AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prevencia pre malých nezbedníkov

Mala to byť rana, pri ktorej by lopta zaniesla gólmana súpera do bránky. Ale poznáte to, malému útočníkovi strela nejako nesadla a miesto osláv sa teraz mužstvá rozpŕchli, aby nemuseli čeliť hnevu suseda, ktorý hľadí cez rozbité okno.
Prevencia pre malých nezbedníkov

Rozhnevanému susedovi sa však musíte postaviť vy, pretože to bol práve váš syn, ktorý sa tak nešťastne trafil. Čo už, rozbité okno sa spraví pomerne ľahko a nebude to ani veľa stáť, náhoda je však potvora.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Chráňte svoju aj detskú pokožku

Hneď pod spomínaným oknom sa práve v tej chvíli hralo malé dieťa a padajúce sklo ho porezalo. To už je oveľa vážnejšia situácia. Tu ospravedlnenie a zopár eur rozhodne nepomôžu. Všetko však môže pomôcť vyriešiť poistenie zodpovednosti.

Kedy už majú rozum?

Poistenie zodpovednosti poznáme vlastne všetci vo forme povinného ručenia, čo je vlastne poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla. Možno sa však poistiť aj proti škodám, ktoré nedopatrením spôsobíte vy, členovia vašej rodiny, či napríklad váš štvornohý priateľ.

Budete tak môcť chrániť rodinný rozpočet proti nečakaným, nechceným nehodám. Zatiaľ čo povinné ručenie je povinné, pri tomto type poistenia bude záležať na každom osobne, či ho bude chcieť uzavrieť, či nie. Skúsenosti však ukazujú, že v bežnom živote sa vyskytnú okamžiky, kedy sa bude hodiť.

Nemusí to byť len prípad zaskleného okna a porezaného decka. Ten istý futbalista môže vybehnúť na ulicu za loptou. Nič sa mu síce nestane, ale cyklista, ktorý sa mu snažil na poslednú chvíľu vyhnúť, nešťastne spadol, zranil sa, a ešte si zničil drahý bicykel.

Poisťovňa rodičom malého futbalistu pomôže. Keď však ten istý chlapec o pár rokov neskôr ako štrnásťročný susedovi pomaľuje fasádu domu a sused vypátra autora graffiti, márne bude od poisťovne niečo chcieť.

V prvom prípade totiž nešlo o úmysel, v druhom prípade si už taký veľký chlapec musí byť vedomý dôsledkov svojho počínania. Poisťovňa to bude pri vyšetrovaní vždy zisťovať.

Volajte asistenčnú službu

Poistenie zodpovednosti možno v niektorých poisťovniach dojednať samostatne, v iných môže byť súčasťou či doplnkom poistenia domácnosti, poistenia domu alebo bytu.

V každom prípade je nevyhnutné si pri dojednávaní poistenia ujasniť, čo možno z neho hradiť a na koho sa vlastne vzťahuje. Niekedy sa môže poistka vzťahovať len na členov užšej rodiny, teda rodičov (pokiaľ sú v manželskom zväzku, na oboch členov nezobraných párov sa poistka napríklad nemusí vzťahovať), deti do dvadsiatich šiestich rokov a domáce zvieratá.

Domov a rodina | Peniaze | Psychológia a vzťahy | Zábava | Životný štýl

Patrí tablet deťom do ruky?

Keď v takom prípade v spoločnej domácnosti žije trebárs aj babička, bude sa musieť nechať poistiť zvlášť. Je dôležité tiež zistiť, kde všade platí poistenie zodpovednosti. Môže sa stať, že vaše dieťa nedopatrením spôsobí škodu na dovolenke v cudzine.

Pri poistení, ktoré pomáha hradiť škody spôsobené len v tuzemsku, s uplatnením náhrady neuspejete. V takom prípade je nutné si zistiť, či na to pamätá iný druh poistenia – cestovné. V každom prípade je nutné si pri dojednávaní podrobne prejsť výluky z poistenia, aby sme do budúcnosti vedeli, na čo všetko sa reálne vzťahuje.

V niektorých poisťovniach si možno dohodnúť tiež výšku spoluúčasti, ktorá
sa väčšinou pohybuje okolo dvadsať až tridsať percent. Niektoré poisťovne môžu do poistnej zmluvy zahrnúť trebárs aj deti priateľov, ktoré vezmete so sebou na výlet. Iný prípad však je, keď starostlivosť o deti máte v popise práce, napríklad ako vedúci letného tábora či učiteľ.

Toto rieši už iný typ poistenia. Zodpovednosť nebudete mať ani v tom prípade, že sa ako rodič zúčastníte športového stretnutia organizovaného školou. V takom prípade si starosti so zaskleným oknom robiť nemusíte.

Platí však to, že ešte pred tým, než budete kohokoľvek poškodeného ubezpečovať o tom, ako za vás poisťovňa všetko uhradí, mali by ste zavolať asistenčnú službu poisťovne a pravdivo ju o vzniknutej situácii informovať. Vyhnete sa tak nepríjemnému prekvapeniu, ak sa na tento prípad poistka nebude vzťahovať a poškodený potom bude vymáhať náhradu škody s tým, že ste sami vlastne ponukou náhrady škôd priznali svoju vinu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma