AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Problém: vracajúci sa ekzém

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Problém: vracajúci sa ekzém

Otázka

Keď mal syn tri mesiace, nahmatala som mu zväčšenú uzlinu
a dva dni nato detská lekárka diagnostikovala ekzém. Sú to červené fľaky v podpazuší, pod krkom a v ohyboch (nie pod plienkou). Mastili sme rôznymi mastičkami, s ľahkým zlepšením.

Na kožnom nám následne povedali, že ide o atopický ekzém a dostali sme masti s kortikoidmi, ktoré sme najprv nechceli použiť, ale nakoniec sme na ne pristúpili. Fľaky do dvoch dní zmizli, po štyroch dňoch sme mastiť prestali a o dva dni bol ekzém späť. Na kožné už nechcem ísť, detská lekárka nám predpísala ďalšie masti, kúpeľ v hypermangáne a harmančeku. Držím bezmliečnu diétu, ale neviem, či to má zmysel. Nechcem odstraňovať následky, radšej by som vyriešila príčinu. Čo si o tom myslíte?

Odpoveď

Pediater: Podľa popisu môže ísť o atopický ekzém, často sa v dojčenskom veku prechodne objaví a potom ustúpi. Príčin je niekoľko a eliminovať faktor, ktorý prispieva k zhoršovaniu, sa väčšinou celkom nedá. Jednak je to genetická predispozícia, ďalej vplyv imunologických faktorov, vonkajšieho prostredia atď.

Rozhodne treba vynechať kozmetiku a pozor i na harmanček a iné bylinky! Pozor aj na bielizeň – zvoľte hypoalergénny prací prostriedok a nepoužívajte aviváž. Dokiaľ dojčíte, tak nemusíte nič riešiť, ale až začnete podávať príkrmy, pozorujte prípadné zhoršenie, či nemá súvislosť s podanou stravou.

Zlepšenie ekzému na bezmliečnej diéte je podľa mojej skúsenosti absolútne výnimočné. Kožu opakovane premasťujte, do kúpeľa pridávajte oleje, ako je Linola či Oilatum. Hypermangán je výborný, ale hodí sa skôr na liečbu dermatóz s infekčnou zložkou.

Kožu vysušuje, a preto je nutné používať len veľmi slabý roztok. Kortikoidy sa nebojte používať, ale sú nutné pravidlá – použite ich len ako záchrannú brzdu, t. j. vtedy, keď sa ekzém zhoršuje a ložiská sa rozširujú. Tiež je nutná liečba buď intervalová (napríklad päť dní mastiť a potom 5 až 10 dní vynechať), alebo zostupná (kortikoid postupne vysadzovať).

To, že sa vám ložiská vrátili, je veľmi časté. Skúste urobiť ďalšiu kúru, malo by dôjsť k zlepšeniu. Keď nebudete chcieť použiť kortikoidy, potom pri zhoršení použite voľne predajnú pastu Vitella Ictamo. Tá dokáže kožu veľmi upokojiť.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma