AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

Len máloktoré dieťa zvládne celkom bez problémov prechod z mixovanej stravy na jedlo, ktoré treba rozhrýzť. Poradíme vám, ako donútiť vášho potomka, aby si zahryzol i niečo tvrdšie.
Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

Skúsenosť s tvrdohlavým odmietačom nemixovaného jedla má mnoho matiek. Patrí medzi ne i tridsaťdvaročná Alena: „Niekedy sa naozaj bojím, že naša Anička jednoducho nebude jesť normálne jedlo. Bojujeme už tretí mesiac (má pätnásť mesiacov), ale pokiaľ chcem, aby aspoň niečo zjedla, musím to uvariť domäkka a rozmixovať dohladka,“ rozpráva Alena.

Domov a rodina | Materstvo | Novorodenec

Prvá noc novorodenca doma

„Našťastie, moja sestra má tri deti, z ktorých len jeden syn odmalička zjedol čokoľvek akejkoľvek konzistencie. Druhý syn a dcérka boli rovnako problémoví ako naša Aňa a dnes, samozrejme, jedia normálne jedlo. To ma utešuje a utvrdzuje v tom, aby som nerobila z komára somára a nehysterizovala príliš dopredu,“ dodáva.

Keď nejde o život...

To, že jedlo s celými kúskami skutočne netreba do dieťaťa tlačiť nasilu, potvrdzuje i detský lekár a gastroenterológ J. Lyer. Podľa neho nastáva čas na pozvoľný prechod z mixovaného jedla na potravu s kúskami až okolo prvých narodenín, je to ale veľmi individuálne.

„Je nutné prispôsobiť sa individualite dieťaťa, žiadna formula na to neexistuje,“ vysvetľuje pediater s tým, že u niektorých detí jednoducho nemožno tlačiť na pílu. „Záleží na psychomotorickom vývoji dieťaťa.

Nehovorím, pochopiteľne, o retardovaných alebo neurologicky chorých deťoch, pravdaže i rad celkom zdravých detí jednoducho presvedčíte až v neskorom batoľacom veku,“ dodáva Lyer. Na posúdenie konkrétnej výživy, ktorú mamička určitému dieťaťu podáva, nie je vôbec dôležitý vek, v ktorom dieťa začalo jesť nemixovanú stravu. Oveľa dôležitejšie je, čo dieťa zje, než akú konzistenciu to má.

Skúsime to od lesa

Niektoré mamičky sa – napríklad po skú- senosti s prvým dieťaťom alebo v obave, že budú svojej ratolesti mixovať ešte desiatu do školy – snažia potomka nejako dobehnúť. Od lesa na to išla i tridsaťšesťročná Monika. „U prvého syna boli príkrmy v pohode len dovtedy, kým som ich presta- la mixovať úplne dohladka.

Nakoniec trvalo skoro pol roka, než začal jesť trebárs zemiaky roztlačené vidličkou, a ten polrok ma stál kopu nervov, času a koniec koncov i peňazí, pretože som skúšala všemožné potraviny i priemyslovo vyrobenú stravu, aby som ho nalákala, a množstvo jedla som nakoniec vyhodila,“ spomína Monika.

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Životný štýl | Batoľa

Ako sa starať o detskú pokožku

Mixovať sa nebude

Druhého chlapčeka preto skúsila dobehnúť rozhodnutím, že mu jedlo vôbec nebude mixovať. „Hovorila som si, že príkrmy pre neho tak či tak budú niečo nové a konzistenciu materského mlieka to aj tak mať nebude, tak prečo mu jedlo len neroztlačiť vidličkou, aby si osvojil hneď od začiatku oboje: nové chute a zároveň i novú konzistenciu,“ vysvetľuje mladá mamička.

Tento spôsob vidí ako jednu z možností i doktor Lyer. „Je to možné, ale je nutné voliť také zloženie stravy, ktoré obsahuje dostatok tekutín. A prichádza to do úvahy až po šiestom mesiaci veku,“ doplňuje gastroenterológ. A ako to dopadlo?

„Aby som povedala pravdu, nakoniec to bolo úplne rovnaké ako u prvého syna. Obaja si na nový spôsob kŕmenia museli zvyknúť a obom to trvalo dosť dlho, či už bol problém v kúskoch, alebo v chutiach. Jednoducho som sa nakoniec zmierila s tým, že malému dieťaťu nejakú dobu trvá, kým vo svojom živote prijme akékoľvek novinky, a nemá cenu sa snažiť to nejako urýchľovať.

Ani po druhý raz som sa nevyhla vyhodenému jedlu, pľuvaniu niektorých pokrmov a hnevu pri jedle. To k tomuto obdobiu asi patrí,“ dodáva Monika.

 

Nechajte dieťa obhrýzať uhorku

Mudr. Klára Šillerová detská lekárka

„Kúsky v jedle by sa mali postupne podávať po ôsmom mesiaci veku. Často sa ale táto optimálna hranica musí posunúť na deviaty či desiaty mesiac jednoducho preto, že dieťa nemá zúbky alebo kúsky zatiaľ odmieta.

V takom prípade je najlepšie pár dní viac mixovať a potom to zase skúsiť. Často sa deti naučia jesť jedlo s kúskami až potom, čo začnú obhrýzať uhorku, rožok či kukuričné tyčinky. Najčastejšie je prvým nemixovaným jedlom, ktoré dieťa prijme, príkrm s ryžou alebo také obľúbené špagety. Ale po prvom roku by už deti mali kúsky tolerovať.“

 

Pre boľavé brušká

Podobne ako menšie dojčatá trápia novorodenecké koliky z prehltnutého vzduchu, môžu staršie dojčatá trpieť bolesťami bruška z príliš veľkého množstva nestrávených kúskov v potrave. Niektorí jedáci sa totiž nechcú pripraviť o dobroty, ktoré im rodičia ponúkajú, zároveň sú však leniví hrýzť, a tak vcelku prehĺtajú nerozmixované jedlo.

Bolesti brucha poznáme celkom ľahko: bábätko začne z ničoho nič plakať, krúti sa, je červené v tvári, nožičky priťahuje k brušku. Kričí a nedá sa utíšiť – nepomáha ďalšia porcia jedla, obľúbená hračka ani otcove smiešne grimasy.

Okrem nahriatej plienky priloženej na bruško, teplého kúpeľa či jemnej masáže bruška existujú aj lieky proti nadúvaniu pre dojčatá. Skúste napríklad kvapky proti nadúvaniu Espumisan, ktoré obsahujú účinnú látku simetikon. Tá uľahčuje vstrebávanie plynov v črevách, ktoré spôsobujú bolesti brucha.

Espumisan pôsobí len fyzikálne, to znamená, že sa nevstrebáva do organizmu, takže pre dieťatko nepredstavuje zbytočnú záťaž. Aplikácia lieku je navyše rýchla a jednoduchá – stačí pridať päť až desať kvapiek do každého jedla.

Domov a rodina | Materstvo | Novorodenec | Pôrod | Tehotenstvo

Keď sa dieťatko ponáhľa na svet...

Nerobme z jedla cirkus

Mnoho rodičov by vám potvrdilo, že čím väčšia záležitosť sa z jedla robí, tým je problematickejšie kŕmenie dieťaťa. A platí to skutočne už od prvých príkrmov. Tak ako pri iných veciach, ako je napríklad uspávanie, vycíti potomok nervozitu rodičov a spoľahlivo ju využije.

Preto je dobré nedávať na sebe znať, ako veľmi vám záleží na tom, aby vaše dieťa pekne papalo. Chce jesť – o. k., nechce – skúsime to neskôr. Tento prístup sa väčšinou čoskoro vyplatí a z jedla je zase pohodová záležitosť.

Pokiaľ sa však zo stravovania stane neustály boj, mohlo by sa dieťaťu vryť do pamäti, že jedlo predstavuje „údes“, pri ktorom je stále nejaký krik, takže bude lepšie sa mu vyhnúť. A to by mohlo neskôr vyústiť do skutočne závaž- ných problémov.

Pomôže i zmena prostredia

Niekedy môže za vleklé ťažkosti s odmietaním nemixovaného jedla niečo, čo by sme mohli nazvať „únavou materiálu“. Dvadsaťštyrihodinové tesné spolužitie matky a dieťaťa je, samozrejme, väčšine batoliat na prospech, niekedy ale i takú nerozlučnú dvojicu postihne obyčajná ponorková choroba, ktorá sa môže prejaviť spormi o jedlo.

Keď teda nič nepomáha a váš malý ignorant nechce povoliť, skúste ho dať niekomu na stráženie. Často zaberie výnimočný otcovský prístup, ktorý sa s potomkom nebude príliš maznať a jednoducho ho nejako nakŕmi. Niekedy zaberie láskyplná babička a inokedy opatrovateľka-študentka, s ktorou bude celý deň jednoducho úplne o niečom inom...

Kedy je to za hranou

Dokiaľ sa s vami vaše batoľa tak trochu hrá a skúša, kto je silnejší v „kramflekoch“, môžete sa pokojne usmievať a takto sa naťahovať so svojím potomkom. Zbystriť pozornosť by ste mali vtedy, keď sa z jedla pomaly, ale isto stala ozajstná vojna, ktorá obmedzuje dieťa v stravovaní.

Keď na každé predložené jedlo reaguje dieťa záchvatom zlosti bez toho, aby sa vôbec pozrelo, čo ste mu vlastne naservírovali, prípadne začne po prvom nájdenom kúsku vracať, je to už naozaj za hranou.

Potom je namieste konzultácia s pediatrom, ešte lepšie s neurológom. Poradiť sa môžete aj so zubárom – na vine môže byť trebárs zlé postavenie zúbkov, bolesti ďasien alebo stlačenie jazyka. Ak všetky vyšetrenia dopadnú dobre, teda nebude odhalený žiadny dôvod, prečo by dieťa nemalo normálne hrýzť a prehĺtať, bude nutné vyšetrenie u detského psychológa.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Tehotenstvo

Tajomstvo zdravého a šťastného tehotenstva odhalené

Pozor na tvrdé kúsky!

Hoci je snaha naučiť dieťa hrýzť chvályhodná, nič sa nemá preháňať. Na niektoré potraviny majú dojčatá a batoľatá času dosť. Zvlášť veľmi tvrdé malé kúsky môžu byť v ich prípade doslova životu nebezpečné, pretože ich môžu vdýchnuť a dusiť sa nimi. V tejto fáze učenia preto radšej vynechajte guľôčky hrozna, veľké kusy jabĺk alebo mrkvy. Veľmi nebezpečné sú aj nemleté oriešky.

Paseku ale môže urobiť i obyčajné pečivo, preto nech už sa váš potomok živí čímkoľvek, nenechávajte ho pri jedle ani na malú chvíľu bez dozoru.

Keď rastú zúbky

Problémy s hryzením potravy sa môžu dostaviť aj v prípade, že vášmu drobcovi práve začali rásť zúbky a ďasná sú opuchnuté a boľavé. V tom prípade môžu byť i malé kúsky v jedle príťažou a dieťa začne príkrmy pľuvať, a to dokonca i tie, ktoré predtým jedlo s chuťou.

Pokiaľ si nie ste istí, či ide skutočne o rast zubov, môžete požiadať o konzultáciu detského lekára či zubára, signálom vám môže byť i zvýšená tvorba slín a mrzutosť potomka.

Pokiaľ sa skutočne začali prerezávať zúbky, môžete zabiť dve muchy jednou ranou tým, že jedlo s kúskami dobre vychladíte. Dieťa potom rýchlo zistí, že studený pokrm ďasná chladí, čo ho zbavuje bolesti, a možno bude zase jesť rado.

K dispozícii sú, samozrejme, aj hryzadlá s chladivým gélom a špeciálne masti na ďasná, ktoré vám predajú v lekárni. V tomto háklivom období sa vyplatí na batoľa príliš nenaliehať. Už aj tak nebude dobre naladené, a kto by stál o záchvat plaču navyše?

Mrkva s mrkvou

Niektoré deti nemajú ťažkosti s pohryzením nemixovaného jedla, zato sa upnú na dve-tri obľúbené chute a akúkoľvek novinku tvrdohlavo odmietajú. Taká je i skúsenosť Mileny, matky desaťmesačného Alexa.

„Príkrmov som sa dosť bála, ale Alexa mi v tomto smere všetky ostatné mamičky závideli – od prvej lyžičky papal mrkvu tak, že som ju skoro nestíhala variť. Veľmi mu chutila a po týždni sa rovnako vrhol na obed, do ktorého som
k mrkve pridala zemiaky. Postupne som prestala mrkvu so zemiakom mixovať a len som mu ich rozpučila vidličkou,“ rozpráva Milena.

Tým sa však selanka končila, pretože len čo Milena pripravila niečo iné než mrkvu a zemiaky, nepochodila. „Úplne ma to zaskočilo, veď tak krásne jedol, a odrazu všetko pľuval. Skúšala som azda všetky dostupné druhy zeleniny – kaleráb, hrášok, cuketu, červenú repu, karfiol...

Ale on chce len mrkvu so zemiakmi, možno by najradšej jedol len mrkvu s mrkvou!“ Čo v týchto prípadoch poradiť? Neostáva iné, len vydržať
a vytrvalo ponúkať malému tvrdohlavcovi ďalšie druhy pokrmov.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky | Zábava | Batoľa

Betka Stanková: Pocit materstva sa nedá opísať slovami!

Niektoré maminky skúšajú pridať do obľúbeného jedla doslova mikroskopické množstvo neobľúbenej prísady, a pokiaľ ju drobec neodhalí, postupne po troškách pridávať. Mnoho malých stravníkov však nenávidenú zložku odhalí
aj tam, kde vôbec nie je...

Na druhej strane: poznáte vo svojom okolí dieťa, ktoré by v predškolskom či školskom veku jedlo iba mrkvu so zemiakmi?

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma