AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pozor na žihadlá a štípance

Patria, bohužiaľ, k odvráteným stranám leta. Pokiaľ postihnuté miesto len svrbí, vyhrali ste. Horšie je to v prípade alergickej reakcie či dokonca životu nebezpečného anafylaktického šoku.
Pozor na žihadlá a štípance

Leto a príroda majú svoje kúzla i nástrahy. Asi všetci sme zažili tú pálčivú nepríjemnú bolesť a úľak, keď sme sa ohnali po ose, alebo úporné svrbenie po noci v stane s krvilačnými komármi.

Domov a rodina | Materstvo | Zábava | Pôrod | Tehotenstvo

Počas búrky sa vraj rodí najviac detí. Je to pravda?

Ideálny stav, samozrejme, nastane, pokiaľ sa úplne vyhneme všetkým malým nebezpečným záškodníkom. To je však skoro nemožné. Ako naložiť so štípancami a žihadlami? A ako vyzerá alergická reakcia?

Nebezpečný hmyz

Z portfólia všetkých možných druhov hmyzu, ktorý nás a naše deti v letných dňoch obťažuje, sa dá vybrať niekoľko tých, ktoré život znepríjemňujú najčastejšie. Včely sú síce užitočné a tiež nijako agresívne, ale v ohrození útočia. Žihadlo, navyše, zanechajú v tele bodnutého, a to sa musí odstrániť.

Oproti nim nás osy i sršne bodnú pokojne opakovane. Nie tak často ako včelu či osu vidíme čmeliaka, jeho útok je však tiež veľmi bolestivý. Samostatnou nepríjemnou kategóriou sú komáre, ktorých uštipnutie síce tak nebolí, ale úporné svrbenie po nálete tohto hmyzu nás núti montovať siete do okien a večery na záhradách či terasách tráviť poliati repelentom od hlavy po päty a v spoločnosti špeciálnej dymiacej sviečky.

To je „len“ štípanec

„V lete ma uštipla osa, keď som ju nechtiac pritlačila na viečko od medu. Prst mi napuchol, svrbí a je veľmi horúci,“ rozpráva Elen. „Bojím sa, že mám alergiu a aby to nabudúce nebolo horšie.“ „Dnes vidí kopa z nás alergie za všetkým,“ upokojuje alergiológ MUDr. Jaromír Paukert.

„Fakt, že niekomu opuchne miesto vpichu hmyzu, je normálna reakcia na hmyzí jed, ktorý dráždi svojím chemickým zložením, a opuch k tomu patrí. Sú deti i dospelí s citlivejšou kožou a miestne reakcie sú u nich väčšie než u iných. Kvôli tomu sa však ešte nemusíme znepokojovať.“

Pokiaľ k vám teda v záhrade pribehne dieťa s náhlym hysterickým plačom, zachovajte zatiaľ pokoj. Postihnuté miesto ošetrite, vydezinfikujte, a ak je vinníkom včela, odstráňte žihadlo. Potom sa sústreďte na úľavu. Pomôcť môže babský recept, prípravky z lekárne alebo drogérie. Niekto nedá dopustiť na koliesko cibule, francovku alebo ocot, iný má po ruke známy Fenistil gél.

„Lokálnu reakciu na uštipnutie hmyzom riešime liekmi, ktoré zmiernia svrbenie. Účinné môžu byť voľne predajné masti alebo gély s prísadou mentolu, ktorý chladí. Môžeme podať i celkové antihistaminikum (napr. Zyrtec),“ odporúča MUDr. Paukert. Predovšetkým malé deti však postrážte, aby si postihnuté miesta nerozškriabali.

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky

Vera Wisterová: Pri výchove sa riadim predovšetkým potrebami dieťaťa

Po prvotnej bolesti býva totiž svrbenie pomerne úporné, a tu môžu nastať komplikácie. Hrozí totiž, samozrejme, zavlečenie druhotnej infekcie, cesta k nej je zo špinavej detskej ručičky do otvorenej ranky pomerne ľahká. „To si potom vyžaduje návštevu doktora, ktorý predpíše protizápalovú alebo antibiotickú masť,“ dodáva lekár.

Pozor na infekčné choroby a kritické miesta

Keď je štípanec vášho syna či dcéry otázkou niekoľkodňového svrbenia, konzultácia s lekárom je naozaj najlepší možný variant. Hmyz však môže byť, bohužiaľ, pôvodcom prenosných infekčných chorôb. V našich podmienkach sa nemusíme obávať malárie alebo ďalších exotických chorôb.

Hrozbou sú ale kliešte, ktorých povestným rajom je práve niekoľko oblastí v Slovenskej republike. Kliešte majú na svedomí dve obávané choroby – encefalitídu (proti ktorej sa dá očkovať) a lymskú boreliózu. Miesto, kde ste vášmu dieťaťu odstránili kliešťa, teda starostlivo sledujte.

Nákaza lymskou boreliózou sa objaví za dva týždne od uhryznutia kliešťom ako škvrna s asi piatimi centimetrami v priemere, občas s vyblednutím vnútri. Ak ju nájdete, ponáhľajte sa k lekárovi, bez antibiotík sa liečba nezaobíde. S rýchlou cestou do ordinácie odborníka počítajte aj v prípade, že sa osa alebo včela trafí do niekoľkých nebezpečných miest.

„Pokiaľ dostane dieťa alebo dospelý žihadlo do jazyka alebo vnútornej strany tváre, nebezpečná je i bežná reakcia. Opuch, ktorý sa rozvinie, môže viesť k uzáveru vstupu do dýchacích ciest a duseniu. Prvou pomocou je chladenie cucaním kocky ľadu alebo ľadovej triešte.

Ošetrenie lekárom a v prípade detského pacienta väčšinou i krátkodobé pozorovanie na lôžku sú v tomto prípade plne namieste,“ varuje MUDr. Paukert.

Alergická reakcia

Ak sa bojíte, že je kvôli opuchnutému miestu vpichu vaše dieťa alergik, nedeste sa dopredu. Existuje totiž jednoduché pravidlo, ako poznať „hmyzieho alergika“. Jeho reakcie sú totiž takzvane celkového charakteru.

MUDr. Paukert ich popisuje takto: „Pokiaľ po žihadle od osy či včely alebo nejakom uštipnutí má dieťa celotelovú žihľavku, je to alergia. Tá môže stáť aj za neobvykle rozsiahlou miestnou reakciou, väčšinou ide o opuch presahujúci dva susediace veľké kĺby, alebo má viac než 10 cm v priemere.

Miestna alergická reakcia väčšinou pretrváva dlhšie než 48 hodín až 1 týždeň. Takéto reakcie môžu priviesť pacienta k alergiológovi.“ Liečba potom spočíva v tlmení svrbenia antihistaminikami, pomôcť môžu aj krátkodobo podávané kortikoidy, napr. Prednison na 2–3 dni.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Batoľa

Výlety s batoľaťom: Nerobte si veľké plány

Reakcia môže byť spôsobená i druhotnou infekciou a v takom prípade pomôžu antibiotiká. „Kožné testy sa štandardne nerobia,“ dodáva lekár. „Môžu, ale nemusia preukázať účasť alergických – IgE – protilátok. Rozsiahla miestna reakcia sa podľa súčasných odporúčaní nelieči podávaním alergénových vakcín, hoci toto sa môže v budúcnosti zmeniť.“

Anafylaxia a šok

Asi 60 % alergických reakcií v detskom veku má, našťastie, iba kožné príznaky – teda žihľavku. Aj u detí však môžu nastať vážnejšie problémy: „Môj sedemročný syn má veľké ťažkosti po pichnutí včelou,“ rozpráva Majka.

„Pôvodne mal len silnejšie opuchy v mieste žihadla, ale postupne sa to zhoršovalo. Pri poslednom bodnutí mu naskákala žihľavka na hrudníku a zle sa mu dýchalo.“ Ďalšiu priečku na rebríčku nebezpečnosti a, bohužiaľ, i možného ohrozenia života predstavuje popisovaná anafylaktická reakcia, ktorej najťažšou formou je anafylaktický šok.

„Anafylaxia je závažná alergická reakcia, ktorá sa rýchlo rozvíja a postihuje viac orgánových systémov,“ opisuje MUDr. Paukert. „V prípade bodnutia hmyzom je spojitosť zrejmá, reakcia totiž nastáva obvykle v priebehu
minút či niekoľkých desiatok minút po ňom.“

K prejavom anafylaxie patria tie, ktoré skutočne vašej pozornosti neuniknú. „V detskom veku sú trochu iné než u dospelých,“ vysvetľuje ďalej lekár. „Väčšinou sú prítomné príznaky kožné – žihľavka, ďalej predovšetkým respiračné. Deti sú dýchavičné, píska im na prieduškách, môžu chraptiť a mať posluchový nález ako pri laryngitíde (zápale hrtana).

Ďalšie časté prejavy sú spôsobené postihnutím tráviaceho traktu – vracanie, kŕčovité bolesti brucha, nútenie na stolicu alebo hnačku. Dospelých trápia
skôr obehové ťažkosti – teda pokles krvného tlaku a pocity na omdlenie.“ Anafylaktický šok býva spojený aj so stratou alebo poruchami vedomia a srdcovou arytmiou, občas vyzerá tiež ako astmatický záchvat.

„Prvá pomoc pri anafylaxii u dieťaťa je snaha o upokojenie, dieťa posadíme alebo položíme, zdvihneme mu nohy, čo zabráni poklesu krvného tlaku. Pokiaľ má pocity nútenia na vracanie, položíme ho na bok. Ihneď voláme rýchlu záchrannú službu, to je úplne nevyhnutné,“ upozorňuje MUDr. Paukert.

Pohotovostný balíček všade so sebou

Keď vaše dieťa prekonalo takúto závažnú reakciu na bodnutie hmyzom, neodídete z nemocnice len tak s odporúčaním vyhnúť sa osám a včelám. Lekári vám pripravia akýsi alergický akčný plán a o možnom nebezpečenstve musíte informovať škôlku či školu a všetky ďalšie miesta, kde sa vaše dieťa zdržiava (tábory, krúžky atď.).

„V pohotovostnom balíčku, ktorý pacienti dostanú, je prvá pomoc pre prípad anafylaktického šoku,“ vysvetľuje alergiológ. „Predovšetkým adrenalínové pero, čo je základný liek. Adrenalín je hormón kôry nadobličiek, ktorý má rad účinkov predovšetkým na cievy, pôsobí proti poklesu tlaku a rozvoju ďalších známok anafylaxie.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Koniec leta sa blíži, obavy zo škôlky a školy prichádzajú

V úplnom počiatku reakcie stačí jedna dávka, ale obvykle je potrebné opakované podanie, nepôsobí totiž dlho.“ Záchrannú službu teda budete volať vždy, rozhodne nestačí spoliehať sa na balíček. Jeho ďalšou súčasťou
je antihistaminikum, kortikoid Prednison a liek na uvoľnenie priedušiek, ako používajú astmatici, napríklad Ventolin.

Najpodstatnejšie je však spomínané pero. Myslite aj na to, že mať ho doma na poličke dieťaťu v záhrade po bodnutí osou príliš nepomôže. Ide tu totiž o minúty, takže by ste ho mali mať v rizikových situáciách stále pri sebe.

A čo moje dieťa?

Silné alergické reakcie vzbudzujú v nás rodičoch oprávnené obavy už dopredu. Získať istotu, či môže byť vaše dieťa medzi postihnutými, bohužiaľ, nejde. Tak isto neplatí, že si môžete vydýchnuť, keď sa po prvom žihadle nič nedeje a okrem kolieska cibule ďalšie ošetrenie netreba.

„Dieťa i dospelý môže dostať napríklad desať žihadiel bez akéhokoľvek zásadného problému a pri jedenástom nastane obávaná anafylaktická reakcia,“ uvádza na pravú mieru MUDr. Paukert.

„Postupne totiž v tele môže z nejasných príčin dôjsť k takzvanej senzibilácii, ktorej následkom sú následné silné reakcie na hmyzí jed. Väčšinou je to tak, že ľudia reagujú na jeden typ jedu. Včela má podobnú štruktúru jedu s čmeliakom, pretože sú biologicky príbuzní, rovnaká spojitosť je u osy so sršňom. Väčšina ľudí je alergická buď na jedno, alebo druhé. Nie je však vylúčené, že niekto reaguje na oba jedy.“

Ani fakt, že je vaše dieťa alergikom trebárs na roztoče alebo pele, neznamená, že sa pridá alergia na hmyzie bodnutie. Všeobecne však platí, že ak áno, mávajú alergici silnejšie reakcie, preto s tým radšej počítajte.

Prevencia

Najspoľahlivejšou ochranou pred reakciami na bodnutie či poštípanie je vyhnúť sa mu, čo je však, pochopiteľne, temer nemožné. Pred komármi a kliešťami bráňte svoje deti i seba repelentmi, existujú tiež obojky na výlety v prírode.

K prírodným odpudzovačom patrí napríklad kokosový olej, klinček či vňať z petržlenu. Bedlivý pozor dávajte pri jedle alebo pití vonku. Chôdza naboso v tráve je síce blaho pre nohy, skontrolujte však, či nie je tráva plná ôs, včiel alebo mravcov. Keď už k bodnutiu dôjde, zachovajte pokoj – ten je predpokladom zvládnutia akejkoľvek nebezpečnej situácie a váš pokoj znamená tiež upokojenie dieťaťa.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma