AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pot, potničky a naše deti: Všetko čo by ste mali vedieť o potení

Viete, že až do obdobia puberty nemá pot svoj charakteristický pach? Tušíte, na akom mieste na tele sa nikdy nezapotíte? A čo keď na detičky, prídu potničky?
Pot, potničky a naše deti: Všetko čo by ste mali vedieť o potení

Denne stratí dospelý človek v priemere až 0,5 l tekutín v nenápadnom procese zvanom perspirácia - dýchanie kožou. Keď sa k týmto stratám pripočítajú úbytky tekutín spôsobené skutočným potením, dôjdeme k úctyhodným číslam. Obzvlášť v teplých obdobiach roka.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa vlastne potíme, čo všetko spolu s potom strácame? A čo keď sa so zvýšeným potením objavia aj typicky detské problémy - potničky? Ako im najlepšie predísť?

Prečo sa potíme?

Či sa nám to páči, alebo nie, je pre nás proces potenia životne dôležitý. Ľudské telo potením reguluje telesnú teplotu a chráni organizmus pred prehriatím, ktoré by mohlo fatálne ohroziť všetky telesné funkcie. Potenie je teda prospešné, fyziologické a "zdravé". V horúcom letnom počasí, pri športe, ale napríklad aj počas horúčky, kedy sa deti aj dospelí potia viac, je nutné myslieť na to, že veľké straty tekutín a niektorých minerálnych látok je vhodné adekvátne kompenzovať.

 Všetko o pote: Alebo pot nie je len „slaná voda“!

 • Pot je z 98 - 99% tvorený vodou.
 • V 1 litri ľudského potu nájdeme zhruba: 1,5 - 3,5 g chloridu sodného; 0,5 - 2,5 g horčíka; 0,1 - 0,3 g draslíka a zanedbateľné množstvo vápnika i ďalších prvkov.
 • Pot ďalej obsahuje aminokyseliny, hormóny, mastné kyseliny, kyselinu mliečnu, močovinu a stopy cukrov.
 • Potné žľazy v podpazuší prekvapivo produkujú len 1% celkového objemu potu!
 • Až do puberty nemá pot charakteristický pach, za ktorý môžu potné žľazy umiestnené v podpazuší, slabinách a na prsných dvorcoch. Tieto žľazy vylučujú "hutnejší pot", dôsledkom jeho rozkladu je typický odér.
 • Ženy majú menej potných žliaz ako muži. Ani ženy, ani muži nemajú potné žľazy na perách.
 • Ochranný film na pokožke, ktorý je prirodzenou ochranou proti premnoženiu niektorých patogénnych mikroorganizmov, je tvorený potnými a mazovými žľazami!
 • POZOR, nezvyčajne zvýšená potivosť sprevádza aj niektoré vážne ochorenia (diabetes, choroby štítnej žľazy, nádorové ochorenia atď. ale môže byť tiež príznakom nedostatku vitamínu D.

Potničky: Alebo keď sa všetko vymkne kontrole

Potničky sú dobre známe drobné červené vyrážky, ktoré trápia najmä malé deti, u ktorých je termoregulácia a funkcia potných žliaz ešte nedokonalá. Potničky vznikajú ako dôsledok retencie vývodu potných žliaz. Svrbivé potničky sú zvyčajne navyše naplnené čírou tekutinou a rady sa zlievajú do veľkých plôch. Vyrážka má tendenciu k praskaniu a následnému presušovaniu.

"Potničky na rodičov najčastejšie vykuknú z nevetraných kožných záhybov v zátylku, slabinách, na zadočku a niekedy aj z drobnej tváričky a vlasatej časti hlavy," opisuje problematiku detská sestra Věra Větrovská. "Nekomplikovaný výsev vyrážky nevyžaduje žiadnu zvláštnu medikáciu, postačí opláchnutie čistou vodou, prípadne nálevom z repíka lekárskeho alebo dubovej kôry, zdravá pokožka sa veľmi skoro zregeneruje sama. Ak sa koža samovoľne nehojí a vyrážka sa rozširuje a hnisá, pravdepodobne došlo k zavlečeniu infekcie. V takom prípade neodporúčam príliš experimentovať a radšej zájsť s dieťatkom k pediatrovi." Upozorňuje zdravotníčka.

Prevencia nadovšetko

 • Dbajte na vhodné oblečenie z prírodných priedušných materiálov, deti zbytočne nenabalujte!
 • Uistite sa, či sú jednorazové plienky, ktoré vaše bábätko používa skutočne priedušné, a neobsahujú igelitovú nepriedušnú vrstvu.
 • V lete, a najmä počas horúcich letných nociach, nedávajte do detskej postieľky igelitové podložky pod prestieradlo.
 • Po každom kúpaní je nutné starostlivo vysušiť všetky záhyby! Nikdy neobliekajte dieťatku plienku a oblečenie na vlhkú pokožku!
 • Obzvlášť v teplých mesiacoch sa veľmi oplatí nezanedbávať hygienu a starostlivo umývať všetky zaparená miesta (postačí voda).
 • Ak dieťatko v lete častejšie kúpete, redukujte umývacie prostriedky na minimum. Aj tie najjemnejšie narušujú prirodzený ochranný film a vysušujú pokožku.
 • Myslite na to, že v horúcich letných dňoch sa potničky veľmi často objavujú po dlhšej jazde v rozpálenom aute.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma