AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Potraviny, ktoré pomáhajú v boji proti kŕčovým žilám

Žilový systém je sieť ciev, ktorých základnou funkciou je odvádzať krv z tkanív a orgánov späť k srdcu. Keď tento systém nepracuje, ako má, môže dôjsť k tvorbe kŕčových žíl alebo chronickej žilovej nedostatočnosti. Čo teda môžete urobiť pre zlepšenie? Skúste sa zamerať na potraviny, ktoré sú pre žilový systém dôležité.
Potraviny, ktoré pomáhajú v boji proti kŕčovým žilám

Absolútna prevencia kŕčových žíl síce možná nie je, ale zmeny v životnom štýle, strave a pohybových návykoch vášmu žilovému systému významne prospejú.

  • Vláknina: žilovému systému prospievajú predovšetkým strukoviny, celozrnné potraviny, ovocie a zelenina. Nedostatok vlákniny vedie k zápche a následne k tlaku v žilách, čo môže spôsobiť vznik kŕčových žíl. Preto by vláknina nemala chýbať v jedálničku osôb, ktoré majú sklon k vzniku varixov.
  • Bioflavonoidy: Sú to zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, a ktoré sú pre žilový systém nevyhnutné. Patria sem napríklad čučoriedky, brusnice, hrozno, čierne ríbezle, zelený čaj, červené víno, ale tiež napríklad pohánka. Tieto látky znižujú lámavosť kapilár, zlepšujú tok krvi a znižujú riziko trombóz. Majú tiež antioxidačné vlastnosti, ktoré pôsobia pred pôsobením voľných radikálov.
  • Astringentné potraviny: Ide o sťahujúce potraviny, ktoré žily "sťahujú" a zabraňujú tak tvorbe trombov. Patrí sem napríklad pagaštan (gaštan), ktorý týchto látok obsahuje najviac. Extrakt z pagaštanu sa pridáva do mastí a gélov. Pri nahromadení vody v tele sa tiež osvedčila praslička, ktorá má sťahujúce a diuretické vlastnosti.
  • Bylinky: V prírode nájdete veľa byliniek, ktoré obehovému systému pomáhajú. Všeobecne potom zlepšujú žilový obeh a prietok krvi v končatinách. Sú to napríklad hloh, púpava, lipový kvet, rebríček, rozmarín, koriander, tymián a mäta pieporná. Niektoré sú štipľavé, čo stimuluje obehový systém (korenie, zázvor či kurkuma).

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma