AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prečo je vitamín D tak dôležitý

Prečo musí dieťa užívať vitamín D, na čo vlastne slúži, pred čím organizmus dieťaťa chráni a ako dlho sa jeho užívanie odporúča?
Prečo je vitamín D tak dôležitý

MUDr. Alexandra Vidnerová: Dopredu uvádzam, že vitamín D a jeho príjem je nutný pre správny rast a vývoj dieťaťa. V organizme hrá aktívnu rolu pri získavaní vápnika a fosfátu z potravy a udržuje ich správnu hladinu v krvi. A nielen to, nedostatok vitamínu D sa tiež môže prejaviť poruchou imunity, môže sa zvýšiť riziko vzniku niektorých závažných ochorení, napríklad rakoviny, sklerózy multiplex, psoriázy, cukrovky 1. typu.

U novorodenca a dojčaťa hladina vitamínu D záleží na hladine vitamínu
D u matky v tele, teda v materskom mlieku. Nedostatok sa môže prejaviť spomalením rastu, apatiou alebo, naopak, dráždivosťou, svalovou hypotoniou a tiež sklonom k opakovaným respiračným ochoreniam. Dochádza k poruche tvorby kostí a rôznym deformáciám – krivici.

U dojčiat sa prvá známka nedostatku tohto vitamínu prejavuje zmäknutím lebečných kostí, zvlášť v tylovej oblasti, a môže dochádzať k poruche rastu zubov.

Z uvedených dôvodov sa nasadí preventívna terapia „déčka“ v podobe kvapiek – Vigantol. Podáva sa od 14. dňa po narodení denne do 1 roku, cez zimné mesiace je to možné aj do 2 rokov. Aplikuje sa 1 kvapka do úst, u nedonosencov dokonca 2 kvapky. K tvorbe vitamínu D nám napomáha tiež slnečné žiarenie, ale u novorodenca nemôžeme vystavovať jeho kožu slnečnému žiareniu. Akékoľvek popálenie aj u starších detí môže viesť k vzniku rakoviny kože. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma