AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pravda o najčastejších mýtoch o inkontinencii

Vedeli ste, že len na Slovensku trpí inkontinenciou približne 500 000 žien a zhruba o polovicu menej mužov. Aj napriek tomu, že je to takmer pätina obyvateľstva, stále sa o tejto téme hovorí málo a až 70 % pacientov sa k svojim ťažkostiam nepriznáva. Jedinou cestou je tak presvedčiť ich o tom, že v tom nie sú sami a že nie všetko, čo sa o inkontinencii hovorí, je pravda.
Pravda o najčastejších mýtoch o inkontinencii

Takmer každý sa už niekedy s pojmom inkontinencia stretol, ale nie všetci dokážu presne vysvetliť, čo sa pod ním skrýva. Spravidla sa domnievame, že nás sa tento nie príliš dobre znejúci problém vôbec netýka. To ale nikdy nemôžete vedieť, lebo sa môže skrývať za nepatrnými signálmi. Tento problém môže totiž potrápiť ženy, mužov a dokonca i deti. Preto je dôležité vedieť o nej čo najviac, ale nie zbytočných zavádzajúcich mýtov, ale skutočných faktov.

1. mýtus - Inkontinencia sa týka iba starších ľudí

NIE! Inkontinenciou môže trpieť skutočne každý. Je síce pravda, že inkontinencia sa vyskytuje i u žien po menopauze či u starších mužov, no nie je podmienkou, že je to jediná riziková skupina obyvateľstva. Nekontrovaný únik moču sa síce častejšie vyskytuje u ľudí vo vyššom veku, ale bežne postihuje napríklad i mladé ženy po pôrode či operácii. Sú prípady, kedy s ňou zápasia dokonca i deti.

2. mýtus - Inkontinencia je choroba

NIE! Inkontinenciu nemožno považovať za chorobu v pravom slova zmysle. V skutočnosti sa nejedná o ochorenie, ale o fyzický problém, ktorý spravidla býva dôsledkom nejakej inej zdravotnej komplikácie. Vždy je dôležité už pri prvých príznakoch vyhľadať odbornú pomoc a nechať si stanoviť diagnózu. Včasná liečba totiž často vedie k zníženiu problému s únikom moču.

KK13002A_002B_ALT_SWOP3_crop_FPO.jpg

3. mýtus - Zlepší sa to samo

NIE! Na samovoľné zlepšenie, či dokonca úplné vymiznutie inkontinencie, nespoliehajte. Väčšina pacientov si iba nahovára, že ich problémy časom sami ustúpia. To však nie je pravda. Naopak, ak nie je liečba inkontinencie podchytená včas, problémy s únikom moču sa začnú prehlbovať a zhoršovať. Jediným riešením teda je, poradiť sa s lekárom a nájsť cesty, ako si pomôcť.

4. mýtus – Obmedzte príjem tekutín

NIE! Tým, že budete piť menej tekutín sa inkontinencie určite nezbavíte. Mnoho pacientov sa mylne nazdáva, že keď znížia príjem tekutín, ich problémy so samovoľným únikom moču sa obmedzia, až zmiznú. To je však chyba, pretože v dôsledku nižšieho príjmu tekutín vzniká koncentrovanejší moč. Vďaka tomu potom dochádza k podráždeniu močového mechúra alebo k iným problémom, ako je trebárs dehydratácia či zápal.

5. mýtus – Hmotnosť nie je podstatná

NIE! I obezita či pár kíl navyše má veľký vplyv na mimovoľný únik moču. Preto prehodnoťte svoje stravovacie návyky a jedálniček. Verte či nie, úbytok váhy o päť až desať percent môže napomôcť zmierneniu úniku moču, pretože stratou hmotnosti sa zníži tlak na svaly panvového dna. Ak sa obľúbených dobrôtok zbavujete ťažko, začnite tým, že budete jesť pravidelne a v menších dávkach.

6. mýtus – Inkontinenčné pomôcky pôsobia nápadne 

NIE! Na trhu sú dnes inkontinenčné pomôcky, ktoré vedia skĺbiť funkčnosť i diskrétnosť. Väčšina pacientov sa bojí, že s inkontinenčnými pomôckami sa nedá viesť spoločenský život. Sú presvedčení o tom, že všetky tieto pomôcky sú veľmi objemné a každý si ich na prvý pohľad všimne. Okrem diskrétneho prevedenia sú absorpčné produkty v ponuke v rôznych špeciálnych prevedeniach. Novinkou v sortimente ochranných pomôcok sú celofarebné naťahovacie nohavičky značky Depend, ktoré sú ako jediné na trhu špeciálne navrhnuté zvlášť pre ženy a zvlášť pre mužov, a to vo všetkých veľkostiach (XS – XL) a podľa rôzneho stupňa savosti.

42-19639567.jpg

7. mýtus – Nie je možné žiť ako predtým

NIE! Kvôli inkontinencii nemusíte meniť svoj denný rozvrh a spôsob života. Mimovoľný únik moču môžete vďaka správnej liečbe udržiavať pod kontrolou a nemusíte sa obmedzovať dokonca ani pri fyzických aktivitách, ktorým ste sa doteraz venovali.

8. mýtus – Popôrodná inkontinencia ostáva natrvalo

NIE! Problémy s únikom moču, ktoré sa začnú vyskytovať po vaginálnych pôrodoch, nemusia zostať natrvalo. Hovorí sa, že po pôrode trvá 6–8 týždňov, kým sa organizmus vráti k normálnemu fungovaniu. Spolu s návratom tela do optimálnej formy často miznú aj nepríjemnosti spojené s inkontinencia. Aby ste tomuto procesu regenerácie napomohli, skúste Kegelove cviky, ktoré posilňujú svalstvo panvového dna.

9. mýtus – Cestovanie je tabu

NIE! Kvôli nekontrolovanému úniku moču sa nemusíte vyhýbať cestovaniu a ani sa stresovať tým, že mimo domova budete musieť neustále hľadať toaletu. Jednoducho sa na cestu pripravte a zaobstarajte si absorpčné pomôcky, s ktorými sa budete cítiť bezpečne a pohodlne. Ideálne je zvoliť naťahovacie nohavičky so sacím jadrom, ktoré udržia v sebe nielen moč, ale zabránia i nechcenému šíreniu pachu.

Z uvedených skutočností vyplýva, že inkontinencia je síce nepríjemný a nekomfortný, no často riešiteľný problém. Podstatné je vyhľadať včas odbornú pomoc a nesnažiť sa prekonať problémy sami. Jedine tak môžete dostať inkontinenciu pod kontrolu a zabrániť tomu, aby sa stala prekážkou v spoločenskom a pracovnom živote.

1080004_Super_L_pro_zeny_front.jpg1080004_Super_LXL_pro_muze_front.jpg

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma