AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pozor na formaldehyd v detskom svete

Pri zariaďovaní detskej izbičky často kladieme dôraz na pekné ladenie farieb a funkčnosť detského nábytku, no len málokedy zvažujeme aj zdravotnú nezávadnosť. Vedeli ste, že s novým nábytkom a zariadením môžete do detskej izby nasťahovať aj zdraviu škodlivý formaldehyd?
Pozor na formaldehyd v detskom svete

Keďže detská izba je miestom, kde naši najmenší trávia väčšinu svojho času, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť výberu nábytku. A to nielen z pohľadu viditeľných nástrah v podobe ostrých hrán, sklenených výplní či vyčnievajúcich úchytiek, ktoré môžu bezprostredne ohroziť bezpečnosť dieťaťa. Pri kúpe nábytku musíte byť ostražití najmä preto, že niektoré typy nábytku môžu byť pre deti škodlivé tým, že sa z nich uvoľňuje nebezpečný formaldehyd.

Všade okolo nás

Táto „všadeprítomná škodlivina“ je skutočne všade okolo nás. Vylučuje sa z veľkého množstva vecí, ktoré nás denne obklopujú. Prítomný je v lepidlách, lakoch, nábytku, v lepených podlahových krytinách, tapetách aj maliarskych farbách. Nájdete ho aj v bežných kozmetických prostriedkoch, ako sú šampóny či deodoranty, ale aj v textíliách s nekrčivou úpravou či hračkách pre deti.

LVT105.jpg

Možný karcinogén

Formaldehyd je pre ľudí vysoko toxický, nezávisle od spôsobu vystavenia - pri vdýchnutí, požití aj pri styku s pokožkou. Mám mnohé nežiaduce zdravotné účinky a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny ho klasifikuje ako možný karcinogén. Pri vdychovaní môže vyvolať podráždenie očí, slizníc, bolesti hlavy, pocit pálenia v hrdle zhoršuje priebeh alergií či astmy.

Vyberajte opatrne

Myslite na to, že nábytok nekupujete na rok, ani na dva, a ak má vášmu dieťatku slúžiť dlhší čas, oplatí sa investovať do kvalitných produktov od certifikovaných výrobcov. Tí musia spĺňať pri výrobe nábytku a jeho úprave – aj čo sa týka formaldehydu – prísne limity.

Na Slovensku sa používa termín „environmentálne vhodný výrobok“ alebo „ekovýrobok“, a garantuje ho ministerstvo životného prostredia. V Európskej únii je to takzvaná The Flower – Kvetina. Výrobok s týmto symbolom prešiel prísnymi testami a splnil požiadavky na kvalitu i šetrnosť k životnému prostrediu.

LVT029.jpg

Ako sa formaldehydu brániť?

Hoci sa formaldehydu nemožno vyhnúť úplne, existuje niekoľko odporúčaní, ako cenné zdravie chrániť a riziko zdravotných následkov minimalizovať:

  • uprednostnite masív pred drevotrieskou,
  • pri nákupe sa informujte o emisnej triede a zložení výrobku,
  • novozariadené priestory ihneď nevyužívajte,
  • nezabúdajte pravidelne vetrať,
  • pomáhajú aj niektoré rastliny: azalka, brečtan popínavý, fikus, chryzantéma, gerbera či lopatkovec.

Všetko sú to však neúplné, dočasné riešenia. Dobrou správou je, že na Slovensku už existuje aj dlhodobé riešenie v boji proti formaldehydu.

Zdravé dosky

Najnovšou zbraňou v boji proti formaldehydu sú zdravé sadrokartónové dosky Activ’Air od spoločnosti Rigips, ktoré pohlcujú a neutralizujú škodlivé látky, čím zlepšujú kvalitu vnútorného ovzdušia.

Účinnosť dosiek bola preukázaná aj nezávislými laboratóriami Eurofins, ktoré potvrdili, že odstraňujú až do 70% škodlivých látok v ovzduší, nestrácajú účinnosť ani po úprave povrchu maľovaním alebo tapetovaním bežnými materiálmi, nevylučujú spätne škodlivé látky a čistia ovzdušie v interiéri až 50 dlhých rokov.

Ak aj vy chcete bývať zdravšie, kliknite na www.zdravadoska.sk.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma