AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pôrod: bojím sa!

Z neznámeho máme obvykle strach alebo aspoň patričný rešpekt. To je prirodzené a ľudské. Keď s týmto pocitom pristupujeme aj k obavám z pôrodu, je to celkom namieste. Bolesť sa však dá prežiť a odmena bude viac než sladká. Nechýba teda motivácia a o to ide.
Pôrod: bojím sa!

O strachu z pôrodu a bolesti, ktorá sprevádza kontrakcie a otváranie pôrodných ciest, sa vedú medzi ženami oddávna debaty (a viesť sa budú, dokiaľ sa bude rodiť). Je to prirodzený strach z neznáma, ktorý nesúvisí bezprostredne len so samotnou bolesťou, ale s obavou z novej roly, ktorá sa začína pôrodom. Zvládnem byť mamičkou a partnerkou zároveň?

Bude moje dieťa zdravé? Bude sa vyvíjať tak, ako má, a spoznám, že sa
o neho starám tak, ako by som sa mala? Ako sa vyrovnám s úplne novým štýlom života? Ako bude reagovať partner? Nezmenia sa naše vzájomné vzťahy? Otázok spojených s tehotenstvom, pôrodom a ďalším životom je veľa.

Pre váš pokoj – rieši ich úplná väčšina žien (a často ešte skôr, než vôbec otehotnejú). Tieto otázniky a obavy niektorým slabším povahám dokonca bránia v samotnom otehotnení. Ale pozor: dlhým odkladaním sa strachu nezbavíte, naopak, bude vo vás narastať.

A čas pracuje aj proti vašim biologickým hodinám. Zvážte, či vyhľadať odbornú pomoc, alebo skúsiť strach prekonať tým, že vyskúšate naživo, čo na tom pôrode teda je.

Strach je prirodzená ľudská emócia

Viac než polovica tehotných má z pôrodu obavy. Otázkou je, ako sa
k nim postavia. Väčšinou sa opisujú tri typy budúcich rodičiek:

 • Vytesnenie problému. Tehotná žena zámerne potláča akékoľvek predstavy, vyhýba sa rečiam o bolesti, priebehu pôrodu, nechce čítať časopisy a knižky, chodiť do predpôrodných kurzov. Skúsenosti kamarátok ju nezaujímajú, žije si v blaženej nevedomosti. Úskalia: Na pôrodných bolestiach ju môže kadečo zaskočiť. Keď úplne vypustí prípravu, môže sa trochu stať problémom dýchanie a uľavujúce polohy. Pravda, intuícia pracuje spoľahlivo a telo si povie svoje. Niekedy býva problémom neznáme prostredie.
 • Žena priveľmi informovaná. Budúca mamička, ktorá má
  už pred počatím naštudovanú literatúru, vyspovedala všetky dostupné kamarátky a známe, sleduje diskusie na sociálnych sieťach. Po prvej návšteve tehotenskej poradne mapuje pôrodnice, vyberá dulu, predpôrodné kurzy, jogu a ďalšie telesné aktivity, navštevuje prednášky o materstve, pôrode... Úskalia: Môže ju rozhodiť, keď nebude prebiehať všetko presne tak, ako si naplánovala. Čo keď
  sa tehotenstvo trochu skomplikuje, bude musieť byť na rizikovom tehotenstve a odpadne príprava v predpôrodných kurzoch? Alebo sa pôrod rozbehne tak rýchlo, že nestihne epidurálnu anestéziu, bude potrebné chirurgické riešenie pôrodu...
 • Zlatá stredná cesta. Tá je optimálna, tehotná prežíva svoj „stav“ s radosťou, ale samozrejme sa zamýšľa tiež nad možnými komplikáciami a nevyhne sa jej ani strach z priebehu gravidity
  a pôrodu. Je to úplne prirodzené, veď privedie na svet nový život. Debaty s kamarátkami, zbieranie skúseností a absolvovanie predpôrodného kurzu nie je na škodu a patrí k bežnej praxi. Šťastie praje pripraveným, ale zbytočne sa strašiť príbehmi z pôrodnej sály (ktoré bývajú často zveličené) je kontraproduktívne.

Strach sa dá zvládnuť

Asi 60 percent všetkých tehotných má obavy z toho, či pôrod zvládnu tak, aby priviedli na svet zdravé dieťa bez komplikácií, aby boli schopné počúvať rady a povely pôrodníka a pôrodných asistentiek, aby neboli prehnane emotívne na sále.

Dobrá správa je, že gravidita a hormóny, ktoré v tele ženy pracujú a uvoľňujú sa, si prispôsobujú nielen telo, ale tiež psychiku budúcej rodičky. Samozrejme, hoci žena prípravu nepodceňuje a zodpovedne pristupuje k celému priebehu tehotenstva, pôrod a všetko s ním spojené je stresujúce.

Navyše ide o veľmi náročnú fyzickú záťaž. Tá vyvoláva v organizme ženy stresovú reakciu. Prejavuje sa napríklad trasom, úzkostnými stavmi, bledosťou, potením, rýchlym dychom, zvýšením krvného tlaku, búšením srdca. Rodička môže mať pocit na vracanie, prípadne skutočne vracia. Na vine je zvýšená hladina hormónov katecholamínov, predovšetkým kortizolu.

Je to prirodzená reakcia, telo ženy je na určitú mieru stresu a strachu pripravené. Prílišné zvýšenie kortizolu však môže priebeh pôrodu skomplikovať. Narúša totiž činnosť maternice a znižuje prietok krvi placentou. To môže ovplyvniť zásobovanie plodu kyslíkom. Aj preto sa počas celého priebehu pôrodu monitoruje plod, respektíve jeho srdcová činnosť na kardiotokografickom zázname.

Ten pôrodníkovi hlási zmeny, ktoré nastanú, a on tomu môže prispôsobiť vedenie pôrodu. Neobávajte sa teda toho, že máte pripevnený monitor – všetko, čo sa deje na sále, smeruje k zaisteniu bezpečia rodičky a plodu.
Telo si pomáha samo zvlášť pokiaľ ste dosiaľ neboli veľkou vyznávačkou zdravého štýlu. Hovorte o svojich pocitoch s partnerom.

Ľahšie pochopí vaše nálady. Vyjasnite si, ako si pôrod, vrátane otázky vlastnej účasti (nie je predsa podmienkou), ďalšej starostlivosti o bábätko a váš spoločný rodinný život predstavuje on. Možno zistíte, že má podobné obavy a cíti neistotu z otcovskej roly, a vzájomne sa podporíte. Neistota a zmätok z nového začiatku môžu posilniť partnerské vzťahy.

Miera vnímania a znášania bolestí je individuálna, prahy vnímavosti
má každý človek posadené inde na širokej škále rozpätia. Organizmus si však dokáže do značnej miery pomôcť, produkuje totiž v období bolesti (kontrakcií a rozťahovania hrdla maternice) endorfíny, ktoré bolesť tlmia.

Ich účinok znižuje stres a strach, preto sa pokúste zachovať aspoň čiastočne pokoj a myslite na to, že si tým pomáhate pri prekonávaní bolesti. To by mohlo byť dostatočnou motiváciou. Samozrejme, existujú ďalšie spôsoby, ako bolesť zmierniť. Tie vám odporučí pôrodník a dohodnete sa na nich ešte pred samotným začiatkom pôrodu.

Keď viem, upokojím sa

Se strachom a obavami musíme pracovať po celý život. Iste už sama dobre viete, ako sa u vás prejavujú negatívne emócie, čo vás trápi
a čo pomáha. V tehotenstve si urobte plán, ako sa na pôrod pripraviť, aby všetko dobre dopadlo. Tešte sa na dieťatko a zistíte, že táto malá skúška za to stojí.

 • Buďte pozitívna. Nepripusťte si čierne myšlienky. Hovorte so svojím dieťatkom od prvých dní, kedy zistíte, že ste tehotná, a robte všetko tak, aby vám obom bolo dobre. Prechádzky, pobyt na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, zdravá strava. Tehotenstvo môžete uchopiť ako začiatok nového života so všetkým, čo k tomu patrí, zvlášť pokiaľ ste dosiaľ neboli veľkou vyznávačkou zdravého štýlu.
  Hovorte o svojich pocitoch s partnerom. Ľahšie pochopí vaše nálady. Vyjasnite si, ako si pôrod, vrátane otázky vlastnej účasti (nie je predsa podmienkou), ďalšej starostlivosti o bábätko a váš spoločný rodinný život predstavuje on. Možno zistíte, že má podobné obavy a cíti neistotu z otcovskej roly, a vzájomne sa podporíte. Neistota a zmätok z nového začiatku môžu posilniť partnerské vzťahy.
 • Informujte sa. Pripravenosť v primeraných hraniciach posilňuje pocit istoty. Prihláste sa na predpôrodné kurzy, navštívte pôrodnicu, kde ste sa rozhodli priviesť na svet svoje dieťa. Pôjdete potom do známeho prostredia, čo hrá veľkú rolu. Porozprávajte sa s pôrodnými asistentkami a lekárom, ako pôrod prebieha, čo môžete očakávať, ako sa pripraviť, aby priebeh pôrodu prebiehal čo najpokojnejšie.
  Dostanete informácie, aké služby ponúka zariadenie, čo si so sebou priniesť a čo patrí k bežnému vybaveniu pôrodnice. Urobte si písomný zoznam otázok pred návštevou, aby ste nezabudli na nič, čo vás zaujíma. Literatúru čítajte uvážlivo, nemusíte všetko poznať, vyberajte základné informácie. Predpôrodné kurzy tiež nie sú od veci: naučíte sa dýchať, úľavové polohy, zistíte, ako to vyzerá na príjme, čo si potrebujete vziať so sebou do pôrodnice, poučíte sa
  o základnej starostlivosti o dieťatko...
 • Nie ste prvá. Uvedomte si, že pôrod síce trvá rad hodín, ale väčšina z nich je prvá fáza pôrodná, kedy sa kontrakcie striedajú s chvíľami oddychu, navyše väčšinu z nej strávite v pohodlí domova. A finále, teda samotný pôrod dieťaťa, je podstatne kratšie a korunované odmenou – dieťatkom. Porodili tisíce a milióny žien pred vami a ďalšie vás budú nasledovať. Nie ste výnimočná, ale výnimoční budete spolu s potomkom, až si ho položíte na sále na bruško!

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma