AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prieskum trhu: Vybrali sme pre vás 11 najlepších autosedačiek

Výber správneho modelu rozhodne nepodceňujte. Berte do úvahy nielen cenu a dizajn, ale predovšetkým bezpečnosť.
Prieskum trhu: Vybrali sme pre vás 11 najlepších autosedačiek

Napriek tomu, že detská autosedačka v súčasnosti nechýba azda v žiadnom z rodinných automobilov, rodičia často venujú málo pozornosti výberu vhodného modelu. Ten by mal zodpovedať veku a postave dieťaťa i typu vozidla.

„Pokiaľ rodič vyberie optimálnu sedačku, čo by s dnešnými testami nezávislých združení nemal byť problém, musí mať na pamäti aj to, kde a ako ju vo vozidle pripevniť, a to tak, aby nedošlo k ohrozeniu dieťaťa. V tomto smere má veľa rodičov medzery,“ upozorňuje Martin Farář, vedúci oddelenia BESIP.

Častým nedostatkom je podľa neho aj príliš voľne pripútané dieťa. Chybám pri inštalácii a upevňovaní zabraňujú takzvané ISOFIX sedačky, ktoré sa jednoducho zasunú do vopred pripravených západiek vo vozidle, ktoré má väčšina nových automobilov.

prva.jpg

BRITAX RÖMER BabySafe plus SHR II

Rozmery 57 x 44 x 65cm, Cena 186€

Autosedačky značky BRITAX RÖMER sa považujú za jedny z najbezpečnejších. Jednotlivé modely sa testujú v moderných laboratóriách, reálnych autách a dokonca i v lietadlách. Jeden z modelov si vybral aj britský kráľovský pár pre princa Georgea.

Vlastnosti: Je kombináciou bezpečnosti, pohodlia a štýlu. Technológia ochrany proti bočnému nárazu zvyšuje bezpečie dieťaťa. Integrovaný naklápací systém umožňuje rovnejšiu polohu na ležanie. Používa sa so základnou BABY-SAFE Belted Base alebo BABY-SAFE ISOFIX.

Výhody: Päťbodové bezpečnostné pásy sú výsledkom bezpečnostnej technológie (tzv. Ochrany 360°), ktorej úlohou je ochrániť dieťa v každom mysliteľnom nárazovom uhle. Pohodlie malého cestujúceho je zaistené kvalitným čalúnením.

Veľmi praktický je i poťah, ktorý sa dá prať a ľahko vymeniť. Sedačky sú na výber v širokom dizajne vzorov a farieb pre dievčatá i chlapcov. Integrované adaptéry ponúkajú jednoduché pripojenie na kočíky BRITAX, ktoré sú vybavené systémom CLICK & GO®. Mechanizmus je ovládateľný jednou rukou pre jednoduché vyberanie z kočíka. Vďaka mäkkej rukoväti sa pohodlne prenáša.

Kiddy Evolution Pro2

Rozmery 66 x 44 x 62cm, Cena 190€

Sedačka poskytuje optimálnu ochranu a komfort pre novorodenca. Inovatívna technológia tohto modelu umožňuje nastaviť jedným pohybom rukoväte pohodlnú, uvoľňujúcu pozíciu na ležanie mimo automobilu. Dieťa odpočíva temer ako v hlbokom kočíku.

Vlastnosti: Bezpečnosť bola preverená Eurotestom. Uchytenie podvozka umožňuje kompatibilitu s väčšinou výrobcov. Rôzna veľkosť zmenšovacích vložiek spolu s päťnásobným výškovým nastavením trojbodových vnútorných pásov zaisťuje pohodlie.

Výhody: K dispozícii je voliteľná vložka pre predčasne narodené deti. Výhodou je možnosť nastavenia odpočinkovej polohy, pokiaľ je bábätko mimo auta (samostatne v sedačke či v kočíku). Bežné autosedačky majú konštantný uhol, ktorý spolu zviera chrbát a podsedák.

Pri dlhšom pobyte v autosedačke to pôsobí u najmenších detí do cca 6 mesiacov negatívne z hľadiska tlaku váhy hlavičky na chrbticu. Výsledkom je sťažené dýchanie a zhoršené okysličovanie krvi. Evolution Pro2 je vybavený mechanizmom, ktorý po vybratí z auta umožňuje vytvoriť temer rovnú plochu. Dokúpiť sa dá Kiddy ISOFIX báza.

druha.jpg

JANÉ Strata

Rozmery 68 x 46 x 37cm, Cena 262,90€

Značka JANÉ má vlastné výskumné stredisko, kde sa na všetky typy autosedačiek vykonávajú crash testy. Model Strata sa vyznačuje špeciálnou konštrukciou s bočným zádržným systémom, nastaviteľnou opierkou
a päťbodovými bezpečnostnými pásmi.

Vlastnosti: JANÉ Strata so snímateľnou strieškou je bezpečná i praktická. V rámci príslušenstva je v ponuke upínacia doska do automo- bilu Strata platform JANÉ ISOFIX (141 €), ktorá poskytuje väčšiu bezpečnosť a pohodlie na pripevnenie autosedačky do automobilu.

Výhody: Ide o najbezpečnejšiu autosedačku vo svojej kategórii podľa Eurotestu 2008. Malému bábätku zaisťuje komfortný prevoz. Výškovo nastaviteľná hlavová opierka s doštičkou pod chrbtom umožňuje získanie optimálneho uhla uloženia dieťaťa (110° 0-4 mesiace, 125°nad
4 mesiace).

Na bokoch skeletu autosedačky sú ventilačné prieduchy proti poteniu dieťatka. Strata je vybavená PRO-FIX upínacím systémom a možno ju jednoducho jednou rukou nasadiť na akýkoľvek JANÉ PRO podvozok. Priedušná tkanina poťahu je odolná voči vode a iným kvapalinám, ktoré vytvárajú na povrchu látky stekajúce kvapky.

CYBEX Aton 3

Rozmery 63 x 44 x 51,5 cm, Cena 157,95€

Značka Cybex pravidelne získava jedny z najlepších hodnotení bezpečnosti v testoch ADAC. Funkčné modely vynikajú lahodiacim vzhľadom. Zaujímavosťou je, že majiteľ značky je českého pôvodu a na dizajne sedačiek sa podieľajú aj českí návrhári.

Vlastnosti: Sedačka má vylepšenú ochranu proti bočnému nárazu. Do vozidla ju ukotvíte s pomocou ISOFIXU či základne na pripútanie bezpečnostným pásom. V spolupráci s nemeckými lekármi bol vyvinutý optimálny mechanizmus, ktorý umožňuje ideálnu ležiacu polohu.

Výhody: Sedačka je vhodná i pre malé bábätká alebo nedonosencov. Pri Atone 3 sa opierka hlavy dá nastaviť jednou rukou až do ôsmich pozícií a spolu s ňou sa hneď samy prispôsobia aj integrované bezpečnostné pásy a výška vnútornej vložky.

Vďaka tomu sedačka optimálne reaguje na veľkosť dieťaťa. Pomocou adaptérov môžete Aton 3 nasadiť na veľa typov kočíkov. V letných mesiacoch je výhodou aj integrovaná XXL slnečná strieška s ochranným faktorom UV 50+.

Praktický je priedušný a prací materiál poťahu. Sedačka je pomerne ľahká, takže pri prenose nevyžaduje námahu. Široké pásy sa pohodlne pripútavajú.

tretia.jpg

BRITAX RÖMER King ii LS

Rozmery 67 x 45 x 54cm, Cena 190€

Autosedačka KING II LS predstavuje maximálne bezpečie pre deti, ktorých rodičia nemajú automobil s možnosťou ukotvenia systému ISOFIX. Výrobca vybavil model inovatívnym svetelným a akustickým indikátorom pásov, ktorý zaistí dieťaťu bezpečnú jazdu.

Vlastnosti: Autosedačka s centrálnym nastavením popruhov je vybavená bezpečnostnými prvkami, ako je päťbodový pás, ktorý sa prispôsobí aktuálnej veľkosti dieťaťa. Hlboké a mäkko čalúnené bočnice zaisťujú ochranu proti bočnému nárazu.

Výhody: Azda každý rodič si pri jazde kladie otázku, či dieťaťu správne zapol pásy. Model King II LS to má vychytané. Sedačka je vybavená svetelným a akustickým indikátorom pásov. Dvojité cvaknutie a rozsvietená kontrolka vás ubezpečia, že pásy boli správne použité a sedačka je bezpečne pripevnená.

Funkčné prevedenie umožňuje sklopenie sedačky pre ľahké smerovanie bezpečnostného pásu a zaistí tak menšie riziko nesprávneho zasunutia. Sedenie sa odklápa dopredu, čo umožňuje lepší prístup pre ľahkú inštaláciu pásu. Dostať v rôznych farbách, vrátane zebrieho a žirafieho dizajnu s roztomilými uškami.

Chicco X-PACE ISOFiX

Rozmery 62,5 x 45 x 57,5 cm, Cena 219€

Model X-Pace Isofix umožňuje spojenie priamo s karosériou auta. Oproti klasickej autosedačke nepotrebuje na svoju inštaláciu automobilové pásy. Ergonomické čalúnenie, špeciálny sedák a opierka zabezpečujú podporu a pohodlie počas jazdy.

Vlastnosti: Autosedačka získala 4 hviezdy v euroteste 2012 vo svojej kategórii. Model má päťbodové čalúnené pásy. Systém ochrany proti bočnému nárazu zaručuje maximálnu bezpečnosť. Sedačka má regulovateľný sklon, opierka hlavy je ľahko nastaviteľná aj s pásmi do 6 polôh.

Výhody: Veľký vnútorný priestor a ergonomické čalúnenie sú zárukou maximálneho pohodlia. Poťah sedačky sa dá ľahko snímať a prať. Správne pripevnenie zaistí mechanický systém dvojitej ochrany, vďaka ktorému možno sedačku ľahko upevniť s kontrolou správnej inštalácie.

Pokiaľ sú oba kotvové body ISoFIXU upevnené správne ku kotvovým bodom vozidla, kontrolka je zelená. následne sa môže montáž dokončiť. Pokiaľ jedna z kontroliek ostane červená, znamená to, že autosedačka nebola dobre upevnená. Systém dvojitej ochrany vám teda vždy zaručí, že dieťa máte pred jazdou správne zaistené.

stvrta.jpg

MAXI-COSI Tobi

Rozmery 74 x 44 x 64cm, Cena 257€

Autosedačky firmy Maxi-Cosi tradične dosahujú vynikajúce výsledky v bezpečnostných testoch. Aj model Tobi sa vďaka mnohým chytrým vlastnostiam zaraďuje k najlepším sedačkám bez ISOFIXU vo svojej váhovej kategórii.

Vlastnosti: Bezpečnostné pásy modelu Tobi boli vylepšené tak, aby lepšie sedeli a zmenšila sa šanca na ich pretočenie. Novinkou je centrálna spona, ktorá navyše zabraňuje vpadávaniu nečistôt. Samozrejmosťou je systém ochrany proti bočným nárazom.

Výhody: Je vhodná pre väčšinu automobilov, dieťa sa do sedačky uloží ľahko
a rýchlo. Rodičia ocenia indikátor utiahnutia pásov, ktorý sa sfarbí dozelena len vtedy, pokiaľ je dieťa v autosedačke správne pripútané. Deti zase uvítajú mäkké čalúnenie a nastaviteľnú opierku hlavy, vďaka čomu je pre ne cestovanie pohodlné.

Opierka hlavičky sa jednoducho nastaví jedným pohybom ruky do jednej
zo siedmich pozícií, autosedačka tak ľahko rastie spolu s dieťaťom. Pretože
je nastaviteľná do piatich rôznych polôh, dieťa v nej môže sedieť i spať. Poťah sa dá ľahko dať dolu a vyprať.

piata.jpg

Bellelli Gio Plus Fix

Rozmery 46 x 46 x 75cm, Cena 143,67€

Model Gio Plus Fix môže vášho potomka sprevádzať dlhú dobu, dá sa totiž použiť od 9 mesiacov do 12 rokov. Vďaka upevňovaciemu systému ISOFIX poskytuje ešte lepšiu stabilitu a bezpečnosť. Talianska značka Bellelli navyše vyniká krásnym dizajnom.

Vlastnosti: Sedačka je použiteľná pre deti s hmotnosťou 9 až 36 kg. Skupina I je vybavená päťbodovými bezpečnostnými pásmi, ktoré sú integrované v sedadle. Model má SIP technológiu, ktorá chráni pred bočným nárazom. Výškovo nastaviteľná opierka hlavy sa prispôsobí dieťaťu.

Výhody: Autosedačka je rozdelená do 3 skupín, takže rastie s dieťaťom, možno ju jednoducho polohovať. Extra čalúnenie na opierku hlavy, mäkké čalúnenie na páse a široký sedák zabezpečujú maximálny komfort
na dlhých cestách.

Kompletne snímateľný poťah možno prať v práčke. Pás je zabudovaný do opierky hlavy, a tak môžete ľahko nastaviť opierku hlavy a potom podľa toho bude pás vždy v správnej pozícii na ramenách dieťaťa.

Montáž vo vnútri auta je jednoduchá. Autosedačka má certifikáciu na bezpečnosť, ale zároveň pekný dizajn. Sedačku dostať v rôznych farebných variantoch, takže si každý vyberie.

Babypoint Space

Rozmery 52 x 51 x 63cm, Cena 119€

Univerzálna, ergonomicky tvarovaná autosedačka Babypoint Space patrí do skupín I až III, a preto je ideálna od chvíle, keď dieťa samo sedí. Vyniká vylepšenou bočnou ochranou i špeciálnym poťahovým materiálom, ktorý absorbuje energiu vznikajúcu pri náraze.

Vlastnosti: Model Space môžete kúpiť už v dobe, kedy dieťa dosiahne hmotnosť 9 kg, použiť sa dá až do 36 kg. Disponuje deviatimi výškovými pozíciami podhlavníka a piatimi polohami sklonu sedačky. Základným bezpečnostným prvkom sú päťbodové pásy s centrálnym nastavením.

Výhody: Medzi jej prednosti patrí výškové nastavenie a polohovanie. Vylepšená ochrana dieťaťa pri bočnom náraze spočíva v tom, že bočné „štíty“ v prípade nehody prenesú energiu do zadnej časti korpusu, čím minimalizujú nebezpečenstvo úrazu.

Špeciálny materiál integrovaný v čalúnení sedačky lepšie absorbuje energiu vznikajúcu pri náraze a zvyšuje komfort pre dieťa. Robustná sedačka je ergonomicky tvarovaná, takže dlhé cesty sú pre malého cestujúceho znesiteľnejšie. Správne pripevnenie zaistia klipsy na bezpečné vedenie automobilového pásu. Medzi ďalšie výhody patrí i atraktívny dizajn v rôznych farbách.

siesta.jpg

Besafe iZi Up X3 FiX

Rozmery 80 x 45 x 45cm, Cena 184,90€

Nový model značky BeSafe pre deti od cca 4 do 12 rokov je vybavený unikátnym bezpečnostným systémom SIR (Side Impact Rotation), ktorý dokáže pri kolízii auta absorbovať silu bočného nárazu pomocou čiastočnej rotácie. Sedačka sa inštaluje pomocou ISOFIXU.

Vlastnosti: Pri nehode s bočným nárazom často dochádza k zraneniu dieťaťa o dvere automobilu. Systém SIR tejto situácii predchádza a zmierňuje následky prípadného úrazu. Sedačka v aute nezaberá veľa miesta, čo ocenia viacpočetné rodiny.

Výhody: Výhodou je jednoduché pripevnenie pomocou ISOFIXU. Dieťa stačí pripútať automobilovým pásom, upraviť nastavenie výšky a sklonu
a môže sa vyraziť. Pri automobilovom páse sa ramenné i bočné popruhy vedú jediným správnym a bezpečným spôsobom.

Absencia vodičov bočného pásu celkom eliminuje riziko nesprávneho použitia. Jednoduché nastavenie doplňuje voľba výšky hlavovej a chrbtovej opierky, tú možno zvoliť pomocou synchronizovaného ovládania na bočných stranách autosedačky. Voliteľný je aj sklon chrbtovej a hlavovej opierky. Väčšie deti si tak môžu samy nastaviť ideálny uhol sklonu na spánok.

RECARO Monza NOVA 2

Rozmery 45 x 54 x 67cm, Cena 219,95€

Všetky autosedačky značky Recaro majú kvalitné čalúnenie, ktoré sa ľahko udržuje a pôsobí veľmi príjemne na dotyk. Najdôležitejšie sú, samozrejme, bezpečnostné parametre, ktoré prekračujú predpísané limity.

Vlastnosti: model Monza NOVA 2 má zosilnené čalúnenie vo vnútornej časti bočníc operadla, ale aj hlavovej časti. Výrazný vnútorný profil autosedačky dodá sedeniu komfort. Bezpečnostná „kapsa“ na vonkajšej strane bočníc zvyšuje ochranu pri prípadnom bočnom náraze.

Výhody: Sedačku Monza NOVA 2 je možné kúpiť vo variante bez pripútania na ISOFIX alebo s ním (pod názvom ReCARO monza nOVA 2 SeatFix). možno ju zadovážiť i v modeli monza nova IS, ktorý má navyše „pultík“, takže sa dá použiť na pripútanie detí od 9 kg (skupina 1).

Sedačka je pre pohodlné cestovanie vyba- vená repráčikmi v hlavovej časti, ktoré sa dajú pripojiť k externému zdroju. „Hlavovka“ má navyše nafukovací vankúšik pre zvýšenie pohodlia a bezpečnosti. Sedák s ergonomickou penou je tvarovaný do „položenej kvapky“, a znižuje tak riziko prekĺznutia pod pásmi.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma