AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Prechod na pevnú stravu - čo ak dieťatko nechce hrýzť

Pár mesiacov plného dojčenia alebo mlieka z fľaše uplynulo a vaše dieťatko čaká prechod na pevnú stravu. Mixovanie, pučenie a pasírovanie bude na dennom poriadku. A čo keď vaša ratolesť nebude chcieť hrýzť?
Prechod na pevnú stravu - čo ak dieťatko nechce hrýzť

Ešte kým začnete s príkrmami a riešením ich konzistencie, je dobré si uvedomiť jednu vec: príroda to u zdravých detí zariadila presne tak, ako mala. Naučiť sa hrýzť potravu je bežná a normálna vec, ktorá sa vyvíja u každého.

Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča | Novorodenec

Popraskané bradavky - čo s tým?

Zažeňte teda obavy (ak ich máte), pretože práve tie môžu spôsobiť vašu prílišnú opatrnosť a úzkostlivé mixovanie na najvyššie otáčky. V snahe o čo najlepší zodpovedný prístup by ste tak dieťaťu mohli, paradoxne,
v normálnom vývoji skôr brániť.

Odkedy a ako

Najlepším spôsobom je začať s prechodom na pevnú stravu, keď o to dieťa samo začína javiť záujem. Jeho psychická vyzretosť je prvým predpokladom úspechu. Takže zabudnite na tabuľky a riaďte sa inštinktom a konzultáciami s pediatrom. Dieťa sa spočiatku prikrmuje vo chvíľach, kedy je nadojčené či nakŕmené umelým mliekom, má dobrú náladu a je sýte. Jeho záujem experimentovať tak bude správne naštartovaný.

„Prechod na doplnky mlieka je obvykle ideálny zhruba okolo 5.–6. mesiaca veku dieťaťa. Zeleninové polievky sa najprv pasírujú alebo mixujú,“ vysvetľuje detský lekár MUDr. Petr Kopecký. „Mamičky by sa ale nemali ponáhľať, keď dieťa ešte príkrm nechce, pretože každý sa vyvíja trochu inak. Odporúčam individuálny prístup a hlavne neporovnávať s ostatnými rovnako starými deťmi. To sa týka celého psychomotorického vývoja dieťaťa.“

Po ďalšom mesiaci alebo dvoch je ideálne začať prechádzať na pevnú stravu. Deti ju obvykle zvládajú okolo 7.–8. mesiaca veku. „Keď od dieťaťa chcem, aby začalo hrýzť, tak už stačí rozdrobiť jedlo vidličkou,“ doplňuje MUDr. Kopecký.

Ideálnym štartom je roztlačený zemiak, mrkva a ďalšia zelenina. A v takej chvíli by sme mali pomaly upratať mixér a pristupovať k dieťaťu tak, že hryzenie je bežná vec, s ktorou postupne začne každý. „Najjednoduchšie je dať dieťaťu do ruky rožok alebo mäkký kúsok kôrky chleba, ktorý dieťa skúma a ochutnáva,“ objasňuje pediater. „Samozrejme, pritom musíme dieťa kontrolovať a postrážiť, aby sa napríklad kúsok pečiva neprilepil na podnebie, čo sa občas stáva.“

Nechce a nechce

„Nechce“ neznamená „nevie“, a to je potrebné odlíšiť. Problém s ochotou hrýzť mávajú dojčené deti. „Tieto deti občas prechod na pevnú stravu naozaj odsúvajú,“ potvrdzuje MUDr. Kopecký. „Keď mamičky dlhšie dojčia, chuť na iné jedlá býva menšia a občas sa potom zelenina ťažšie zaraďuje do jedálneho lístka. Optimálne je po polroku veku začať pomaly uberať dojčenie a častejšie ponúkať iné jedlá, aby si dieťa zvykalo na pevnú stravu.“

Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča | Novorodenec

Synček pije málo mlieka. Mám mu dať umelú výživu?

„Môj prvorodený syn nechcel veľmi jesť až do 18 mesiacov, niekedy dokonca otvoril pusu skutočne len na dojčenie,“ spomína Jana. „Občas som podnikla pokus o príkrm, ale spätne vidím, že som nebola veľmi dôsledná. Pomaly som sa zveličene začínala zmierovať s tým, že pôjde do škôlky a ja tam budem dobiehať v čase desiatej a obeda. Potom vzal na milosť biely jogurt a kukuričné chrumky a o pár mesiacov už jedol bežné veci.“

Posaďte ho k stolu a nachystajte si pevné nervy

Aby malo dieťa chuť na všetko, musíme ho pozitívne motivovať a brať ako sebe rovného partnera. Doba, kedy sme mu podávali fľaštičku do perinky, už je predsa len preč, takže by sa malo zúčastniť stolovania s rodinou. Kúpte čo najväčší gumový obrus a nachystajte si pevné nervy, v chuti do jedla to vašej ratolesti pomôže.

„Pre dieťa hrá obrovskú rolu, keď s nami sedí pri stole vo svojej stoličke. Mali by sme jesť s ním, aby sme vytvárali správny vzor,“ podotýka MUDr. Kopecký. „Hoci bude spočiatku skôr hádzať jedlo okolo seba, mali by sme mu to umožniť.“

Predpokladom je, samozrejme, že zvyšok rodiny jedáva zdravo
a vyvážene a bežne sa nekonzumujú žiadne príliš tučné či priemyselne spracované jedlá. Solenie, korenené alebo veľmi sladké jedlá sú na nejaký čas v rodine tabu.

„Deti okolo roka veku si môžu bez problémov dať aj hovädzí guláš, pokiaľ nie je korenený. A ďalšie bežné jedlá, ako je napríklad paradajková alebo kôprová omáčka,“ dodáva lekár. Dôležité pre chuť jesť a hrýzť je to, že jedlo deti konzumujú s rodinou. Navyše to má praktický dopad – mamičky nemusia vyvárať pre každého zvlášť. Po odobraní porcie pre dieťa si potom môžu pre seba jedlo posoliť a okoreniť podľa svojej chuti.

Presne do ruky

Chuť do jedla ovplyvňuje u malých detí aj fakt, že kopu vecí jednoducho uchopia do svojej ručičky. Pokiaľ teda dieťa upútame do stoličky a veľkého podbradníka, aby neurobilo veľa neporiadku, jeho ochota konzumovať z lyžičky, čo sme mu vybrali, nemusí byť práve veľká či dokonca žiadna. Jedlá sa teda vyplatí porciovať tak, aby ich dieťa mohlo brať do ruky.

Ovocie a zelenina môže byť na prúžky, kúsok rožka dostatočne veľký. Dieťa sa
s kúskami hrá a zároveň trénuje motoriku, čo, samozrejme, nie je počas jedla na zahodenie.

Nerobte z jedla stred vesmíru

Pokiaľ sa budete príliš sústreďovať na to, že už nastal „správny čas“, aby vaše dieťa zjedlo bez problémov porciu zemiakov s mäsom, neuspejete. Je to podobné, ako keď dvojročné dieťa dávate na nočník v desaťminútových intervaloch s neuveriteľnou urputnosťou, pretože ste sa dočítali, že
v dvoch rokoch už plienky jednoducho nemá mať.

Materstvo | Dojča | Pôrod

Od pôrodu mám silné menštruácie. Čo s tým?

„Mne sa nakoniec najviac osvedčilo nerobiť z jedla ‚kovbojku‘,“ rozpráva Petra. „Je fakt, že to bolo dosť ťažké, pretože malá odmietala zo začiatku skoro všetko a deň sa u nás točil len okolo jedla. Stála som nad ňou, ona sa jedovala a ja som už len plakala, že sa nám nedarí.

Potom som pri spoločnom jedle prestala riešiť, koľko toho zjedla, ale snažila som sa o príjemné chvíľky, aj ak by tie kúsky len žmolila v ruke a napríklad vypľuvla. Dovtedy bol každý obed iba stres, takže hrôza pre obe. Postupne som dávala do jedla časť mixovanú a časť tuhú, napríklad omáčku a knedle. Sama to skúšala, ako chcela, pokojne aj rukou. Úspech sa dostavil.“

Pozor na vdýchnutie

Nepríjemným momentom počas stolovania a prijímania pevných kúskov potravy je, keď dieťaťu zabehne. Väčšinou to dopadne dobre, ale radšej buďte pri jedle naozaj vždy v blízkosti dieťaťa.

Aj napriek tomu môže dôjsť k aspirácii alebo vdýchnutiu malého kúska. „Keď to nastane v prípade malého dieťaťa, nemali by sme sa v tej chvíli báť otočiť dieťa hlavičkou dolu a plesnúť ho medzi lopatky,“ radí MUDr. Kopecký.

„Pokiaľ sa aspirácia nezachytí, čo sa vzácne môže stať, ostane cudzie teleso v dýchacích cestách. Aspirácia sa potom prejaví u dieťaťa dlhodobým kašľom
na podklade zápalu pľúc vzniknutého v mieste cudzieho telesa
v pľúcach.“

Veľký pozor teda doma dávajte na arašidy odložené na konferenčnom stolíku alebo bonbóny staršieho súrodenca, mohli by mať nepríjemné následky. Váš malý drobček totiž nemá zábrany a s práve objavenou chuťou je temer isté, že by mu neunikla žiadna zakázaná dobrota v dosahu.

Ozajstný problém? Zájdite k pediatrovi

„V zásade mi pripadá, že neschopnosť hrýzť potravu je často umelo vytvorený problém, ktorý môžu spôsobiť aj samy mamičky svojím strachom alebo prílišnou opatrnosťou,“ zdôrazňuje MUDr. Kopecký. „Pokiaľ totiž dieťa naozaj nevie hrýzť, ide väčšinou o závažný problém, kde je potrebný komplexný prístup mnohých odborníkov, vrátane klinických logopédov, ktorí učia dieťa žuvať.

Materstvo | Pôrod | Tehotenstvo

Boľavé prsníky po pôrode

To sa však vzácne môže stať u detí s neurologickým ochorením.“ Úplná väčšina detí potrebuje na hryzenie jedla len svoj čas a svoje podmienky. Na nás rodičoch je to správne odhadnúť, neupadať do beznádeje pri prvom neúspechu a pozitívne pristupovať k prechodu na pevnú stravu.

 

Ako na deti, ktoré nechcú hrýzť?

Praktické tipy od MUDr. Barbary Taušovej, MBA

  • Dbajte na to, aby dieťa sedelo v pohodlnej stoličke v správnej výške
  • Jedzte spoločne s ním, prežúvajte s otvorenými ústami
  • Hovorte, čo robíte pri jedle, a názorne to ukazujte
  • Ponúkajte malé kúsky jedla, ktoré má dieťa rado
  • Na tanier položte vždy len niekoľko kúskov jedla, aby to neodvádzalo pozornosť dieťaťa od hryzenia
  • Hrajte hry na varenie, jedenie, kúpte detskú kuchynku – to všetko tvorí pozitívny vzťah k jedlu
  • Chváľte dieťa za každý malý pokrok

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma