AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Povedali to po svojom: expedíciou do džungle!

Manželia Lucie a Michal Jonovi, známi cestovatelia, jedného dňa zobrali bicykle a rozhodli sa obísť za tri roky celý svet. Odvtedy prešli ďalšie desiatky tisíc kilometrov a bicykle sú stále ich srdcovou záležitosťou. Preto sa tiež ich vyznanie lásky spája s cestovaním – Michal prekvapil Lucku cestou do Karibiku, o ktorej nemala najmenšieho tušenia a ktorá bola nakoniec pre oboch najdobrodružnejšou expedíciou z tých, ktoré doteraz zažili.
Povedali to po svojom: expedíciou do džungle!

Ako ste sa dostali k cestovaniu?

Lucie: Cestovala som odmalička s rodičmi, veľa sme chodili peši.

Michal: Mám to rovnaké, na začiatku boli moji rodičia. Na bicykli sme začali jazdiť až spolu. 

Spájala vás láska k cestovaniu od začiatku?

Lucie: Sme spolu od jari 1992, zoznámili sme sa na pražskom kongresu k 400. výročiu narodenia J. A. Komenského, kde sme boli obaja na brigáde, vtedy ešte ako študenti učiteľstva.

Michal: Ale svadbu sme mali pred troma rokmi, v máji 2012, t. j. po dvadsiatich rokoch a dvoch mesiacoch spoločného života na bicykli i bez neho.

Lucie: Myslím, že tých 125 000 expedičných kilometrov na bicykli s taškami po svete náš vzťah dokonale preverilo.

Akú rolu pre vás v cestovaní hrajú bicykle a prečo ste si zvolili práve tento prostriedok?

Michal: Začalo sa to tým, že sme chceli naše prvé spoločné prázdniny vyraziť na Šumavu a cestou navštíviť babičky a príbuzných. Bicykel nám prišiel ako ideálny ekonomický prostriedok, autobusy alebo vlaky by stáli veľa peňazí. Nabalili sme tašky a vyrazili. A ďalšie leto zase, postupne ďalej a ďalej. O pár rokov sme potom stáli na štarte trojročnej cesty okolo sveta.

Lucie: Dnes už inak než na bicykli cestovať ani nevieme. Páči sa nám, že sme na bicykli o dosť bližšie k oblastiam, ktorými prechádzame, k ľuďom i prírode, lepšie sa nasáva miestna atmosféra a človek si všetko lepšie zapamätá.

Michal: Niekedy je s tým spojená fyzická i psychická drina, ale vždy je to nakoniec krásne. Svoje zážitky potom veľmi radi zdieľame na našich stránkach luciemichal.cz.

Ako ide podľa vás dokopy vyznanie lásky s cestovaním?

Lucie: Určite sa to k sebe hodí skvele. K cestovaniu patrí romantika a veľa ľudí to predsa práve takto berie – jazdia si vyznávať lásku na exotické, romantické miesta.

Michal: A napríklad aj žiadosť o ruku sa často spája s romantickou cestou. V dnešnej modernej uponáhľanej dobe je v cestovaní stále niečo kúzelné, tajomné, rozprávkové.

Valentyn_cestovatele (3).jpg

Michal, tvoje vyznanie Lucke je o expedícii, ktorú si pre ňu pripravil. Ako ti to napadlo?

Je to už pár rokov, čo sme si prežili veľmi zlú životnú etapu a ja som si vtedy povedal, že niekde ďaleko by sme sa s tým všetkým mohli lepšie vyrovnať a azda aj zabudnúť, hlavne Lucka. Potreboval som ju vytrhnúť z tej celej nešťastnej doby a napadlo mi, že ďalšia cyklo výprava by mohla byť tým odrazovým mostíkom do ďalšieho života. Nechcel som však, aby to bola obyčajná cesta, hľadal som nejaký bod, ktorým by som Lucku prekvapil, šokoval.

Lucka, ako si na to reagovala ty? Vnímala si to ako vyznanie lásky?

Spočiatku vôbec nie. Michal mi oznámil, že pôjdeme na dva mesiace na bicykel. Bolo to v zime, takže Florida mi prišla ako fajn riešenie, len mi nebolo jasné, čo tam budeme dva mesiace tak dlho robiť, veď je to malý štát… Netušila som, čo sa za tým skrýva. Dozvedala som sa to postupne.

Valentyn_cestovatele (8).jpg

Ako vlastne prebiehala celá cesta, keď si nevedela, kam idete?

Lucie: Až na letisku vo Viedni mi Michal prezradil, že letíme do San Juanu.

Michal: Musel som čiastočne s pravdou von, pretože by sa to mohlo skončiť hneď na začiatku – pri vstupnom pohovore s americkými imigračnými úradníkmi je dobré hovoriť pravdu.

Lucie: Akurát mi Michal nechcel prezradiť, ktorý San Juan. Poznám ich niekoľko a že to je ten na Portoriku, mi vôbec nenapadlo. Vypadlo to z neho až neskôr, keď nám uletelo lietadlo na prestupe, ale mne bolo vlastne celkom jedno, ktorý San Juan, hlavné bolo, že sme niekam vyrazili na bicykloch.

Michal, aké náročné bolo celé toto vyznanie zorganizovať?

Michal: Zariaďovanie záležitostí ohľadom cestovania ma baví, je to pre mňa jednoduché, pár klikov myšou a letenky sú na svete, ani objednať loď dnes nie je ťažké. Ale prípravy sú jedna vec a realizácia druhá. Začalo sa to komplikovať hneď na začiatku. Leteli sme z Viedne a tam nám povedali, že nepoletíme, pretože v Londýne napadli tri centimetre snehu a letisko nefunguje. Poslali nás cez Atlantik až druhý deň iným spojom.

Lucie: A potom nám pre ďalšie meškanie uletelo lietadlo do San Juanu, takže sme namiesto horúcej karibskej noci spali v mrazivom Washingtone. A ja som nevedela, prečo je Michal taký nervózny, letiskový hotel sme dostali zadarmo a Portoriko je maličký ostrov, ktorý na bicykli prejdeme za pár dní. Nebolo mi jasné, prečo tam Michal naplánoval celý mesiac.

Michal: Normálne by som bol úplne v pokoji, ale my sme postupne prišli o dva dni, ktoré sme mali tráviť pred nalodením…

Lucie: A to je to, čo som práve vôbec netušila, nemala som ani poňatia, že nebudeme len jazdiť po Portoriku na bicykli. Keď nás hneď prvá etapa zaviedla od letiska do centra mesta, kde je prístav výletných lodí, a cestou Michal ani moc nezastavoval, začala som niečo tušiť.

Michal: Až priamo na lodi som vyšiel s pravdou von: než začneme cyklo putovanie po Portoriku, strávime s našimi bicyklami prvých 14 dní na niekoľkých ďalších karibských ostrovoch.      

Valentyn_cestovatele (10).jpg

Prežili ste na ceste nejaký silný moment, keď sa naozaj prejavila sila vášho vzťahu?

Lucie: Silné momenty prežívame pri každej expedícii. Pri ceste Karibikom to bolo práve v Portoriku, keď sme sa museli presekávať po nepoužívanej horskej ceste v pralese El Yunque, ktorá je už niekoľko rokov pre motoristov zavretá a smie sa na ňu len pešo alebo na bicykli.

Michal: Akurát sme netušili, že na bicykli to už zrejme niekoľko rokov nikto neprešiel, vegetácia bola veľmi hustá… Pripadali sme si ako Indiana Jones. Bez mačety by sme to nedokázali prekonať, našťastie nám ju miestni na kraji pralesa doslova vnútili.

Lucie: Na jednom mieste sme si museli postupne podávať všetky tašky a potom prázdne bicykle. Tam už totiž nešlo ani bicykle tlačiť, ani ísť pešo, boli tam obrovské jamy, tak dvadsať metrov široké a päť metrov hlboké. Pri ich prekonávaní šlo o slušný horolezecký výkon, ale bez horolezeckej výbavy. A keď pri tej poslednej jame Michal preťahoval posledný bicykel, odtrhol sa s ním balvan a on sa rútil po blate tou kolmou stenou kamsi dole smer hlboká priepasť. Trvalo to len pár sekúnd, ale na ten pohľad na miznúceho partnera nikdy nezabudnem. Potom sa naraz zastavil, podarilo sa mu voľnou rukou sa zachytiť koreňa, druhou rukou stále držal bicykel. Začal sa súkať hore, potom už mi mohol podať bicykel, ten som chytila a Michal sa po ňom vyšplhal hore. Bola to úľava.

Michal: Cesta za nami však bola definitívne strhnutá, späť už sa ísť nedalo, museli sme už len dopredu.

Lucie: Ale po pár desiatkach metrov sme zase uvideli náznak schodnej cesty, ktorá bola lepšia a lepšia. Tak sme z toho vyviazli. Tentoraz sa náš anjeliček strážniček dosť zapotil… Takéto momenty tiež vzťah preveria a posilnia. Keď sme prišli na normálnu zjazdnú cestu, všetko zo mňa spadlo a úľavou som sa skoro rozplakala. Vo chvíli, keď išlo o život, na to nebol čas.

Michal: Potom sme sa zhodli, že takto blízko definitívneho konca sme na našich cyklo cestách ešte nikdy neboli.

Čo vás inšpirovalo na projekte Milky – Povedz to po svojom - natoľko, že ste sa doň zapojili?

Lucie: Čas plynie a život je krátky. Myslím si, že človek by nemal v tej rýchlosti prežiť život sám. Život je o emóciách, vo dvoch sú tie emócie vždy silnejšie.

Michal: Dnešná doba je veľmi rýchla a je dobré sa nehnať len slepo dopredu, niekedy sú v živote chvíle, keď je potrebné sa zastaviť, zamyslieť sa a poslúchnuť svoje srdce.

Lucie: A potom to svoje srdce môžeme pootvoriť i ostatným, pretože tým môžeme niekoho primäť k zamysleniu, inšpirovať ho, pomôcť mu.

Valentyn_cestovatele (6).jpg

Zdroj foto: povedztoposvojom.sk

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma