AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pozor, chcem rodiť inak!

V súčasnej dobe je odbor pôrodníctva a gynekológie na vrchole. Ženy však začali volať po iných podmienkach, lepšej starostlivosti, milšom zaobchádzaní a komfortnejšom prostredí. A chcú prirodzený pôrod.
Pozor, chcem rodiť inak!

Rozhodla som sa rodiť v pôrodnom dome v cudzine a zvolila som nakoniec aj pôrod do vody,“ opisuje svoj pôrod naša čitateľka Lenka. „Chcela som totiž zažiť čo najprirodzenejší pôrod a u nás mi žiadna pôrodnica v mojom dosahu nedokázala splniť to, čo som si priala.

Prístup tamojšieho personálu bol úplne odlišný od toho, čo slýcham od žien tu, ale vlastné porovnanie nemám. Bol to pekný zážitok a po druhý raz budem určite rodiť na rovnakom mieste. Každopádne som bola rada, že rodím v pôrodnom centre, kde boli poruke i lekári.

Objavili sa totiž u mňa nejaké popôrodné komplikácie. Keby som bola doma, nemusela by som tu už byť.“ Doslova je prirodzený pôrod taký, ktorý prebieha doma alebo v prostredí pripomínajúcom domov a na jeho začiatku ani v jeho priebehu sa doň nijako nezasahuje.

Ako prirodzený pôrod však môže mnoho žien vnímať i pôrod v pôrodnici, ktorý prebiehal bez zbytočných lekárskych zásahov, viedla ho pôrodná asistentka a rodilo sa podľa pripraveného pôrodného plánu. V súčasnej dobe existuje niekoľko iniciatív, ktoré sa snažia pôrodnice a personál v nich presvedčiť a naučiť, že je potrebné posunúť vnímanie žien pri pôrode z roly pacientiek na klientky a vychádzať im v ústrety.

Lenže sme s týmto prístupom zatiaľ na začiatku, a tak sa často dva pohľady na pôrod – lekársky a prirodzený – veľmi tvrdo stretávajú. 

Strašiak menom pôrod

Žena, ktorá sa rozhodne pre prirodzený pôrod mimo nemocnice, musí byť hlavne silná, načúvať svojej intuícii, poznať svoje telo a jeho reakcie a byť rozhodnutá, že prirodzený pôrod je ten pravý práve pre ňu.

Rovnako ako naša čitateľka Andrea. „Bola som po druhý raz tehotná. Po traumatickom zážitku v pôrodnici som vedela, že tentoraz chcem rodiť doma. Desilo ma, že by som znovu mala zažívať tie strašné pocity. Našla som si preto pôrodnú asistentku a s vedomím svojho gynekológa som sa rozhodla, že porodím doma. Prebehlo to celkom bez komplikácií a ja som si pôrod užila. Bol to absolútne unikátny zážitok aj pre celú moju rodinu.“

Ako je však možné, že sa taký prirodzený proces, prebiehajúci u nás žien už od počiatku vekov, stal takým strašiakom? Existujú kultúry, kde je pôrod prirodzenou súčasťou života a ženám už od útleho veku staršie generácie odovzdávajú vedomosť, že pôrod je pozitívna a radostná udalosť. U nás je to naopak. Už mladé dievčatá sa strašia pôrodom a jeho bolesťou. A toto myslenie tak odovzdávajú ďalším a ďalším ženám.

Stret názorov

Vďaka vysoko kvalitnej lekárskej starostlivosti klesla v Slovenskej republike úmrtnosť matiek i bábätiek. Ženy však chcú komfort aj v samotnom priebehu pôrodu. A tak sa u nás stretávajú dva absolútne rozdielne protipóly: buď rodička podstúpi lekársky vedený pôrod v pôrodnici, alebo porodí celkom prirodzene doma, kde je jej oporou pôrodná asistentka.

Medzi týmito dvoma extrémami však leží rad ďalších možností. K tomuto názoru sa už prikláňajú niektoré menšie pôrodnice, ktoré spolupracujú s pôrodnými asistentkami a snažia sa mamičkám vyjsť čo najviac v ústrety. A pritom byť nablízku s lekárskou pomocou, keby náhodou...

Hurá do pôrodného centra

Vo väčšine západných krajín záleží na žene, kde sa rozhodne porodiť svoje dieťa. Ide totiž o jej zodpovednosť a jej rozhodnutie. Preto trebárs v Amerike, Anglicku alebo tiež v Nemecku volí pôrod doma oveľa viac žien než u nás.

„Hoci počty domácich pôrodov aj v týchto krajinách klesajú,“ dodáva lekár Dušan Kolařík. Na rozdiel od Slovenska je v týchto krajinách pri pôrode doma štátom zabezpečená zdravotnícka starostlivosť. Prirodzený pôrod sa však v zahraničí vyznáva aj v pôrodniciach.

Keď sa potom ženy príliš obávajú pôrodu doma, a napriek tomu nechcú rodiť v pôrodnici, majú možnosť zvoliť zlatú strednú cestu a rodiť v tzv. pôrodnom dome alebo centre, kde sú dodržané pravidlá prirodzeného pôrodu.

Ide o miesta, ktoré sú podobné domácemu prostrediu, ale sú buď v blízkosti nemocnice, alebo majú priamo lekárske vybavenie. V pôrodnom dome monitorujú mamičku i dieťa pôrodné asistentky alebo duly a celý pôrod prebieha podľa priania a možností nastávajúcej maminky.

Prirodzenosť prináša zážitok

Niektoré ženy sa rozhodnú porodiť bez použitia liekov a spoliehajú sa miesto toho na seba a na upokojujúce techniky. V rámci takého pôrodu žena kontroluje svoje telo a pôrodná asistentka sa stáva jej tichým sprievodcom všetkými pôrodnými etapami. Prirodzený pôrod sa začína zdravým tehotenstvom bez komplikácií a je definovaný ako pôrod, ktorý sa začína a končí samovoľne bez vonkajších zásahov.

V rámci prirodzeného pôrodu neprebiehajú vaginálne vyšetrenia, nedochádza k monitorovaniu dieťaťa ani k nastrihnutiu hrádze, nepodávajú sa látky zmierňujúce bolesť, napr. epidurál. „Pôrod je prirodzený proces, ktorý má svoj vnútorný mechanizmus, a najdôležitejšie je začať ho vnímať a naladiť sa naň.

Našou úlohou je udržiavať pôrod v chode. Najlepšie je, keď beží sám a my nemusíme nijako zasahovať. Rytmus a plynulosť pôrodu sa snažíme na našom pracovisku garantovať bezzásahovým pôrodom. Ale niekedy
sa môže stať, že aj keď všetko prebieha dobre, odrazu sa pôrod zastaví a beží potom desiatky hodín.

V prípade, že pôrod stratí svoju dynamiku a je narušený, máličko mu pomôžeme, aby dosiahol svoj cieľ,“ objasňuje odborník. Ďalej sa ženám nedáva klystír ani sa neholia genitálie.

Naopak, žena si pôrod riadi sama, aktívne jej pomáha hlavne jej partner, v priebehu prvých dvoch fáz pôrodu sa môže žena voľne pohybovať, vo vypudzovacej fáze si môže ľubovoľne vybrať pôrodnú polohu a po celú dobu je v stálom kontakte so svojimi blízkymi.

„V tomto poslednom bode nie je rozdiel medzi pôrodom doma a pôrodom na našom pracovisku. V predizbe môže byť s maminkou pokojne partner či aj dula. V poslednej fáze preferujeme skôr jedného, ale záleží na dohovore,“ doplňuje MUDr. Kolařík.

Dôležité je, aby sa tehotná žena cítila dobre, nestresovane a pohodlne. K tomu primár dodáva: „Moje skúsenosti dokladujú, že aj lekársky zásah môže mamičku upokojiť.“ Ihneď po pôrode dostáva mamička svoje čerstvo narodené dieťatko do náruče. Mnohé mamičky, ktoré zažijú takýto pôrod, potom tvrdia, že ide o neoceniteľný zážitok.

Rodím doma!

Čo sa týka domáceho pôrodu, spoločnosť je rozdelená na dva tábory. Väčšia časť ho absolútne nechápe, druhá, menšia, ho naopak, schvaľuje. Väčšina lekárov tvrdí, že ide o príliš veľké riziko. Pôrod sa totiž môže kedykoľvek skomplikovať a v niektorých prípadoch ide doslova o sekundy.

Hlavou krúti aj laická verejnosť, mamičky, ktoré zažili komplikácie pri pôrode, tvrdia, že ide o zbytočný hazard so životom bábätka. Naopak druhá, podstatne menšia časť populácie, väčšinou pôrodné asistentky a ženy, ktoré vyznávajú skôr alternatívny spôsob života, tvrdia, že môže ísť o rýchlejšiu a bezpečnejšiu formu pôrodu.

Proti tomu sa však primár Kolařík ohradzuje: „Ako je toto tvrdenie doložené? Pre mňa je dieťa i matka v bezpečí práve tým, že viem, v akom stave sa obaja nachádzajú. Pôrody doma síce neobťažujú mamičku sledovaním, my áno, ale to je práve tá cena za bezpečie.“

V každom prípade je potrebné pripustiť si následky a možné riziká. V rukách totiž nastávajúca mamička drží nielen svoj život, ale tiež život svojho nenarodeného bábätka. Určujúcimi faktormi by mal určite byť celkový zdravotný stav ženy, priebeh tehotenstva a zdravé dieťatko v maternici.

Žena by mala pred domácim pôrodom prejsť predpôrodnou prípravou a veľmi starostlivo zvážiť všetky okolnosti. „Môj názor na domáci pôrod je čisto záporný,“ uvádza čitateľka Veronika.

„Nechápem, ako môže nejaká žena dobrovoľne podstúpiť riziko, že sa niečo nepredvídateľné stane jej alebo bábätku. Čo keď bude náhle potrebovať pomoc prístrojov alebo niečo podobné?

A že sa kedysi rodilo popri práci na poli? To pre mňa nemá žiadnu hodnotu. Áno, rada odložím antibiotiká, ale rodiť svoje dieťa v poľných podmienkach nemusím. Príde mi to trúfalé a nezodpovedné, ale každý si môže zvoliť svoju cestu.“

Až príliš veľké riziko

Nič však nie je také ružové, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Väčšina žien stále rodí v pôrodniciach pod dohľadom lekárov a mnohí odborníci vnímajú tento stav ako správny. Tehotenstvo a pôrod síce nie sú chorobou, ale aj úplne nekomplikovaný fyziologický pôrod sa môže veľmi rýchlo zmeniť a ohroziť život matky i dieťaťa.

Pôrod je totiž dynamický proces a nemožno dopredu predpokladať, že prebehne absolútne bez komplikácií. Cisársky rez, použitie klieští, lieky, to všetko môže v správnej chvíli zmierniť utrpenie, alebo dokonca zachrániť život. Bábätko a to, ako sa mu darí, sa v maternici starostlivo kontroluje. Zástancovia prirodzeného pôrodu, naopak, tvrdia, že toto je nežiaduce, a to nielen tzv. monitor, ale tiež ultrazvuk.

Lekár však môže dopredu odhadnúť, že niečo je v neporiadku, a môže včas zasiahnuť. Pôrod na inom mieste než v nemocnici je hazardom aj preto, že pri komplikáciách je potrebné myslieť tiež na čas, ktorý strávi mamička cestou do pôrodnice, alebo čas dojazdu sanitky s prvou pomocou.

Ani po samotnom pôrode nie je ešte vyhrané. Najčastejšou komplikáciou býva krvácanie matky. U nás je práve toto najčastejšou príčinou úmrtí žien v súvislosti s tehotenstvom. Ide o veľmi nevyspytateľnú komplikáciu, ktorá môže nastať náhle, a to aj po bezproblémovom tehotenstve a pôrode. Keď sa tak stane v pôrodnej sále, žena má väčšiu šancu na prežitie.

Zlatá stredná cesta

Zistite, či vám vybraná pôrodnica vyjde v rámci možností v ústrety. Najlepšou cestou, ako sa dočkať čo najlepšej starostlivosti, je navštíviť danú pôrodnicu ešte pred samotným pôrodom, porozprávať sa s personálom a zaistiť si referencie. Nezabudnite hovoriť o svojich prianiach nahlas a nenechajte sa odbiť!

Pritom ale skúste lekárom dôverovať a načúvať tomu, čo hovoria. Jedine komunikácia totiž môže priniesť úspech. Kombinácia lekárskej starostlivosti, monitorovania bábätka i mamičky spoločne s citlivým prístupom personálu, možnosťou tráviť celý čas pôrodu s blízkymi a možnosťou aktívne rodiť, by asi bola riešením, ako vyjsť v ústrety obom stranám. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma