AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pre budúce mamičky: Ako sa pripraviť na pôrod

Vaše telo sa deväť mesiacov chystá na veľké finále. Každá malá bolesť smeruje len k jedinému: Prejsť ľahko pôrodom. Ak nechcete nechať všetko na prírode, môžete si pri príprave pomôcť.
Pre budúce mamičky: Ako sa pripraviť na pôrod

Zvládnem rodičovstvo? Čo bolesť pri pôrode? Udýcham to? Hlavou sa preháňa veľa otáznikov, preto je dobré hľadať odpovede, kdekoľvek je to možné. Nevyhýbame sa klasickej medicíne ani alternatívam úľavy od bolesti a strachu. Všetky cesty, ktoré vedú k zdravému dieťaťu a spokojnej mamičke, sú totiž dobré.

1. Informácie dajú istotu

Ideálne miesto, kde sa budúca mamička dozvie množstvo užitočných informácií, sú predpôrodné kurzy. Usporadúvajú ich temer všetky pôrodnice, ale poradia vám i v prenatálnej poradni, kam dochádzate na pravidelné prehliadky. Organizujú ich aj súkromné pôrodné asistentky, stačí si zadať do vyhľadávača kurzy a mesto, ktoré potrebujete.

Dôležitá je predovšetkým náplň kurzu. Ten správny musí zahŕňať psychologickú prípravu, ktorá upozorní na telesné i psychické zmeny v tehotenstve, poradí s celkovým životným štýlom (výživou, pohybom, ale i sexom a obliekaním), preberie s vami, ako na obavy či vnímanie bolesti pri pôrode, naučí vás rôzne techniky.

 

 

Podľa odborníkov až 75 % žien počas obdobia gravidity nedokáže pracovať s emóciami, ktoré spôsobujú hormóny. Odborníci však odporúčajú tieto nálady nepotláčať, môže to mať totiž vplyv na vyšší tlak rodičiek.

 

Pripraví aj na odchod do pôrodnice, naučí ju dýchať, uľavovať si pri prvých kontrakciách, polohovať bruško (pohojdávanie na relaxačnej lopte, vzpriamená poloha kvôli rýchlejšiemu postupu dieťatka pôrodnými cestami). Ozrejmí tiež techniku tlačenia v druhej dobe pôrodnej, upozorní na možnosť operatívneho pôrodu a jeho priebeh, na prítomnosť otecka, ale aj na popôrodné obdobie, kedy bude náročné vzájomne sa zžiť – zároveň to však bude doba krásnych prvých dotykov, maznania, dojčenia...

Kam do pôrodnice a kedy? Čo najskôr. Je nutné zaregistrovať sa do vami vybraného zariadenia včas. Ako radí pôrodná asistentka Ivana Papírníková: „Až vám gynekológ vystaví tehotenský preukaz (okolo 10. týždňa), zavolajte do pôrodnice, v ktorej chcete priviesť dieťa na svet, a zistite, kedy a akým spôso- bom sa môžete zaregistrovať.

V niektorých pôrodniciach nie je z prevádzkových dôvodov možná priama prehliadka pôrodnej sály (v mnohých pôrodniciach to patrí k bežnej praxi), ale s budúcimi rodičmi sa zídu pôrodné asistentky a zoznámia ich s tým, čo
si pripraviť, ako príjem i pobyt v pôrodnici prebieha, kto môže byť na sále, čo všetko pôrodnica ponúka (gymnastické lopty, sprchy, súkromie v jednolôžkových izbách, klimatizované prostredie...), a zodpovedia všetky otázky, ktoré budúcich rodičov zaujímajú. Poznané je priateľské.

Pýtajte sa, prineste si pôrodný plán. Keď sa vám nebude zdať niečo ohľadne zdravia, pokojne vyhľadajte lekára priamo v pôrodnici. Oni si povedú dokumen- táciu o histórii tehotenstva a môžu ju využiť priamo pri pôrode. Pri kontrakciách rada uvidíte známe tváre.“

2. Nebyť sama, o to ide

Debatu na tému partner pri pôrode rozhodne nevyhrocujte, možno sa na to jednoducho necíti. Nechce vás vidieť trpieť, motívy môžu byť rôzne, ale rozhodne je lepší variant, keď sa úprimne prizná, že nechce, než aby sa pretvaroval. Vo finále by ste potom boli obaja sklamaní.

Tehotenstvo i tak môžete prežívať spoločne, tešiť sa na dieťatko, len na sálu vás vyprevadí niekto iný. Mama, svokra, kamarátka, dula, pôrodná asistentka,
s ktorou sa dobre poznáte... Možností je niekoľko, len by to mala byť osoba, ktorá je vám blízka, príjemná, najlepšie má sama s pôrodom už skúsenosti (bezdetnú kamarátku by ste totiž ešte mohli odradiť od vlastného ma- terstva).

 

 

To bude pôrod... Aby táto veta ostala i naďalej len abstraktným povzdychom, začnite sa o detaily zaujímať včas.

 

TIP: Vami vybraný sprievod by mal absolvovať aspoň návštevu pôrodnice, pôrodnej sály a krátky kurz o tom, ako to na sále chodí, čo všetko ho čaká, ako môže pomáhať a ako, naopak, nesťažovať prácu pôrodníka a ďalšieho personálu, ďalej, čo napríklad môže rodičke vziať so sebou na uľahčenie prvej doby pôrodnej (napríklad bylinky, čaje, jedlo, masážne oleje, podložku, vankúš...).

3. Čo uľaví duši

Ženy, ktoré do pôrodnice prichádzajú so slovami: „Ja sa už na dieťatko tak teším, nemôžem sa dočkať,“ obvykle porodia rýchlejšie a ľahšie ako tie, ktoré pred očami vidia najrôznejšie komplikácie. Takú skúsenosť má po rokoch praxe pôrodná asistentka Ivana Papírníková.

K psychickej pohode nastávajúcich mamičiek prispejú olejčeky, hudba, relaxácia, ale napríklad i romantická večera s partnerom. Nezabúdajte na život, lásku, kávu s kamarátkou... I tak sa predsa užíva tehotenstvo. A akí ďalší pomocníci existujú? Bachove kvetinové esencie: Devätorník peniažtekový alebo čarodejka škvrnitá zbaví rodičku obáv a nepokoja z blížiaceho sa pôrodu.

TIP: Nakvapkajte 6 kvapiek esencie (alebo skombinujte 3 z každej) do 250 ml pramenitej vody. Tinktúra sa používa štyrikrát až päťkrát denne, 7 kvapiek do úst. Dostať v bylinkárstvach, špecializovaných predajniach, v internetových obchodoch (viac informácií na www.bachovky.sk).

Aromaterapia: Uvoľní, krásne vás rozvonia a ešte pomôže. Napriek tomu treba éterické oleje používať v tehotenstve podľa istých pravidiel: až po prvom trimestri (od 4. mesiaca), riedenie by malo byť 1 % či nižšie. Tehotná
by si mala k oleju najprv privoňať, pretože hormóny jej zmenili čuchové preferencie a môže jej voňať niečo úplne iné ako pred pár mesiacmi.

A pri aromaterapii hrá čuch skutočne zásadnú rolu. Aromaterapeut by mal so ženou najprv prebrať zdravotný stav a viesť si záznamy o histórii jej gravidity. Používať by sa mali len najkvalitnejšie a najčistejšie oleje. Potom už iba stačí začať s uľavujúcou relaxačnou masážou.

V pôrodnici

Prof. Pavel Calda, CSc. gynekológ, pôrodník a genetik

Čím uľavíte rodičkám od bolestí pri pôrode?

„Ponúkame epidurálnu anestéziu. Pri tejto metóde znecitlivenia sa účinná látka aplikuje vpichom do epidurálneho priestoru, teda do miesta medzi miechovými obalmi a stenou chrbticového kanála. Vo chvíli, kedy lieky začnú účinkovať, dôjde k čiastočnému znecitliveniu nervov zásobujúcich oblasť brucha a panvy. Vďaka tomu žena len mierne vníma pôrodné bolesti.“

Čím je táto metóda špecifická?

„Nemala by zmeniť normálny priebeh pôrodu, obmedziť bežný pohyb ženy či brániť v pohybe. Dosahuje sa to tým, že popri anestetiku sa podáva ešte takzvaný opioid, ktorý umožňuje znížiť dávku miestneho anestetika. Epidurálnu anestéziu u nás podáva anesteziológ vyškolený v tomto spôsobe anestézie.

V niektorých pôrodniciach sa v súčasnosti vedie viac než 80 % pôrodov za pomoci tohto typu anestézie, ide tak o celkom rutinnú a bezpečnú metódu. Ďalšou možnosťou je oxid dusný („rajský plyn“) na tlmenie bolestí. Zmes N2O + 02 (Entonox) sa v praxi bežne používa

 

Pomáha s bolesťami chrbta, opuchmi nôh, bolesťami v oblasti kostrče, pri zápale sedacieho nervu. Zvláda najrôznejšie emočné stavy ako obavy a strach z pôrodu, nespavosť či, naopak, divoké sny, ktoré môžu v tehotenstve občas prichádzať. Ideálne je masírovať pololežiačky, posediačky rozkročmo na stoličke alebo na veľkom guľatom vankúši na sedenie.

Užitočné oleje: Levanduľa lekárska funguje ako analgetikum, uľavuje pri bolestiach pri pôrode, pomáha so strachom, s nedostatočne silnými kontrak- ciami; mandarínka upokojuje a povznáša, odstraňuje úzkosť, osviežuje; manuka je hojivá, zlepšuje náladu, možno ju využiť v 2. a 3. trimestri i pri pôrode; bergamot funguje na obavy a úzkosť, prináša úľavu pri napätí, pri pôrode uľavuje od bolesti; čierne korenie posilňuje vôľu a odvahu, posilňuje pri únave; harmanček rímsky je vhodný na úzkosti, uľavuje od bolesti; geránium pôsobí proti únave a úzkosti, pri strese, pri pôrode uľavuje od bo- lesti a po pôrode hojí rozboľavené bradavky a hrádzu; neroli oceníte pri úzkosti, znižuje napätie, posilňuje nedostatočné kontrakcie maternice a po pôrode pomôže s oslabeným libidom; ruža posilňuje ženu-matku pri nízkej sebaúcte, tak isto aj ružové drevo; pomaranč harmonizuje emócie; tea tree dodáva odolnosť a sebadôveru; ylang-ylang upokojuje centrálny nervový systém a pozdvihuje náladu.

Pozor na fytotoxicitu obľúbených citrusových olejov – nevystavujte sa slnku dvanásť hodín po použití na pokožke (grapefruit, bergamot, citrón). Nosnými rastlinnými olejmi v tehotenstve sú mandľový, marhuľový, jojobový, šípkový a olej z pšeničných klíčkov (vždy v kvalite BIO, lisované za studena).

Liečba zvukom: Púšťate si rada hudbu? Potom je na upokojenie a uvoľnenie ideálny zvuk mora, hlasy delfínov, veľrýb alebo zurčanie potôčika, šumenie listov vo vetre alebo daždi či hra na hudobné nástroje – tibetskú misu, bubienky... CD s relaxačnou hudbou je všade habadej a púšťať si ich môžete kedykoľvek a kdekoľvek. Aj počas prvej doby pôrodnej. Masáže a akupunktúra: Masáž hrádze.

Mala by zvýšiť elasticitu tejto dôležitej partie tela (medzi pošvou a konečníkom), aby sa lepšie rozvíjala pri pôrode. Masáž môže prispieť i k spestreniu sexuálnych zážitkov. Robte ju (sama alebo s partnerom) 6 až 4 týždne pred termínom pôrodu, skôr sa neodporúča. Ako ju robiť? V pohodlnej polohe polosediačky s pokrčenými nohami mierne od seba.

Čisté ruky zvlhčite niekoľkými kvapkami oleja alebo troškou vo vode rozpustného gélu. Nepoužívajte detský alebo minerálny olej, môžu vysušovať. Lepší je olivový alebo slnečnicový. Vmasírujte do hrádze. Najskôr použite len ukazováčik, neskôr pridajte prostredník. Prsty by mali vniknúť do pošvy až k druhému kĺbu. Prechádzajte od jednej strany k druhej a vždy „na dne“ stláčajte stenu pošvy smerom dopredu a dolu. Masáž vykonávajte asi 3 minúty.

Homeopatia a jej vplyv na priebeh pôrodu

MUDr. Ilona Ludvíková

Kedy by som mala začať užívať homeopatiká?

„Môže sa začať kedykoľvek, ale práve tehotenstvo je skvelá príležitosť. V treťom trimestri riešime s mamičkami najmä únavu, uvoľnenie panvového okruhu, hemoroidy a žilové problémy. Osvedčila sa nám dvojkombinácia liekov SEPIA 15 CH + ARNICA MONTANA 15 CH (5 + 5 granúl raz týždenne).

To čo ostane v homeopatických tubách potom doberie novopečená mamička
v priebehu šestonedelia v rámci popôrodnej rekonvalescencie.“

Ako pomôžu homeopatiká priamo pri pôrode?

„Pri ,poslíčkoch‘ odporúčam nasledujúcu trojkombináciu do pitného režimu: ACTAEA RACEMOSA 15 CH + CAULOPHYLLUM 15 CH + GELSEMIUM 15 CH,
10 granúl každého lieku rozpustíte v 1 litri neperlivej vody a popíjate po dúškoch počas celého dňa. Každý deň si nariedite nový roztok.

Táto trojica zharmonizuje pôrodné cesty (súhru maternice a krčka maternice), a navyše zbaví strachu pred pôrodom, ktorý je v niektorých prípadoch taký intenzívny, že celkom pozastaví prvú dobu pôrodnú. Táto zmes úplne upokojí a umožní plné rozvinutie ženskej prirodzenosti.“

Kde získam ďalšie rady?

„Keď nastávajúca mamička trpí špecifickým strachom z bolesti, zo zlyhania, z traumy, alebo sa dokonca extrémne obáva o život svoj či svojho dieťatka, navyše je oslabená nespavosťou, mala by navštíviť lekára homeopata a požiadať
o individuálnu radu.“

 

Pomôžete tým uvoľneniu pošvového tkaniva, svalov obklo- pujúcich pošvu a kožu hrádze. Zakončite ju minútovým trením kože na hrádzi medzi palcom a ukazovákom (palec je vonku, ukazovák vnútri pošvy). Spočiatku sa bude koža zdať veľmi pevná, ale opakovaním spružnie a zjemnie. Masáž by celkovo nemala presiahnuť 4–5 minút.

Keď robí masáž partner: mamička by mala uvoľniť hrádzu natoľko, aby cítila tlak. Ten môže partner postupne zvyšovať, aby ho tehotná cítila veľmi silne, až pálčivo ako bolesť. Pôsobí to napínanie hrádze pri masírovaní a pocity budú podobné tomu, ako keď sa dieťatku rodí hlavička.

 

Popôrodné rany sa zhoja rýchlejšie, keď sa spustí laktácia. Hormóny totiž robia s vaším telom hotové zázraky.

 
 

Jemná masáž chrbta, reflexná masáž od odborníka, všetko uľavuje od bolesti
a pripravuje svaly maternice na kontrakcie. Päť až sedem dní pred termínom vykonávajte jedenkrát až dvakrát denne jemnú masáž brucha a oblasti krížov zmesou základných olejov s éterickými olejmi levandule a jazmínu. Pripravíte tak hladké svalstvo maternice na pôrod.

Príprava: 5–7 kvapiek éterického oleja s 15 ml základu (1 lyžička). Pomocou
v prvej dobe pôrodnej je opäť masáž (ramien, šije, oblasti krížovej kosti, chodidiel – päty, zápästí a dlaní). Masážny olej použite pol hodiny po podaní liekov. Zmes éterických olejov šalvie muškátovej, levandule a kadidla uvoľňuje a zároveň koncentruje energiu na pôrod.

Olovrant v pôrodnici

Veľká fyzická i psychická záťaž na sále vyžaduje vyvážené a postupné doplňovanie sacharidov. Platí, že pokiaľ budete hladná, budete zlostná a pôrod pre vás bude martýriom. Čo si dať? Hroznový cukor, celozrnnú sušienku, broskyňu, marhule, hrozno, šťavu z pomaranča, kúsok pečiva so šunkou.

V malých dávkach podľa toho, ako sa budete cítiť. Nezabudnite na pitie: sladené čaje, riedené ovocné džúsy a jogurtové nápoje (ak ich znášate). Vyhnite sa veľkým porciám a tučnému jedlu.

 

Akupunktúra pri pôrode nie je u nás ešte príliš rozšírená, ale môžete miesto nej využiť akupresúru. Niektoré body sú vhodné na posilnenie kontrakcií, iné uľavujú od bolestí, ďalšie zlepšujú prekrvenie a zásobovanie kyslíkom. Naučte sa tieto body ovládať ešte pred nástupom do pôrodnice.

4. Príroda čaruje

Od 35. týždňa tehotenstva popíjajte čaj z listov maliníka. Skombinovať môžete zmes maliníka, ostružiny a jahodníka (dve lyžičky maliníka a ostatné suroviny po lyžičke). Päť kávových lyžičiek zmesi vystačí na liter nápoja, čo je odporúčaná denná dávka. Čaj má vplyv na činnosť hladkého svalstva v malej panve a zrýchľuje priebeh pôrodu. Popíjajte ho v priebehu celého dňa.

Podobné účinky má ľanové semienko. Minerály (horčík, draslík, sodík) tlmia bolesť a čiastočne predchádzajú vyčerpaniu v priebehu pôrodu. Nezabúdajte na desiatu, pôrod môže trvať veľa hodín – na sacharidy bohatá, ľahko stráviteľná potravina zlepší pocit. Nejedzte tučné, banány, hrianky, cestoviny.

 

Dieťa je po pôrode v šoku. Pusťte mu relaxačné CD, ktoré počúvalo, keď bolo ešte v brušku.

 

Zaťažia tráviaci trakt, čo nie je najlepšia príprava na prácu na pôrodnej sále. Nevyhnutným pomocníkom je voda. Teplý kúpeľ upokojuje, tlmí bolesť a vďaka nemu sa uvoľňuje oxytocín posilňujúci kontrakcie. Čím pokojnejšia žena, tým menej streso- vých hormónov, čo znamená jedno jediné – pokojnejšie dieťa a lepšie hojenie popôrodných rán.

 

Máte kondičku?

Pohyb ako dôležitá súčasť prípravy

PLÁVANIE

Voda nadnáša bruško, pri komplexnom pohybe preťahujete a posilňujete svaly, zvyšujete kapacitu pľúc a tým, že dýchate do vody, trénujete vedomú prácu s dychom pri pôrode, uvoľňujete kostru. TIP: Slaná voda dezinfikuje sliznice, odstráni pálenie a svrbenie. Pripraví pošvu a pôrodné cesty na pôrod. Na domáci kúpeľ stačí kilo morskej soli a vanička s vlažnou vodou.

JOGA

Špeciálne upravené cviky pre tehotné sa nazývajú gravidjoga. Spočíva v tom, že sú vynechané cviky na posilnenie brušných svalov alebo náročné pozície. Joga všeobecne pomáha s bolesťami chrbta a hlavy, s pálením záhy.

PILATES

Harmonizuje telo a dušu. Posilňuje chrbtové svaly a svaly panvového dna. Cvičte pod vedením odborných lektorov.

CHÔDZA

Najprirodzenejší pohyb, ktorý zvládne každá. Šetrne posilníte všetky svalové skupiny. Preferujte svižné tempo, strážte držanie tela, dych, choďte v prírode.

BRUŠNÝ TANEC

Ženský pohyb zameraný na svaly panvového dna. Uvoľní panvu, podporí držanie vášho tela

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma