AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prečo sa o rakovine (ne)hovorí

Lekári sa zhodujú v tom, že ľudské telo je geneticky nastavené na zhruba 40 rokov života. S ohľadom na ľudskú dlhovekosť, nekvalitné životné prostredie, oslabenie organizmu a tak ďalej sa nemôžeme čudovať, že sa stále častejšie stretávame s ochorením na rakovinu. Možno ňou trpel niekto v rodine, možno dokonca vy. Prečo sa o nej však ľudia stále boja hovoriť?
Prečo sa o rakovine (ne)hovorí

Varovné signály

Rakovina, chemoterapia, smrť. Tieto slová v ľuďoch vzbudzujú bázeň a nikto sa o nich nevie baviť. Deťom smrť ako takú vysvetliť nezvládame, respektíve jej definitívnosť, keď to máte nastavené rovnako ako ja, snažíte sa žiť zdravo preto, že chcete svoje ratolesti vidieť maturovať a slziť na ich svadbe, nie preto, že zdravý životný štýl je módnym trendom.

Materstvo | Psychológia a vzťahy

Ako dosiahnuť hormonálnu rovnováhu?

O rakovine isto viete, že zasiahne život väčšinou znenazdania, prevráti ho naruby a vy zrazu zisťujete, že sú dôležitejšie veci než nová kabelka alebo dovolenka v Chorvátsku. Tiež si overíte, že ako žena sa o svoj život viete a chcete ruvať.

Bojujete za každý deň, podstupujete nepríjemnú liečbu, robíte všetko pre to, aby ste sa časom dostali na zoznam tých, ktorí rakovinu prekonali, nie tých, ktorí jej podľahli. Dnes ženy najviac ohrozuje rakovina kože a prsníka. Slovenskí muži zase vedú v počte ochorení na rakovinu hrubého čreva a ich telo často zasahuje aj rakovina semenníkov.

Pokiaľ už máte deti, je jasné, že chcete bojovať práve pre ne, aby z nich zákerná choroba neurobila sirôtky. Ako je to však v situácii, keď ste na dieťa zatiaľ nemali čas, prípadne zistíte, že ste tehotná a pár týždňov nato, že sa vo vašom tele (a je jedno kde) objavilo zhubné bujnenie?

Tehotenstvo a plodnosť počas a po chemoterapii

Keď chcete mať deti neskôr, potom, čo sa uzdravíte, je nevyhnutné si o svojich túžbach a snoch porozprávať s lekárom. Ešte pred tým, než začnete s chemoterapiou.

Musíte si overiť, či pripravená medikácia ovplyvňuje plodnosť. Niektoré z liekov môžu poškodiť vaječníky a ich funkciu, tie po liečbe prestávajú produkovať hormóny nevyhnutné pre plodnosť. Niekedy sa vrátia do bežného stavu, niekedy nie.

Preto by ste sa nemali príliš spoliehať na tvrdenie, že občas sa prírode zadarí. Počas prebiehajúcej chemoterapie lekári väčšinou odporúčajú užívať pri sexe antikoncepciu (kondóm), aby nedošlo k nechcenému otehotneniu. Dieťa by potom mohlo byť poškodené.

Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Predškolák

Musia deti školu milovať?

Medikamenty pripravené na boj s rakovinou sú veľmi silné a môžu plod ľahko poškodiť. Tak isto sa dohovorte so svojím ošetrujúcim lekárom, ako dlho po skončení chemoterapie by ste si mali dať pozor na otehotnenie a neriskovať zdravie svoje a svojho dieťatka.

Magda (35) spomína: „Chemoterapiou som si prešla ako dvadsaťsedemročná. S možnosťou, že budem mať niekedy vlastné deti, som sa prakticky rozlúčila. Faktom je, že informácia o tom, že počas chemoterapie si máte dať pozor a užívať antikoncepciu, mi tiež pripadá úsmevná, pretože ženy, podľa mňa, počas liečby myslia na to, ako prežiť a to, ako vyzerajú, a sex je naozaj to posledné, čo im napadne.

Ja som naň chuť nemala a normálna túžba sa mi vrátila po roku. Gynekológ spolu s chemoterapeutom mi odporučili počkať dva roky. Dnes mám malého zdravého Lukáška a som šťastná, že sa nám podaril prakticky hneď, keď sme sa rozhodli, že sa o neho pokúsime.“

Podobný príbeh, aký opisuje Magda, je možný, odborníci však varujú, že s vekom možnosť žien otehotnieť po chemoterapii radikálne klesá. Navyše je nevyhnutné uvedomiť si, že ak máte stále mesačnú periódu, môžete kedykoľvek otehotnieť. Preto je dôležité spomenúť antikoncepciu.

Raná menopauza

Štandardne sa príznaky menopauzy u žien začínajú okolo päťdesiateho roku veku, existujú však i zdravé ženy, ktoré sa s prechodom stretnú okolo tridsiateho piateho roku. Hormonálne zmeny a zdravotný nápor na telo sa však premietajú i do ďalších funkcií a životných periód žien, ktoré prechádzajú drastickou liečbou, ktorá im má zachrániť život.

Aké sú symptómy menopauzy? Návaly horúčavy, suchá vagína, bolesť vo vagíne počas sexuálneho styku, nepravidelná menštruácia, drobné krvácanie medzi jednotlivými cyklami.

Presne toto vám môže spôsobiť aj podávanie liekov proti rakovine, takže počítajte s tým, že otehotnenie nebude musieť byť tým najjednoduchším, čo vás v budúcnosti čaká. A z vyššie uvedených dôvodov je jasné, že ani sex vás pri podobných príznakoch príliš baviť nebude.

Čo môže ovplyvniť váš sexuálny život?

„Keď som sa dozvedela, že musím ísť na chemoterapiu pre rozsiahlu rakovinu prsníka, zrútila som sa. Manžel ma nepodporoval, tvrdil, že je hnusné, ako často vraciam, jediný, kto mi po kokteile, ktorý som dostávala v nemocnici, bol schopný pomôcť, bol kolega.

Stál pri mne na toalete, pomáhal mi očistiť sa. Že by však mal manžel chuť na sex? To ani náhodou. Okrem toho, mala som problém s tým, že som trpela permanentnou kvasinkovou infekciou, pretože lieky, steroidy a antibiotiká, ktoré som brala, zničili nielen to zlé, ale i to dobré v mojom tele.

Materstvo

Keď maminka trpí mamnéziou

Kamarátka, s ktorou som sa bavila v ordinácii počas podávania infúzie, sa mi zverila, že síce má nejaký obmedzený sexuálny život, ale že počas styku cíti silné pálenie vo vagíne, takže vychádza v ústrety manželovi, sama si vôbec neužíva.“

Okrem vyššie uvedených ťažkostí môže ženy trápiť genitálny herpes, pokiaľ ním trpeli v minulosti. Keď máte akékoľvek ťažkosti, vyhľadajte lekára, zverte sa mu so svojím zdravotným stavom a predovšetkým si nechajte pomôcť – nehanbite sa za ťažkosti, ktoré vás trápia. Imunitný systém je chemoterapiou oslabený, takže komplikácie budú oveľa intenzívnejšie a častejšie.

Vaginálnym infekciám môžete predísť i tým, že nebudete nosiť tangá, po dobu liečby zabudnete na silonové pančucháče a nohavice superslim strihu. A keby sa stalo, že by ste mali chuť na sex s niekým, koho nepoznáte, majte na pamäti, že vaše telo je oslabené liečbou, teda i náchylnejšie na pohlavné choroby.

Chuť na sex?

Ženy, ktoré práve prechádzajú cyklom chemoterapie, prichádzajú o sexuálnu túžbu. Žalúdok na vode, únava a nechutenstvo plus ďalšie ťažkosti môžu viesť k absolútnemu poklesu sexuálnej vášne.

Júlia (39) ale tvrdí: „Chuť na sex som počas terapie nikdy nemala. Pravda, tak deň pred tým, než som šla na ďalšiu chemoterapiu, mala som pocit, že lásku partnera potrebujem. Bolo mi jedno, ako vyzerám, že nemám vlasy a podobne, chcela som cítiť, že je so mnou. Takže raz za štrnásť dní som mala živočíšnu chuť na sex, ktorá ma po pár hodinách u lekára zase prešla.“

Okrem toho súhlasí s tým, že ženy, ktoré prekonávajú liečbu, sa cítia neatraktívne, čo je jeden z dôvodov, prečo o sexe nepremýšľa. „Stratila som vlasy, schudla, takže som si pripadala ako kostlivec, katéter som mala zavedený do brucha. To si potom veľmi sexi nepripadáte.

Ale mne to bolo jedno, vedela som, že manželovi tiež, nedokážem si predstaviť, že by mi povedal, že sa so mnou bude milovať až potom, keď budem vyzerať normálne. Bola som mu vďačná, že ma chce i tak, a hlboko som si uvedomila, čo znamená také to, v dobrom i zlom‘. A viete, čo ma dostalo najviac?

Keď mi moja dcéra zo školy z výtvarnej výchovy priniesla jej rukou namaľovanú hodvábnu šatku a potom tvrdila, že vďaka nej som jej najkrajšia maminka…“

Necháme to na doma?

Prečo ľudia rakovinu čohokoľvek väčšinou taja? Martina (44) priznáva: „Bála som sa reakcií ľudí, ktoré som zažila, keď som im pred rokmi oznamovala, že moja mama umiera na rakovinu prsníka. Nechcela som vidieť ten súcit a to šťastie v ich očiach, že ich to nestretlo. Chcela som však, aby ma moje okolie bralo čo najdlhšie ako normálneho človeka.

V čase, keď som prechádzala liečbou, som sa zavrela doma a ľuďom okolo seba som všetko povedala, až keď som za sebou mala prvé testy, ktoré sľubovali istú nádej. Iste, rodina o mojom zdravotnom stave vedela. Nedal sa ani prehliadnuť, ani prepočuť, ale požiadala som ich, aby udržali moje tajomstvo.

Len pre otecka

Veci, ktoré by mal každý otecko naučiť svoje deti

Spoločne sme si prešli chorobou a ja sa teraz desím toho, až pôjdem so svojou dcérou na testy, že sa dozvie rovnakú diagnózu, na ktorú zomrela moja maminka, ktorú som si musela vypočuť ja…“ Na druhej strane sa všetky ženy, s ktorými som pri príprave textu hovorila, zhodujú v tom, že o chorobe ako takej by sa malo hovoriť čo najviac.

A stále dokola, pretože táto choroba je neuveriteľná práve v tom, koľko druhov môžete nájsť, že ohrozuje i najmenších, že príznaky môžu byť plazivé a následky obrovské. „Keby ma dnes niekto požiadal, aby som sa zapojila do kampane, asi by som neváhala,“ tvrdí mamička Eva, ktorá sa diagnózu dozvedela tri mesiace po pôrode dcéry a začala bojovať práve preto, aby s ňou mohla byť čo najdlhšie.

A radí všetkým, ktoré si dnes, zajtra alebo o týždeň vypočujú ortieľ z úst lekára: „Neprepadajte panike, väčšina druhov rakoviny sa dnes dá liečiť, dôležité je k lekárovi prísť včas, rešpektovať jeho skúsenosti, robiť, čo nariadi. S cieľom: prežiť a byť zdravá pre svojich potomkov.“

Váš príbeh

Neveselý návrat z kúpeľov

Do kúpeľov chodíme nielen kvôli liečbe, ale i za relaxáciou. Stráviť príjemnú dovolenku spoločne so svojou rodinou a rodičmi v termálnych kúpeľoch Sárvár v Maďarsku sa pred dvoma rokmi rozhodla i Hanka. Maminka jej vtedy cestou prezradila, že tunajšia voda je vraj natoľko liečivá, že do troch dní sa v tele prejaví, čo má človek za chorobu.

Hanka, drobná a štíhla, ktorej by ste štyridsiatku rozhodne nehádali, si po troch dňoch náhodou nahmatala hrčku v ľavom prsníku. „Keď mi mamka rozprávala historku o účinkoch kúpeľov v Sárváre, smiala som sa tomu,“ hovorí. V okamihu, keď si našla v prsníku hrčku, smiech vystriedali obavy. „Rodina ma utešovala, že to nič nebude.

Ale ja som, neviem prečo, tušila, že to nebude dobré. Zároveň som cítila, že to zvládnem a nedám sa. Hneď po návrate som sa objednala ku svojej gynekologičke, ktorá ma poslala na mamograf, a bolo to jasné. Nález mal sedemnásť milimetrov, vlastne tam boli tri, dva zhubné, jeden nezhubný. Všetko išlo potom veľmi rýchlo,“ opisuje Hanka pokojne.

Podstúpila biopsiu, v januári potom išla na operáciu, kde jej vzali celý prsník vrátane uzlín v podpazuší, a nasledovala chemoterapia. „Všetko šlo tak rýchlo, že som ani nemala veľa času premýšľať a trápiť sa. Mám takú povahu, že sa zrútim, až keď je po všetkom,“ usmieva sa. O svojej chorobe a jej priebehu dokáže hovoriť vecne, len čo však príde reč na rodinu, emócie len ťažko ovládne.

„Rodina mi bola veľkou oporou, manžel ma vozil na každé vyšetrenie a chemoterapie, syn sa o mňa staral doma, babičky pomáhali so strážením štvorročnej dcéry Emy.“ Ema bola, našťastie, príliš malá na to, aby si uvedomovala závažnosť situácie. Keď mamičke začali padať vlasy, sama si tiež ostrihala svoje krásne dlhé vlasy.

Veselý smiech na smutnom oddelení

Hanka znášala liečbu veľmi dobre a jednotlivé fázy chemoterapie na seba bez otáľania nadväzovali. „V piatok mi urobili krvné testy a v pondelok som išla na kokteil. Tak sme hovorili tým prvým štyrom chemoterapiám, pretože boli oranžové. Zišla sa nás tam taká veselá partia.

Sedeli sme v kreslách, kvapkali a rozprávali sa o všetkom možnom, dosť sme sa nasmiali. I pani doktorka hovorila, že taký smiech je na tomto oddelení vzácnosť. Doma už mi do smiechu tak nebolo. Tie ďalšie dni som len ležala, vracala, nemohla som jesť ani piť,“ spomína Hanka.

HERklub

Asi mesiac potom, čo Hanka ukončila liečbu, sa po prvý raz stretla s ľuďmi z Občianskeho združenia HERklub. HERklub pomáha ženám s rakovinou prsníka a ich rodinám na Slovensku. „Je to úžasné v tom, že sa tu stretnete so ženami s podobným osudom, zdieľate svoje obavy a lepšie sa vám potom darí situáciu prijať,“ hovorí s nadšením v hlase Hanka, ktorá má v tejto chvíli „vyhrané“.

Zžila sa so svojou silikónovou náhradou a o plastickej operácii zatiaľ neuvažuje „Je to ďalší zásah do tela a veľmi sa mi do toho nechce. Manžel ma ani nenúti a ja viem, že vďaka špeciálnej úprave plaviek sa dá kúpať i s jedným prsníkom.“ Hanka na svoje ochorenie prišla včas vďaka náhode, ostatným ženám však odkazuje, aby sa nespoliehali na náhodu a nepodceňovali

15 príznakov rakoviny, ktoré ženy prehliadajú

1. Neočakávané zníženiu hmotnosti

Iste je super schudnúť do plaviek bez toho, aby ste museli meniť jedálny lístok, na druhej strane, pokiaľ ste neznížili príjem potravy či sa nezačali radikálne hýbať, mali by ste sa nad zmenou na vašom tele pozastaviť. Požiadajte svojho lekára o CT vyšetrenie, zverte sa mu so svojimi obavami. A vydržte, doktori musia vylúčiť diagnózy jednu po druhej.

2. Nadúvanie

Je symptómom, s ktorým ženy často žijú dlhé roky a pripisujú ho skôr šošovici alebo nápojom s bublinkami než zdravotnému stavu. Lenže nadúvanie môže byť signálom, že vaše vaječníky sú napadnuté zákernou chorobou.

3. Zmeny na prsníkoch

Veľa žien si myslí, že svoje prsníky poznajú dokonale. I keď nerobia presné samovyšetrenie, tvrdia, že akékoľvek zmeny by si všimli. Ale nielen hrčka môže signalizovať, že sa vám s dekoltom deje niečo zlé.

Začervenanie na určitých miestach alebo podráždenie pokožky môže signalizovať výnimočnú, ale veľmi agresívnu formu nádoru. Tak isto sledujte zmeny na bradavkách, ak pozorujete, že sa mení ich zafarbenie, tvar a podobne, okamžite informujte svojho lekára.

4. Neobvyklé krvácanie mimo periódu či medzi mesiačkami

Ženy, ktoré prechádzajú premenopauzou, majú tendenciu ignorovať neobvyklé krvácanie v dobe, kedy ho nečakali. Tak isto neregistrujú alebo nevnímajú krvácanie z tráviaceho traktu.

Považujú ho za súčasť prechodu. Lenže krvácanie môže byť spôsobené rakovinou hrubého čreva a vôbec nemusí vychádzať z pohlavného ústrojenstva, ako sa mnohé ženy na toalete mylne domnievajú.

5. Zmeny na pokožke

Všetci si myslíme, že svoju kožu poznáme a keby sa menila, dokážeme to včas rozpoznať. Lenže, dokážete identifikovať i patogénne zmeny na materských znamienkach? Viete určiť, ktoré zmeny prichádzajú s vekom a ktoré signalizujú rakovinu kože?

Príznakom, že niečo nie je v poriadku, môže byť krvácanie z materského znamienka, zväčšovanie pieh, výrazná zmena tvaru, dvojfarebnosť a podobne. Radšej pri prvých známkach toho, že niečo nie je v poriadku, sa nechajte vyšetriť u dermatológa.

6. Problémy s prehĺtaním

Keď sa vám zle prehĺta, asi na chvíľu z pevnej stravy prejdete na polievky a budete žiť s vedomím, že sa o vás pokúša angína. Lenže práve toto môže byť symptómom rakoviny pažeráka.

7. Krvácanie na nesprávnych miestach

Krv v stolici nemusí byť vždy známkou hemoroidov a vy by ste k nej mali pristupovať rovnako. Vydesiť by ste sa mali, pokiaľ ide o tmavú krv. Nechajte sa poslať na kolonoskopiu, ktorá dokáže odhaliť príčiny vzniku jednej alebo druhej choroby a začnite ju riešiť.

Rovnakým varovným príznakom, tentoraz rakoviny pľúc, môže byť vykašliavanie krvi. Rakovina obličiek sa prejavuje tým, že krvácate počas močenia. Pozor, i toto možno ľahko zameniť za menštruačné krvácanie.

8. Bolesti brucha a depresie

Možno máte stiahnutý žalúdok kvôli stresu, ktorý prežívate v práci, napríklad si myslíte, že za vaše bolesti môže nevhodná strava a nedostatok spánku. Niektoré štúdie ale ukazujú, že za vyššie uvedené symptómy v niektorých prípadoch môže neodhalená a neliečená rakovina pankreasu.

9. Nechutenstvo

Najprv jasáte, keď vás prejde chuť do jedla a vy konečne schudnete posledné tri kilogramy, ktoré vám tak lezú na nervy. Keď sa však k nevoľnostiam pridajú ďalšie poruchy trávenia a občasné vracanie a pre ich vysvetlenie nie je zjavná príčina, mali by na vás uvedené príznaky pôsobiť ako červená handra. Môžu byť totiž signálom začínajúcej rakoviny hrdla, žalúdka, hrubého čreva.

10. Zmeny v ústach

Špeciálne fajčiari si ich nevšimnú. Keď sa vám zdá, že jedlá strácajú na chuti, že vám často krvácajú ďasná a podobne, mali by ste vyhľadať odborníka. Rakovina úst vzniká nenápadne a pomerne ťažko sa lieči. Leukoplakia je problémom i tých, ktorí často pijú horúce nápoje.

11. Bolesť

Existuje tisíc neidentifikovateľných bolestí, ktoré sa vlastne nedajú nikam zaradiť a stále častejšie ich prebíjate liekmi. Dlhodobo, hlavne že to funguje a ďalej o nich nepremýšľate. Pokiaľ však bolesti pretrvávajú, zaujímajte sa u svojho praktika o komplexné vyšetrenie a nepodceňujte ho.

12. Zmeny na lymfatických uzlinách

Len čo sa vám začnú zväčšovať lymfatické uzliny a bolia – predovšetkým tie na krku a v slabinách, na nič nečakajte a vyhľadajte odborníka, ktorý vás vyšle na špecializované pracovisko na dôkladné vyšetrenie. Lekár pravdepodobne odporučí biopsiu.

13. Horúčka

Keď sa trápite horúčkou, ktorú mylne pripisujete chrípke či inej infekcii, zbystrite pozornosť. Pokiaľ vaše ťažkosti trvajú dlhšie než týždeň, môžu byť nevoľnosti príznakom leukémie či rakoviny lymfatických uzlín, Hodgkinovej choroby a ďalších.

14. Permanentná únava

Tá, ktorá pretrváva, je ďalším z varovných príznakov choroby. Tak isto signalizuje ďalšie problémy, ktoré váš organizmus môže mať. Preto sa nikdy nespoliehajte na to, že vám pomôžu tabletky na podporu imunity, alebo že svoju únavu dospíte cez víkend. Pokiaľ sa cítite stále horšie, vyhľadajte lekára, aby vyvrátil možné nebezpečné diagnózy.

15. Vytrvalý kašeľ

Iste, začnete kašľať a naordinujete si lieky na alergiu, nádchu či ďalšie bežné choroby, realita ale môže byť inde. Dlhotrvajúci kašeľ môže byť – a ide o kašeľ trvajúci dlhšie než 4 týždne – signálom, že sa s vaším telom deje niečo, čo by ste nemali prehliadať.

Poraďte sa s lekárom, nechajte si vyšetriť pľúca a hrtan, tam všade sa mohla usídliť nebezpečná rakovina. Obzvlášť ak ste fajčiar.

Foto - Shutterstock.com

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma