AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prečo má mnoho párov problémy s počatím

Rozhodnúť sa, že teraz počneme a založíme rodinu, často nestačí. V súčasnej dobe sa značný počet párov pasuje s ťažkosťami pri počatí. Prečo?
Prečo má mnoho párov problémy s počatím

Všetci dobre vieme, že optimálny vek pre prvé tehotenstvo je okolo dvadsaťpäť rokov, ale koľkým ženám sa to podarí (alebo chce podariť)? Vek prvorodičiek sa všeobecne zvyšuje a Slovensko nie je v týchto trendoch žiadnou výnimkou. Bežne sa tridsaťročné ženy stávajú prvorodičkami, tak isto ako v štátoch západnej Európy. A to môže byť jedným z rizikových faktorov, prečo sa temer polovici párov nedarí počať dieťa.

Ach ten vek

Nepočujete biologické hodiny? Napriek tomu tikajú, hoci potichu. Vek je totiž zásadným sabotérom plodnosti. Do tridsiatky by žena, ktorá chce rodinu, mala porodiť aspoň jedno dieťa.

Po tridsiatom roku sa plodnosť znižuje, klesá počet menštruačných cyklov, pri ktorých dochádza k ovulácii, u žien sa častejšie objavujú najrôznejšie zdravotné ťažkosti, ktoré bránia počatiu: myómy, zmeny sliznice maternice. Limitovaný je i počet vajíčok.

Dievča sa rodí s presne daným množstvom vajíčok, ktoré sa uvoľnia v priebehu života. Je to, samozrejme, individuálne, ale v priemere sa uvádza 300 až 400 tisíc vajíčok, z ktorých podľa britských vedcov žena vypotrebuje 90 percent do veku okolo tridsiatky a v štyridsiatke jej ostávajú asi 3 percentá životaschopných vajíčok.

Pokiaľ to nestihnete alebo máte nižšie množstvo vajíčok, ostáva jediná šanca: darcovstvo. Pre tie z vás, ktoré odkladáte otehotnenie na neskoršiu dobu, je prijateľnejšia možnosť zmrazenia vlastných oocytov. Túto možnosť ponúka rad zariadení, informujte sa na klinikách asistovanej reprodukcie, kde budú vaše vajíčka uložené a pripravené na využitie, až nastane pravý čas na materstvo.

Pravda, šanca na otehotnenie po rozmrazení vajíčka je iba 10 percent. Nádejnejšie je zmrazenie päťdňového embrya, tzv. blastocysty, avšak na rozmrazenie treba súhlas páru, takže ak sa s partnerom dovtedy rozídete, nemáte na bábätko šancu.

Stres zažente detoxom

Úplná väčšina problémov spočíva v hlave. To nie je klišé, rozhodne nie v prípade otehotnenia. Stres z neustáleho snaženia, milovania sa na povel, pretože práve máte plodné dni...

Všetko sa točí okolo splodenia potomka a to otehotneniu naozaj nepomáha. Ale i stres zo zamestnania, vyčerpania a nedostatok spánku oslabí telo, ktoré nie je na tehotenstvo pripravené. Pokiaľ chcete mať dieťa, mali by ste sa pripravovať aspoň tri mesiace dopredu: žiť pokojnejšie, cvičiť, jesť vyváženú stravu, prečistiť organizmus.

Dodržujte pitný režim (okrem čistej pramenitej vody sa odporúčajú šťavy z červenej repy, uhorky, cukety, odvary zo žihľavy, skorocelu, lipy, ostružiníka, jahodníka), jedzte čo najviac klíčkov (naklíčiť možno temer čokoľvek), strukoviny, morské riasy a liečivé huby (hlivu ustricovú a šampiňóny), nezabúdajte na kyselinu listovú a ďalšie doplnky stravy, aby bolo telo odolnejšie, prečistené a pripravené na záťaž tehotenstva. A hlavne si prečistite hlavu.

Jednoznačným príkladom sú ženy, ktoré si adoptujú dieťa a potom spontánne otehotnejú. V situácii, kedy prestanete tehotenstvo, respektíve neschopnosť prísť do iného stavu riešiť, väčšinou sa to konečne podarí. Navyše telo pri strese vyplavuje vo zvýšenej miere stresové hormóny, zvyšuje sa krvný tlak, pulz srdca, preťažujú sa obranné sily organizmu, klesá tým imunita
a telo je náchylnejšie k chorobám.

Dochádza aj k iónovej nerovnováhe, celkovo teda k neurochemickým zmenám, ktoré pri dlhodobej záťaži môžu ovplyvňovať uvoľňovanie hormónov potrebných na dozrievanie a uvoľňovanie vajíčka pri ovulácii.

Pri strese a záťaži sa zhoršuje kvalita spánku, čo vedie k ešte väčšej únave, a sme v začarovanom kruhu, čo otehotneniu, ale i donoseniu zdravého dieťaťa rozhodne neprospieva. Stres u mužov spôsobuje zníženie kvality spermií, čo dieťatku tiež nepraje.

Civilizačné choroby

V súčasnej dobe pribúdajú ochorenia, ktoré môžete zdediť alebo získať v priebehu produktívneho života. Patria k nim cukrovka, ochorenia štítnej žľazy, vysoký krvný tlak, ale i najrôznejšie nádorové ochorenia.

Pokiaľ dlhodobo užívate lieky, rozhodne ich pri snahe otehotnieť nevysadzujte samovoľne, ale skôr sa poraďte s gynekológom, ale aj so špecialistom, u ktorého ste dlhodobo v starostlivosti. Množstvo liekov sa s tehotenstvom „znáša“, niektoré možno vymeniť za šetrnejší variant.

V každom prípade je dobré podstúpiť genetické vyšetrenie v situácii, keď máte v rodine závažné ochorenia napríklad duševného charakteru. Na to slúžia špeciálne genetické poradne, kam vás i s partnerom objedná gynekológ.

Pripravte sa na to, že vaše tehotenstvo v spojení s niektorou chronickou chorobou bude celkom isto rizikové, takže ho strávite doma, pod drobnohľadom častejších kontrol. Príklad? Cukrovka.

Hormóny fungujúce v tehotenstve ju môžu zhoršiť a cukrovka spôsobuje všeobecne väčší rast dieťaťa, dýchacie a srdcové ťažkosti a u tehotnej ženy niekedy až preeklampsiu, teda stav, ktorý vedie k okamžitému ukončeniu tehotenstva a ženu priamo ohrozuje na živote.

Budúce mamičky závislé od inzulínu by sa preto mali sledovať už pred počatím, v priebehu tehotenstva sa pravidelne kontroluje hladina cukru v krvi a často tieto ženy bývajú v priebehu gravidity aj hospitalizované. K obvyklým civilizačným chorobám, ktoré trápia i tehotné, patrí astma.

Lieky, ktoré žena pravidelne berie, môže užívať tiež naďalej, ale mala by o seba i nenarodené dieťatko ešte viac dbať a vyvarovať sa rizikových okolností, napríklad pobytu v zafajčených miestnostiach, predchádzať stresu, dostatočne odpočívať, spať, neprechádzať sa po rozkvitnutých lúkach v období, kedy kvitne alergén, na ktorý je precitlivená.

Sex a zase sex, pravdaže bezpečný

Niekedy sa za zdanlivou neplodnosťou skrýva len nedostatočná sexuálna aktivita (alebo v nevhodných termínoch). Je dobré mať styk pravidelne, aspoň dvakrát, trikrát týždenne, pretože životnosť uvoľneného vajíčka je časovo obmedzená na 24 až 48 hodín po uvoľnení z folikulu.

Je dobré zistiť, kedy v priebehu cyklu dochádza k ovulácii (ovulačné testery sú voľne predajné v lekárňach) a či vôbec. Tento problém sa dá liečbou odstrániť.
K prekážkam počatia patria i sexuálne prenosné choroby, niektoré z nich prebiehajú bezpríznakovo (prenos niektorých bakteriálnych kmeňov mykoplaziem, chlamýdií či ureaplaziem), a o to sú nebezpečnejšie.

Uzatvárajú totiž žene vajcovody a spôsobujú zápaly močových i pohlavných ciest u muža, čo prispieva k sterilite. Preto treba starostlivo dbať na sexuálne zdravie páru a pri najmenšom podozrení na infekciu sa radšej liečiť, aby sa predišlo riziku neplodnosti.

Otázkou ostávajú etické a psychické následky takého ochorenia, do akej miery je výber partnera vhodný a tiež bezpečný pre ďalší život.

Životné prostredie a štýl života

Znečistené prostredie, najrôznejšie chemikálie a ťažké kovy (ortuť, kadmium, mangán, olovo, chróm), radiácia, ale i fajčenie (pozor, pasívne je takmer rovnako škodlivé, preto požiadajte partnera, aby prestal fajčiť v spoločnom byte, alebo aby najlepšie s fajčením prestal úplne, pretože tabak ovplyvňuje kvalitu spermií), pitie alkoholu, užívanie drog, to všetko má vplyv na celkovú odolnosť organizmu, teda i schopnosť počať a donosiť zdravé dieťa.

Keď pridáte nedostatok spánku, oslabenú imunitu po dlhej zime alebo zvýšenú chorobnosť, nečudo, že telo odmieta ďalšiu záťaž v podobe tehotenstva a žena môže aj potratiť, čo nebýva v prvom trimestri nijako výnimočné. Veľmi dôležitá je nielen prevencia, ale i častý pohyb na zdravom vzduchu, dlhé prechádzky, pobyty na horách, prípadne výlety k moru. Celkové upokojenie prospeje nielen zdraviu, ale tiež psychike a partnerskému vzťahu.

Keď sa vzoprie imunita

Zvyšuje sa percento žien, u ktorých počatiu bráni nesprávne riadená imunita organizmu. Ako sa prejavuje? Hlien z hrdla maternice nekompromisne ničí partnerove spermie ako cudzorodú látku a bráni sa ich preniknutiu do tela.

Bez liečby tak nemôže dôjsť k otehotneniu prirodzenou cestou. Našťastie, liečba spolu s niekoľkomesačným vysadením nechráneného styku býva úspešná.

Protilátky proti spermiám však môže vytvárať sám muž, niekedy z dôvodu infekcií, úrazu, zápalov semenníkov, inokedy je príčina neznáma rovnako ako neschopnosť počať u žien. Protilátky sa naviažu na hlavičky spermií a zabraňujú tak splynutiu s vajíčkom. Poruchu odhalí iba špeciálny test, spermie totiž na pohľad vyzerajú zdravo.

A ako vyzerá liečba? Trendy smerujú k IVF alebo inseminácii.

Každé kilo sa počíta

Hmotnosť predstavuje faktor, ktorý veľké množstvo žien úplne podceňuje. Pritom sa hovorí, že každé kilo navyše je pri otehotnení problémom. Aj preto by včasná úprava vášho jedálneho lístka a stravovacích návykov vôbec mala byť samozrejmosťou ešte dávno pred tým, ako začnete plánovať rodinu.

A prečo vlastne obezita natoľko prekáža pri snahe otehotnieť? Estrogény sa za určitých podmienok tvoria v tukovom tkanive. Tuky navyše obsahujú ešte enzým aromatázu, ten premieňa mužské pohlavné hormóny androgény na ženské estrogény. Z toho dôvodu má obézna žena v tele zvýšené množstvo estrogénov a dochádza k poruche cyklu a nepravidelnej ovulácii. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma