pritom operácia je pomerne jednoduchá.

Dojča

Skvelé tipy na cviky pre mamičku s dieťatkom

Robí sa bez narkózy a na súkromných klinikách dokonca ambulantne. Rodičia privedú potomka na zákrok, počkajú a po zákroku si dieťa odvedú zase domov. V štátnych nemocniciach to býva spojené s niekoľkodennou hospitalizáciou,“ vysvetľuje doktor Lucák.

V ktorom veku operovať

Marika sa, samozrejme, vypytovala i na riziká operácie. Jej syn bol až dosiaľ celkom zdravý, žiadnu operáciu nikdy nepodstúpil a nebol ani nejako zvlášť často nachladnutý napriek tomu, že škôlku navštevoval už od dvoch rokov. „Záleží na celkovom zdravotnom stave dieťaťa.

Pokiaľ je zdravé, potom nejaké významnejšie riziká nehrozia. Inou otázkou je, v ktorom veku je vôbec vhodné robiť kozmetické zákroky. Za vhodné obdobie sa považuje vek od osemnástich rokov. Dôvodom je ukončenie telesného rastu a hormonálna stabilizácia organizmu.

Výnimkou sú práve odstávajúce uši, ktoré môžeme operovať už okolo šiesteho roku veku dieťaťa,“ hovorí primár Lucák.

Operáciu odstávajúcich ušníc sa odporúča urobiť už pred nástupom do školy práve kvôli dopadom na celkovú budúcu psychiku dieťaťa. Aj malý Matej má sľúbenú operáciu ušiek na posledný rok pred nástupom do základnej školy.

Pri vrodených chybách neotáľajte

Pri ostatných kozmetických chybách neexistuje podľa doktora Lucáka žiadny zákrok, ktorý by nezniesol odklad. „Existujú však vrodené chyby, ktoré majú estetický dopad a pre ktoré platia iné časové kritériá. Medzi tie najznámejšie patria tvárové rázštepy.

Tie je nutné operovať v čo najútlejšom veku, aby esteticky a funkčne dopadlo všetko čo najlepšie. V súčasnej dobe to medicína zvláda dokonca už v dojčenskom období. Rovnaké pravidlá platia na vrodené chyby penisu a močovej trubice – čím skôr, tým lepšie.

Obdobná situácia nastáva u vrodených chýb prstov rúk alebo nôh. Veľmi skoro je nutné korigovať vyšší počet prstov alebo zrastené prsty,“ vypočítava MUDr. Lucák. Veľmi nápadné sú kožné chyby, najmä plošne rozsiahle pigmentové alebo cievne útvary, tzv. ohne.

„Cievne útvary sa teraz riešia už pomocou laserov, a to i vo veľmi mladom veku. Predtým, keď lasery ešte neboli k dispozícii, sa čakalo až do desiateho roku a až potom sa stav riešil chirurgicky. Vždy to zanechávalo rozsiahle a nápadné jazvy.

Našťastie sa medicína posúva vpred a to nám umožňuje dosahovať oveľa lepšie výsledky aj u detí v skoršom veku. Nesmieme však zabudnúť ani na zúžené ústie predkožky u chlapcov, ktoré je tiež nutné riešiť bez dlhšieho čakania čo najskôr,“ dodáva chirurg.

Trauma i pre dospelých

Pokiaľ by ste sa spýtali niekoho dospelého so zreteľne odstávajúcimi ušami na jeho detstvo, asi by ste sa nič veľmi pozitívne nedozvedeli. Doktor Lucák má skúsenosti s dospelými pacientmi s odstávajúcimi ušnicami, ktorí si do dospelého veku priniesli z detstva doslova traumu.

„Sprievodnými reakciami na nedostatok rovnocenného prijatia obzvlášť zo strany vrstovníkov môžu byť úvahy o vlastnom ja v zmysle neprijímania seba samého, odmietania seba i ostatných, niekedy až nenávisť. Hoci sa v dospelosti s takými prejavmi svojho okolia už väčšinou nestretávame, i dospelý človek si v sebe uchováva rovnakú citlivosť na túto chybu, ktorá bola prítomná počas detstva.

Novorodenec

Ako možno vyšetriť sluch novorodencovi

Preto ma neprekvapí pacient, ktorý si žiada úpravu odstávajúcich uší vo veku nad štyridsať, päťdesiat i šesťdesiat rokov. Najstarší pacient, ktorému sme operovali odstávajúce uši, bol šesťdesiatštyriročný muž.“

Dieťa k operácii nenúťte

Pretože existuje rad variantov odstávajúcich a deformovaných ušníc, treba riešiť každý prípad individuálne. Najprv je nutné skonzultovať stav konkrétneho dieťaťa s plastickým chirurgom.

„V prípadoch, kedy je dieťa svojou chybou psychicky traumatizované už v predškolskom veku, odporúčame robiť chirurgickú korekciu skôr, nie však pred piatym rokom veku. Väčšina chirurgov navrhuje vykonanie zákroku tesne pred začatím školskej dochádzky.

V predškolskom veku si kamaráti deformáciu väčšinou nevšimnú, psychická trauma je teda minimalizovaná, ale len čo dieťa začne chodiť do školy, situácia sa často zmení.

Každopádne by rodičia mali bedlivo sledovať, ako ich dieťa vníma svoje odstávajúce uši, vrátane možných psychických vplyvov,“ radí MUDr. Lucák. Keď váš potomok o svojej chybe vlastne ešte nevie, je lepšie na ňu neupozorňovať. A pokiaľ by si dieťa úpravu samo neprialo, nie je dobré ho k nej nútiť. Ale v prípade, že si ju praje, vyjdite mu v ústrety.

Ako zákrok prebieha

Úprava odstávajúcich ušníc sa obvykle robí pri použití lokálnych anestetík. Pri tomto type umŕtvenia treba vydržať len vpich ihly a potom asi minútové štípanie spôsobené aplikáciou anestetického roztoku do ucha. Následná operácia je potom celkom nebolestivá.

Deti, ktoré sú dobre psychicky pripravené, zákrok bez problémov zvládajú. Pokiaľ by však malo dieťa či sami rodičia z operácie i napriek tomu veľký strach, môže sa urobiť v celkovej anestézii. Niekedy rodičia žiadajú zákrok len na jednom ušku, pri konzultácii sa však s chirurgom dohodnú na úprave oboch uší tak, aby výsledný efekt bol čo najviac súmerný.

Operácia sa robí v operačnej sále a obvykle trvá niečo medzi jednou hodinou a deväťdesiatimi minútami. Podstatou zákroku je zmena pružnosti chrupavky pod kožou, ktorou sa upraví tvar ušiek a dosiahne sa poloha žiaduceho vzhľadu, teda väčšia blízkosť odklonu uší od roviny lebky.

Chirurg väčšinou urobí do kože v žliabku za ušami rez s dĺžkou asi štyri až päť centimetrov, tam potom bude jazva najmenej viditeľná. Zmäkčenú chrupavku uší potom prišije k svalu lebky za ušami. Potom sa rezy zošijú a na uši sa priloží vata, ktorá sa obviaže obväzom.

Čo sa deje po operácii

Po zákroku má dieťa na hlave hrubý obväz, ktorého úlohou je udržať novo dosiahnutú polohu uší. Zároveň sa pod ním koža hojí, minimalizuje sa opuch a obmedzuje sa vnímanie bolesti v prvých dňoch po operácii ako cez deň, tak v spánku.

Práve chvíle s obväzom na hlave považujú pacienti za najhoršie, pretože by si veľmi radi poškriabali svrbiace uši, obväz im to však nedovoľuje. Bandáž ostáva na hlavičke asi desať dní, potom treba nosiť v noci asi šesť týždňov čelenku, ktorá ušká chráni pred náhodným poranením v spánku. Keď je bandáž odstránená, ušká bývajú červené a opuchnuté.

Modriny obvykle zmiznú do troch týždňov, opuchy do dvoch mesiacov od operácie. Napriek veľkému opuchu uvidíte hneď po zložení obväzu výsledok operácie. Ušká tiež bývajú po operácii necitlivé.

Materstvo | Tehotenstvo

Ľudský život: zázrak z dvoch buniek

To môže pretrvávať i tri mesiace, prípadne si dieťa môže, naopak, sťažovať na precitlivenosť, trebárs v chladnom počasí. Všetky tieto ťažkosti vyrieši čas. Po dobu troch mesiacov by sa dieťa nemalo venovať kontaktným športom, napríklad futbalu, pretože uši budú citlivé a mohli by sa ľahko poraniť.

Aké je riziko?

Všetky chirurgické zákroky znamenajú pre pacientov určité riziko. Keď sa však obrátite na skúseného plastického chirurga, komplikácie sú málo pravdepodobné alebo ich závažnosť nie je vysoká. Pretože ľudia však na zákroky reagujú rôzne a majú rôznu schopnosť hojenia, výsledok nie je úplne predvídateľný.

Prípady infekcie sú vzácne, a napriek tomu, že doktor Lucák odoperoval už stovky pacientov, nikdy nemusel kvôli infekcii po operácii ušníc nasadzovať antibiotiká. Tak ako po každej operácii sa môže vyskytnúť krvácanie z niektorej cievy. Potom dochádza k vzniku hematómov.

Občas sa môže kvôli zvýšenému krvácaniu alebo zhoršenému znášaniu použitých stehov objaviť defekt v jazve, ktorý však mastičky a miestne obklady zhoja asi do týždňa. Operácia nemá žiadny vplyv na sluchový aparát, pretože ten sa nachádza vo vnútornom kostenom uchu, a teoreticky tak ani nie je možné ho pri zákroku poškodiť

Recidíva nie je vylúčená

Že sa ušká po nejakom čase od hlavičky zase odchýlia, bohužiaľ nemôže nikto vylúčiť. Vzhľadom na anatomickú štruktúru uší môže mať chrupavka u niektorých detí silný sklon k tomu, aby sa vrátila do pôvodného stavu bez ohľadu na použitú operačnú techniku.

Stratu dosiahnutého výsledku môžu spôsobiť aj akékoľvek komplikácie pri hojení, úraz alebo neopatrné zaobchádzanie s ušnicami počas prvých troch mesiacov po operácii.

Jednou z najčastejších príčin návratu uší alebo ucha do pôvodnej polohy je však spôsob prevedenia zákroku. Tých totiž existuje niekoľko, ale len niektoré môžu zaručiť, že sa uši nevrátia do pôvodnej polohy. Preto sa vždy obracajte len na skúseného plastického chirurga.

A ako deti znášajú operácie uší?

„Rozhodujúcim momentom je to, či si dieťa samotné zákrok praje, či nepraje. Pokiaľ áno, potom všetko prebieha veľmi dobre. Zo skúsenosti môžem povedať, že v tomto prípade sú deti potom oveľa trpezlivejší a lepší pacienti než dospelí.

I preto ich tiež veľmi často dávam za vzor najmä mužom, ktorí sú, paradoxne, zo všetkých pacientov úplne najhorší. Všetko ich najviac bolí, a hlavne sú najmenej trpezliví,“ hovorí doktor Lucák. Ako druhý zásadný moment potom vidí prípravu dieťaťa v domácom prostredí, teda či operáciu rodičia dieťaťu jednoducho nariadia, alebo mu jej výhody trpezlivo vysvetľujú.

„Často sa stáva, že niektorí rodičia svojich potomkov strašia spôsobom: nehnevaj, lebo pôjdeme k pánu doktorovi. U lekára potom nemôžete od dieťaťa očakávať nič iné, ako plač a negatívne správanie,“ dodáva.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma