AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prečo nás priťahujú bábätká?

Kamarátka sa vám chváli čerstvo narodeným dieťatkom, ospevuje jeho pršteky, vlásky, dokonalosť. Nech sa dívate, ako sa dívate, vám skôr pripomína trola.
Prečo nás priťahujú bábätká?

Uhol pohľadu

Bábätko prichádza na svet s typickými črtami, voči ktorým sme bezbranní. Bacuľaté telíčko a v porovnaní s ním veľká hlava, vypuklé čelo, očká ako taniere, nafúknuté líčka, krátke ruky a nohy – to všetko nás vyzýva: „Som roztomilé, bezmocné nemluvňa a potrebujem vašu opateru!“

Novorodenec

Chyby, ktoré robia rodičia čerstvých bábätiek najčastejšie

My, keďže sme tak biologicky naprogramovaní, tento apel vypočujeme a o dieťa sa staráme, ako najlepšie dokážeme. Podobne môžete napríklad v hračkárstve pocítiť neodolateľnú túžbu kúpiť vystavenú plyšovú hračku – stačí, keď bude mať tú správnu „volaciu“ vizáž.

Kto sa pozerá?

V Amerike frčia súťaže, v ktorých sa hodnotí predovšetkým vzhľad detí. Pred porotu a nabitú sálu predstupujú aj mamičky s vyčačkanými bábätkami, ktoré sa tu ešte ani nestačili poriadne rozkukať. Oblečené sú v princeznovských šatách s volánmi a vo vlasoch majú čelenku s mašľou.

Čo na tom, že svoju veľkú chvíľu predriemkajú alebo pregrckajú, hlavne že ich môžu ich rodičky ukázať a napríklad vyhrať i nejaké tie drobné. Dá sa však spravodlivo rozhodnúť, ktoré nemluvňa si cenu zaslúži? Na tému krása sa robilo, robí a pravdepodobne bude robiť množstvo výskumov.

Ani sami odborníci zatiaľ nemajú jasno. Jedni došli k záverom, že sa dá objektívne posúdiť. Vraj sa nám pozdávajú súmerné tváre. A aj dojčatá, ktoré ešte nie sú naočkované názormi rodičov, či tým, čo sa prezentuje v médiách, na nich môžu oči nechať.

Ďalší oponujú tým, že naše vnímanie pôvabu je ovplyvnené rôznymi okolnosťami. Asi by vám nenapadlo nechať si už v detstve navliecť na krk ťažké kruhy, aby ste ho mali dlhší – a inde je to úplne bežné. Trápite sa diétou, a pritom existujú na zemi miesta, kde sa najviac cenia kypré nevesty.

Predtým sa na prehliadkových mólach promenádovali modelky, o ktorých by dnes možno niekto vyhlásil, že boli trošku „obložené“. Dokonca i mamičkám, ktoré sú prirodzene nastavené, aby svoje dieťatko vnímali ako to najkrajšie a najšikovnejšie zo všetkých, sa nemusí ich vlastný potomok páčiť.

V priebehu tehotenstva sa kochali fotkami rozkošných nemluvniat v knižkách a časopisoch, vysnívali si, že ich dieťatko bude vyzerať rovnako úžasne, a potom na pôrodnej sále zažívajú menší otras, keď im tamojší personál prikladá k prsníku začervenaný zvraštený batôžtek s jemným páperím na temene šišatej hlavy…

Na tenkom ľade

Keď sa dostanete do situácie, kedy hrdá mamička napäto očakáva komplimenty, avšak vám sa pri pohľade na jej novorodenca vybaví skôr E. T. mimozemšťan, nechajte si to pre seba. Ak úprimne priznáte, že na ňom nebadáte nič také očarujúce, vlastne vám pripadá dosť škaredý, nestretnete sa s priaznivou reakciou.

Rodičky sú veľmi citlivé na akúkoľvek kritiku ohľadne bábätka a sú pripravené sa na jeho obhajobu biť trebárs i do krvi. Pri troške dobrej vôle sa nájde spôsob, ako dieťa pochváliť bez toho, aby ste jeho mamičke mazali med okolo pusy: „Pekne spinká, vyzerá na pohodára, však?“

„Ako si ma prezerá! Je vidieť, že sa má čulo k svetu!“ Byť milá nič nestojí a ženu, ktorá má za sebou namáhavý pôrod, to iste poteší!

Test: Viete, čo môžete čakať od novorodenca? Ste práve tehotná a myslíte si, že ste si o bábätkách naštudovali všetko potrebné?

Tehotenstvo

Materstvo. Máme ho ešte „v krvi“?

Že možno už nie je nič, čím by vás mohli prekvapiť? Schválne, spestrite si čakanie na svoj deň D a urobte si náš zábavný kvíz. Uvidíte, ako ste na tom s vašimi znalosťami, a možno sa dozviete aj niečo, čo ste dosiaľ nevedeli.

1. PREČO VYZERÁ BÁBÄTKO PÁR DNÍ PO PÔRODE, AKO KEBY BOLO OPÁLENÉ?

a) Sestričky ho natierajú krémami, aby malo „krajšiu farbu“.
b) Objavila sa u neho novorodenecká žltačka. c) Kým sa plne adaptuje, reaguje tak na denné svetlo.

Správna odpoveď: b) Objavila sa u neho novorodenecká žltačka.

Tá nastupuje obvykle 2.–4. deň po pôrode. Spôsobuje ju zvýšená hladina bilirubínu, ktorý vzniká z červeného krvného farbiva, uvoľňujúceho sa z rozpadnutých červených krviniek.

Keďže plod má potrebu červených krviniek vyššiu než narodené dieťa, musí sa novorodenec vyrovnať s ich nadbytkom, a teda i s momentálnou hojnosťou bilirubínu. Postará sa o to pečeň, ktorá však pracuje na viacerých frontoch, a tak nejakú dobu potrvá, kým s ním dokonale zatočí.

Bilirubín zatiaľ prepožičiava koži bábätka žltkavý až bronzový nádych, evokujúci týždenný pobyt pri mori za krásneho slnečného počasia či návštevu solária.

Novorodenecká žltačka nie je u nemluvniat neobvyklým javom a napospol sa z nej dostanú vlastnými silami.

2. MÔŽE SA NA VÁS NOVORODENEC „ZAZUBIŤ“?

a) Iba ak by to bol potomok Draculu či iného upíra, deťom rastú zuby neskôr.
b) Kdeže, to je možné azda len v hororoch.
c) Niektoré deti sa narodia so zubami.

Správna odpoveď: c) Nie je to časté, ale niektoré deti sa skutočne narodia so zubami.

Zhruba pri každom dvojtisícom pôrode vykukne na svet dieťatko so zubom/zubami (niekedy to sú rovno dva) v puse, na pohlaví dieťaťa pritom nezáleží. Napospol ide o dolné rezáky.

Takým zubom sa hovorí natálne a väčšinou nie sú v čeľusti napevno ukotvené, ale kývajú sa, čo môže spôsobiť nemalé ťažkosti: novorodenec na ne naráža jazykom, prekážajú mu pri kŕmení, mamičke nemusí byť dojčenie príjemné, dieťa by mohlo zúbky i prehltnúť…

Riešením je tieto „tesáky“ odstrániť. Kým sa však pristúpi k zákroku, zvažuje sa z prípadu na prípad, akú veľmi veľkú neplechu robia v puse bábätka a tiež, či ide, ľudovo povedané, o zuby navyše, či nejde o predčasne vykľuvaný mliečny chrup.

3. NA HLAVIČKE DIEŤAŤA SI VŠIMNETE MÄKKÉ PRIEHLBINKY – MÁTE SI KVÔLI NIM ROBIŤ STAROSTI?

a) Musí ich vidieť doktor, toto nie je v poriadku.
b) To sú tzv. fondány – podľa nich sa pozná, či bude dieťa bystré a nadané.
c) Netreba sa znepokojovať, ide o tzv.
fontanely.

Správna odpoveď: c) Netreba sa znepokojovať, ide o tzv. fontanely.

Keď sa nemluvňa narodí, má často špicatú či inak zdeformovanú hlavičku (tento stav sa za pár dní, maximálne týždňov sám upraví). Jeho lebka ešte nie je tvrdý celok, ale skladá sa z kostných plôch, medzi ktorými sú medzery, vyplnené mäkkým, avšak pevným väzivom.

Volajú sa fontanely a s ich pomocou sa hlavička novorodenca prispôsobuje pôrodným cestám. U každého bábätka sú inak veľké a tiež sa neuzatvárajú rovnakou rýchlosťou. Ale i tá najväčšia z nich by mala byť uzavretá okolo druhého roku veku dieťaťa.

4. PREČO NOVORODENEC PEVNE ZOVRIE ČOKOĽVEK, ČO SA DOTKNE JEHO DLANE?

a) Vie, že lepší holub v hrsti než vrabec na streche.
b) Je to reflex.
c) Dáva tak najavo, že ho to obťažuje.

Správna odpoveď: b) Je to reflex.

Konkrétne úchopový. Novorodenec s ním prichádza na svet, majú ho i nedonosené deti. Bábätko ho neovláda vôľou, ale automaticky chytá všetko, čo sa mu otrie o dlaň. A potom silno drží, ako by ukoristilo najcennejší poklad na svete.

Najpevnejší stisk má tesne po pôrode, potom už len slabne a slabne, až jedného dňa zmizne úplne a nemluvňa sa musí naučiť vedome chytať veci. A ešte jedna zaujímavosť: keď ho v dobe, kedy tento reflex ešte má, pohladíte po chrbte ruky, zatnutú pästičku, naopak, roztvorí.

5. AKO JE TO U NAJMENŠÍCH S FARBOU OČÍ?

a) Do pol roka môže mať dojča farbu očí úplne inú, než s akou prišlo na svet.
b) S akou farbou očí sa dieťatko narodí, takú má po celý život.
c) Farba očí sa mení pravidelne každý polrok.

Správna odpoveď: a) Do pol roka môže mať dojča farbu očí úplne inú, než s akou prišlo na svet.

Na pôrodnej sále si novorodenci prezerajú okolie sivomodrými alebo modrými očičkami, pretože ich dúhovky obsahujú malé množstvo pigmentu. Ako dieťa rastie, pribúda ho a oči tmavnú (zmeny nastávajú až do šiestich mesiacov od narodenia).

Na konečnú farbu dúhoviek má vplyv i farba očí rodičov dieťatka a tiež gény ich predkov. Spravidla sa nemenia po treťom roku života.

6. ČO JE TO MAZ?

a) Prvá čierna mazľavá stolička dieťatka.
b) Biela klzká vrstva, ktorá pokrýva kožu novorodenca.
c) Malé červené fliačky na pokožke dieťatka.

Správna odpoveď: b) Biela klzká vrstva, ktorá pokrýva kožu novorodenca.

Dieťa budí dojem, že je od hlavy po päty potreté akýmsi lepidlom – lenže sa k ničomu neprilepí. Vďaka mazu sa ľahšie pohybuje v pôrodných cestách smerom k vytýčenému cieľu.

Tiež mu poskytuje všestrannú ochranu pred premočením, chladom, dokonca i pred zákernými útokmi infekcie na jeho kožu, sotva dieťatko zazrie svetlo sveta.

Dá sa jednoducho zmyť. Prvá čierna mazľavá stolička nemluvniatka sa nazýva smolka a v plienke býva vidieť do 48 hodín po pôrode.

7. NOVORODENEC MÁ „PLNÉ OČI“, V KÚTIKU SA MU DOKONCA DRŽÍ HNIS. JE TO NORMÁLNE?

a) Pravdepodobne ide o zdravotný problém, je nutné ho konzultovať s pediatrom.
b) Istý čas očiam dojčiat trvá, kým privyknú na zmenu prostredia.
c) Reakcia na nemocničnú stravu.

Správna odpoveď: a) Pravdepodobne ide o zdravotný problém, je nutné ho konzultovať s pediatrom.

Pomerne často prichádzajú novorodenci na svet s nepriechodnými slznými kanálikmi – týka sa to jedného dieťaťa z desiatich. Dieťatku väčšinou slzí jedno oko, ale postihnuté môžu byť obe.

K slzeniu sa obyčajne pridáva i jednostranný zápal spojoviek. Najprv sa skúšajú kvapky do očí, ak nezaberú, nasleduje vyšetrenie u očného lekára.

Tehotenstvo

Buďte krásna aj s bruškom!

8. Z AKÉHO DÔVODU BY SA NEMALA NAMÁČAŤ NEZAHOJENÁ JAZVA PO PUPOČNOM PAHÝLE?

a) Aby nebol pupček veľmi vystúpený.
b) Aby nedošlo, naopak, k veľkému splošteniu pupčeka.
c) Aby sa pupček dobre hojil.

Správna odpoveď: c) Aby sa pupček dobre hojil.

Dokiaľ nie je jazva úplne zacelená, predstavuje pravý raj pre infekciu.
Požadovanému procesu nepomôže voda, ale jemné čistenie vatovým tampónikom namočeným v dezinfekčnom prostriedku, obvykle v liehu (na jeho stupňoch sa lekári nezhodujú).

Správny postup je potrebné prebrať so zdravotníckym personálom v pôrodnici či pediatrom vášho dieťaťa.
Tak isto zmeny typu začervenania alebo výtok z pupčeka.

9. VIE SA NOVORODENEC UŽ PO PÔRODE USMIEVAŤ?

a) Vedome nie, sú to len reflexy.
b) Áno, s touto schopnosťou sa rodí.
c) Každé dieťa je iné, niektoré to zvládne už po pôrode, ďalšiemu to trvá dlhšie.

Správna odpoveď: a) Vedome nie, sú to len reflexy.

Pusu od ucha k uchu vám pravdepodobne dieťatko predvedie už počas pobytu v pôrodnici. Drobné zášklby v tváričke, pripomínajúce srdečné pousmiatie, sa objavujú len na pár prchavých okamihov, najčastejšie počas spánku.

Ako rýchlo sa ukážu, tak rýchlo sa zase vytratia. Nejde o úsmev v pravom slova zmysle, na ten si budete musieť ešte nejaký čas počkať.

10. ČO TO SÚ MÍLIE?

a) Drobné šupinky kože novorodenca.
b) Malé svetlé bodky na nose novorodenca. c) Fialové fliačky na zátylku novorodenca.

Správna odpoveď je b) Malé svetlé bodky na nose novorodenca.

Poprašok miniatúrnych bielych bodiek na tvári bábätka majú na svedomí upchané mazové žľazy. Nemusíte sa vôbec usilovať o to, aby bodky zmizli, o pár dní sa po nich zľahne zem.

Fialové fliačky na zátylku, na nose i očných viečkach dieťaťa majú temer nezapamätateľné odborné označenie – teleangiektázia. Ani tie však nie sú zvláštnosťou a mali by sa stratiť.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma