AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pozor na nebezpečné školské potreby!

V dnešnej dobe zvýšenej potreby ochrany životného prostredia je trend vymieňať jednorázové plienky za látkové, prípadne používať bezplienkovú metódu. Aj mnohé detské hračky sa vyrábajú z ekologických recyklovateľných materiálov, ale napadne vám niekedy, aký dopad na zdravie detí, ale aj na životné prostredie, majú školské pomôcky, ktoré naše ratolesti denno-denne používajú? Ako svoje dieťa vybaviť do školy a nemať obavy o zdravotnú nezávadnosť školských potrieb?
Pozor na nebezpečné školské potreby!

Uprednostnite kvalitu pred cenou

Ako by sa dalo čakať, najlacnejšie produkty v oblasti školských potrieb nepatria medzi tie najbezpečnejšie. Produkcia bez zdraviu škodlivých ftalátov je o 20% nákladnejšie, tak možno s eko produktmi len ťažko cenovo konkurovať predovšetkým čínskym výrobcom, ktorí využívajú nedokonalé legislatívy. Podľa zákonov totiž nie sú školské pomôcky to isté čo hračky a tak sa ich zloženie tak starostlivo nestráži.

Existujú však aj výnimky. U nás najznámejší producent školských, kancelárskych a umeleckých potrieb, spoločnosť Koh-i-noor, na svojich webových stránkach uvádza, že považuje vzťah k ekológii a ochrane životného prostredia za jednu z priorít svojich podnikateľských aktivít. Hlavnou surovinou pre výrobu ceruziek je drevo.

Tu má firma na zreteli aj globálnej ekológii - nie je ju ľahostajné výrub dažďových pralesov. Z toho dôvodu spoločnosť Koh-i-noor Hardtmuth a.s. využíva výhradne drevo lesnícky pestované. Keďže prevažná časť produkcie určená deťom, výrobky musia byť vyrobené z bezpečných a nezávadných materiálov.

2737323ea295e66ecd838e9655ac6d0f-Green-Paper-pen-s-v-ckem.jpg

Navyše sa jedná o materiály ľahko recyklovateľné ako vo výrobnom tak aj prírodným procesu. Tiež všetky obaly sú z recyklovateľných materiálov, navyše sa používa vrchných kartónových transportných obalov, ktoré sú vyrobené z už recyklovaných surovín. Keďže je veľká časť firemnej produkcie určená deťom, musí spĺňať oveľa prísnejšie požiadavky ako iné výrobky.

Deti rady ceruzky lížu, okusujú, čo pre nich predstavuje potenciálne nebezpečenstvo. Preto je samozrejmosťou, že všetky výrobky Koh-i-noor, ktoré sú určené deťom, spĺňajú potrebné podmienky stanovené európskou normou EN71, aby ich bežné používanie bolo bezpečné a bez možných následkov.

Rizikové ťažké kovy, ktoré môžu byť obsiahnuté vo výrobkoch, sú hlboko pod normou povolenú medzí a ich obsah je pravidelne kontrolovaný autorizovanou laboratóriom. Z dôvodu väčšieho obmedzenia možnosti kontaktu tuhy s okolím, sú konce ceruziek uzavreté iba drevom. Prípadná nevhodnosť výrobku pre najmladšie vekové kategórie, je uvedená na obale, prípadne na výrobku samotnom.

4138.jpg

Ruky preč od PVC

Obaly na zošity, peračníky, fixky, strúhadlá, ale dokonca aj boxy na desiaty obsahujú nebezpečné ftaláty, varovala len pár rokov späť nezisková organizácia Arnika. „Zatiaľ čo pri hračiek je obsah ftalátov striktne obmedzovaný, u školských potrieb to stále ešte neplatí. Pritom s nimi deti prídu do styku rovnako často, ako s hračkami,“ hovorila vtedy Jitka Straková, koordinátorka projektu Zdravá planéta pre zdravé deti.

Aj dnes sa na trhu objavujú nebezpečné výrobky pre deti, Arnika preto radí nekupovať produkty, ktoré nie sú príjemné na dotyk, vyhýbať sa výrobkom, z ktorých je silne cítiť chémie a ani značka CE nemusí znamenať stopercentnú istotu.

Vyhýbajte sa najmä nápisu PVC alebo číslu 3 v recyklačnom trojuholníka na obale. Odporúča sa naopak kupovať školské potreby s nápisom „PVC free“ alebo rovno siahnuť po tých vyrobených z obnoviteľných materiálov - na trhu ich je dostatok.

noznice-kleenearth-recyklovane-13-cm-default.jpg

Ekologické zošity sú aj ekonomické

Skvelý spôsob, ako ušetriť, je kúpiť zošity z recyklovaného papiera. Sú podstatne lacnejšie a kvalita nie je najhoršia. Navyše, ruku na srdce, na poznámky v škole to stačia. V mnohých obchodoch už možno kúpiť len tieto. „Máme len ekologické zošity, ale keď si niekto vyžiada neekologické, môžeme ich objednať,“ potvrdzuje Stanislava Trojáčková, majiteľka bratislavského papiernictva.

Mimochodom, tieto menšie papiernictva môžu nielen kvalitou, ale aj cenou smelo konkurovať supermarketom. O ochote pomôcť pri nákupe a znalosti, aké obaly a zošity potrebujú deti od prvej triedy základky až po štvrtý ročník stredných škôl ani nehovoriac.

Aj perá môžu byť „eko“

Kým recyklovaný papier je medzi verejnosťou pomerne dobre známy, o recyklovaných perách sa tak veľa nevie. Vo svojej podstate je recyklovateľné pero každé, do ktorého majiteľ kupuje náhradné náplne. Ďalšie možnosti ekologických písacích potrieb sú perá zo starých PET fliaš, z kukuričného škrobu alebo z dreva.

Napríklad výrobca Pilot má špeciálne označenie ekologických pier, ide o rad BeGreen. Tieto perá sú minimálne zo 70% z recyklovaných materiálov (Pilot Super Gel - BeGreen má tento podiel 93,9%) a cena je porovnateľná s konvenčnými písacími potrebami. Kto zvolí gélový roller z tejto rady, bude mať z 89% starej PET fľaše.

Konkurencia ale nezaháľa - napríklad Pentel poskytuje „eko“ perá či mikroceruzky s viac ako 71% recyklovaného materiálu, v pere BIC je recyklovaného materiálu ešte o 5% viac. Ďalší známy výrobca Edding má rad značkovačov Ecoline, kde je garantované až 80% recyklovaného materiálu v umelohmotných častiach.

A napríklad také pero Knock Down, často využívané pre reklamné účely, ponúka kombináciu recyklovaného plastu, recyklovaného kartónového tubusu a dreveného klipu. Ďalšou možnosťou je kúpiť perá z kukuričného škrobu (obchodný názov Paper Green ICO alebo Mater-Bi). Tie sú jednorazové a potom, čo dopíšu, môžu sa hodiť na kompost, kde sa rozložia. Pri teplote medzi 60 a 80 stupňami a vlhkosti medzi 50 a 70% stačí dvanásť týždňov, aby bolo po pere.

401357.jpg

„Zelené“ sú aj ďalšie školské potreby

Je jasné, že výrobcovia ďalších školských potrieb nestoja v „eko-trende“ bokom. A tak sa dajú kúpiť korekčné roll-ony s telom zo stopercentnej zmesi posekaného dreva a s dlhšou páskou alebo napríklad korekčné bielidlo na báze vody. Je riediteľné vodou, netoxické a ekologicky odbúrateľné.

Lepiace tyčinky Kores, ale napríklad aj Scotch, sú zo 60% vyrobené z obnoviteľných zdrojov, neobsahujú žiadne rozpúšťadlá ani kyseliny a sú netoxické. Zo stopercentne recyklovaného plastu je lepiaca tyčinka Tesa Ecology. Z ekologicky odbúrateľnej celulóza sú lepiace pásky Nicaday a nožnice KleenEarth majú rukoväť z recyklovaného plastu.

Takže teraz už nezostáva než vybaviť dieťa do školy a tešiť sa na skvelé študijné výsledky - myšlienky na zdravie ohrozujúce školské pomôcky môžete hodiť za hlavu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma