AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Predškolák: do čoho investovať (odpovedajú čitateľky)

Nezáleží na výške konta, niektoré výdavky sú u detí skutočne zbytočné, iné naopak. Aké skúsenosti a rady máty vy, naše čitateľky? Čo sa vyplatilo kúpiť a čo nie?

LUCIA: Mňa dosť zarážajú tablety u malých detí (predškolákov), je to zvláštna doba. Možno tiež časom poľavím, až mi dieťatko podrastie, nevylučujem, aj keď si nie som istá...

KAČKA: My sme dali trojročnej dcére tablet na Vianoce. Čo je na tom divné? Má množstvo vzdelávacích funkcií pre deti. Navyše aj tak stále chodí na priateľov a on potom prská, že má zababraný displej, takže teraz má každý vlastný. Pripadá mi lepšie, keď vonku prší a ja sa jej nemôžem venovať toľko, ako by som chcela, dať jej tablet, než aby bola protivná. Nemohla
by som ani uvariť obed, to pozná každá mama. Alebo keď je chorá, tak si pustí
v posteli rozprávky, inak ju tam jednoducho neudržím.

LUCIA: Zmysluplné mi pripadajú knihy alebo doskové hry, čo podporujú intelekt...

PETULA: Tak u nás rozhodne nie je prioritou značkové oblečenie, krúžky zatiaľ nemajú, to asi začne, až budú chodiť do školy. Jazyky rozhodne chcem, budú sa učiť po anglicky, ako som sa učila i ja. 

VERONIKA: U nás hráme karty, skladáme puzzle normálne, ale i na tablete. :-) Darčeky sú papiere, pastelky, tempery a knižky, ako maľovať. 

LUCIA: Syn bude mať 3 roky, u nás teda vedie lego, vydrží pri ňom dlho. Krúžky plne podporujem, deti potrebujú kolektív vrstovníkov, to je dobrá investícia. Na značkové oblečenie si nepotrpíme, ale na kvalitu áno. Pre také malé dieťa sa dá zohnať oblečenie z druhej ruky za pár eur, v super stave a kvalite. Je mi jasné, že ako porastie, nároky sa budú stupňovať, potom sa uvidí. Ale o značkových veciach to naozaj nie je...

HELENA: Syn má sedem rokov. Chodí do prvej triedy. Nemá tablet, počítač, mobil, ani nič podobné. Miluje knihy, takže buď mu ich kupujem, alebo chodíme do knižnice. Alebo dostáva kocky, lego... Veľa detí a často už v dosť nízkom veku sedí pri počítači, tablete alebo PlayStatione. Nemajú žiadne koníčky a nič ich okrem toho nebaví. Podľa mňa je to zlé.

TEREZA: Každá doba je iná. Nehovorím, že sa mi počítače, tablety, mobily, PlayStationy a pod. páčia, ale keď je na tablete nejaká zaujímavá náučná hra, prečo nie... Syn má 4 roky, s tabletom sa „kamaráti“, ale nie nejako dramaticky. 

LUCIA: Môj manžel na to, čo sa kupuje a do čoho investovať, vždy podotkne: „To dieťa má všetko, na čo si maminka spomenie.“ Myslím, že to hovorí za všetko.

PETRA: Moje deti majú veľké priania, ale to by musel byť človek milionár... Všetko sa dá vyriešiť. Svoj tablet nemajú, ale požičiavame im ho. Deti vedieme k tomu, že nemôžu mať všetko, čo vidia alebo majú iné deti. Niektoré hračky sú drahé, ale keď budú dobré, tak rodičia napríklad našetria a postupne sa môžu nakúpiť. Už teraz, v piatich rokoch, im dávame drobné do pokladničky a ony si šetria a použijú to len na veci, ktoré skutočne chcú. Sladkosti to rozhodne nie sú...

HELENA: Tak hlavne by mala byť vo všetkom vyváženosť. Syn má 7 a chodí na krúžky, stavia lego, pletie náramky, maľuje na sklo. Ale tiež si pustí hru na PC alebo na PlayStatione. Dostáva knižky, modely na lepenie, ale i hru na PS, ktorú si želá. Museli sme to riešiť, keď chodil do škôlky. Museli sme nastaviť mantinely, aby pri počítači stále nesedel a využil ho nejako zmysluplne. Ale tiež chápem, že dnešná doba tomu dosť nahráva, pretože už i v škole tablety používajú na vyučovanie. Synovi som vysvetlila, na čo sú dobré také vymoženosti a v čom je to naopak – dokáže to vo svojom veku odlíšiť. Navyše na tom nie sme finančne najlepšie, keďže sa sedem rokov o všetko starám sama.

GABRIELLE: My máme malé dievčatko, takže to zatiaľ riešiť nemusíme. Keď som bola malá ja, tak tých šesť rokov, a začala som vymýšľať, že chcem to a tamto, mamka mi vždy povedala, že buď budem mať jedno značkové tričko, alebo 3 neznačkové a nech si to rozmyslím sama. Dala mi na výber. Bola som vedená ku knižkám, hudbe, hraniu na nástroje a tancu. K tomu sa vzťahovali aj darčeky a nákupy vôbec. K tomu sa snažíme viesť i našu dcéru. Má dosť knižiek, stavebnice, veľa drevených hračiek... Jednako len časom, až bude mať rozum a bude poriadne hovoriť, ju naučíme zaobchádzať s telefónom, aby sa mohla dovolať k prarodičom alebo na záchranku, keby sa niečo stalo. To mi rozhodne pripadá ako dobrá investícia pre deti i pokoj a bezpečie celej rodiny.

PETRA: Najpodstatnejšia investícia podľa môjho názoru je do vzdelania detí, takže u nás sú to kurzy angličtiny. Vybrali sme Helen Doron a sme spokojní. Hlavne aby učenie deti bavilo, inak je to márny boj. A práve tento spôsob výučby sa osvedčil. My sme také možnosti nemali, prečo ich deťom nedopriať.

RENÁTA: Ja sa snažím deti najrôznejšie otužovať, pretože sú stále nachladnuté, už od septembra u nás idú nádchy a kašeľ. Takže neustále kopy ovocia, ale i rakytník v rôznych podobách, echinaceu a ďalšie potravinové doplnky. Deti sa naučili zobkať vitamíny ako lentilky, máme ranný rituál. Myslím, že vďaka spotrebe ovocia a zeleniny im zlepšujem i jedálny lístok. A vzhľadom na to, že nemáme záhradu, stojí to dosť peňazí, čo určite nemusím zdôrazňovať. Zvlášť pre rodinu s jedným zárobkovo činným rodičom. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma