AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Pôrod bez bolesti nie je hanba

Mnoho žien si predstavuje pôrod ako proces, ktorý budú môcť celkom ovládať. Niekedy však neostáva iné, len si od neznesiteľných a dlhotrvajúcich bolestí predsa len trochu uľaviť.
Pôrod bez bolesti nie je hanba

Porodiť bez akýchkoľvek zásahov lekára, a predovšetkým bez tlmenia pôrodných bolestí, sa dnes pre niektoré ženy stalo doslova otázkou prestíže. V tých druhých to však môže vzbudzovať dokonca pocity viny.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Sprievodca spánkom od 0 do 6 rokov

Občas to totiž vyzerá, ako by rodiaca žena nemohla urobiť nič horšie, než sa s lekárom dohodnúť na aplikácii epidurálnej anestézie. Svoje pôvodné plány a následnú prax môže porovnať i tridsaťdvaročná Simona, ktorá mala o svojom prvom pôrode absolútne jasnú predstavu.

„Založením som racionálny človek, a tak som pristupovala aj k pôrodu. Povedala som si, že je dôležité, aby som sa cítila dobre, a potom mi to pôjde ako po masle. Vedela som, že nechcem žiadne umelé zásahy, nieto nejaké lieky tlmiace bolesť – niečo predsa vydržím, nie?

Ide, koniec koncov, len o pár hodín,“ rozpráva Simona. Lenže jej pár hodín sa pretiahlo na celý dlhý rad. „Po desiatich hodinách veľmi dlhých a bolestivých kontrakcií som bola otvorená na štyri centimetre. Takže keď mi lekárka povedala, že práve teraz je ten správny čas na epidurál, ak by som ho chcela, ihneď som súhlasila,“ spomína Simona.

Čo je epidurálna anestézia

Ide vlastne o jednu z metód určených na tlmenie pôrodných bolestí. Spočíva v podaní malého množstva miestneho anestetika a silného analgetika do epidurálneho priestoru v oblasti chrbtice pomocou špeciálnej ihly.

Tým dôjde k zmierneniu vnímania bolestivosti sťahov maternice, avšak celkový stav rodiacej ženy je ovplyvnený len minimálne. O tom, či možno epidurál u ženy aplikovať, rozhoduje na základe predchádzajúcich vyšetrení a celkovej anamnézy anestéziológ, ktorý látku aj sám aplikuje.

Vhodnú dobu na jej zavedenie, najčastejšie ešte pred príchodom tých najsilnejších kontrakcií, určuje, naopak, pôrodník. Pre správne a rýchle zavedenie epidurálu je nutná aktívna spolupráca rodiacej ženy, aj preto by ste si mali dopredu dobre rozmyslieť, či tento spôsob tlmenia pôrodných bolestí budete v pôrodnici žiadať.

Aplikácia epidurálu prebieha väčšinou takto: pôrodná asistentka vytvorí prístup do žilového riečiska, zavedie infúziu s roztokom minerálov a zmeria krvný tlak. Následne nastupuje anestéziologický tím, ktorý žene v polohe na ľavom boku alebo posediačky do „mačacieho“ chrbta zavedie špeciálnu ihlu.

Musí sa pritom trafiť medzi stavcový oblúk a tvrdú miechovú plenu, kam zavedie katéter čiže tenkú hadičku, prostredníctvom ktorej sa bude anestetikum a analgetikum podávať. Celé to trvá pár minút, účinok sa dostaví asi za štvrť hodiny.

Použitie epidurálnej anestézie je vylúčené pri dokázanej alergii na miestne anestetikum, poruchách zrážavosti krvi, tetovaní či infekcii v mieste vpichu. Kontraindikáciou môže byť aj extrémna obezita alebo niektoré závažné ochorenia matky.

Všetko sa nedá naplánovať

Napriek tomu, že trend prirodzených pôrodov u nás v poslednej dobe zosilnel, všetko sa, skrátka, naplánovať nedá. Niektorým ženám môže epidurál dokonca výrazne pomôcť, čo bol tiež prípad Simony.

„Zatiaľ čo predtým som sa pri každom sťahu krútila a horko-ťažko sa to snažila predýchať, po zavedení epidurálu mi jednoducho stvrdlo brucho a cítila som podobný tlak ako pri menštruačných bolestiach. Začala som sa oveľa rýchlejšie otvárať a pôrodná asistentka to pričítala psychike.

Tou veľkou bolesťou som sa jednoducho celá stiahla a moje telo sa nemohlo otvárať,“ spomína Simona na svoj prvý pôrod. „Prestalo to účinkovať až tesne predtým, než som začala tlačiť, a potom už som bolesť vôbec nevnímala, takže to vyšlo úplne skvele.

Domov a rodina | Materstvo | Zábava | Novorodenec

Najchutnejšie vianočné novorodenecké fotografie

Vďaka tomu, že som si po zavedení epidurálu odpočinula od tých strašných kontrakcií, mala som na tlačenie dosť síl, takže malá bola za chvíľku vonku. Manžel i ja sme skrátka boli s priebehom pôrodu spokojní,“ dodáva.

Trpieť je správne?

Simona sa však pár týždňov po pôrode stretla s ďalšími čerstvými mamičkami
v materskom centre a výsledkom dlhej diskusie boli veľké rozpaky. „Keď to zhrniem, tak som sa dozvedela, že môj pôrod bol vlastne hrozný, pretože bol umelo ovplyvnený lekárskymi zásahmi.

Teda o prirodzenom pôrode nemohla byť reč, a tak to bolo celé zle. Moje argumenty, že po ďalších niekoľkých hodinách pomalého a veľmi bolestivého otvárania by som možno nebola schopná dcéru vytlačiť, ostatné mamičky zmietli zo stola.

Vraj jediný skutočný pôrod so všetkým, čo k tomu patrí, je ten, ktorý si doslova pretrpíme,“ dozvedela sa Simona. „Napriek tomu, že sa považujem za celkom silnú osobnosť, začalo mi to vŕtať v hlave. Musela som nad tým premýšľať a došla som k záveru, že som pôrod dcéry vlastne nezvládla.

Takže keď som otehotnela po druhý raz, rozhodla som sa, že epidurál za žiadnu cenu nechcem, zato sa na pôrod sa pripravím tak, aby som ho zvládla bez akýchkoľvek zásahov,“ opisuje Simona.

Na epidurál bolo neskoro

Keď sa pri druhom pôrode začali Simone kontrakcie, ohlasujúce príchod druhého dieťaťa, bola presvedčená, že tentoraz bude pôrod iba v jej réžii. „Cítila som sa výborne, darilo sa mi sťahy dobre predýchavať a mala som pocit, že to ide oveľa lepšie než po prvý raz.

Manžel ma odviezol do pôrodnice až po piatich hodinách a pri príjme som bola otvorená na sedem centimetrov, čo ma priviedlo doslova do eufórie. Myslela som si, že o chvíľu budem tlačiť a bola som na seba patrične pyšná. Lenže potom sa niečo zvrtlo a pôrod sa takmer zastavil.

Napriek tomu, že som mala pocit, že kontrakcie silnejú a zodpovedal tomu i monitor, otváranie sa zastavilo a bola som tam, kde pri prvom pôrode. S tým rozdielom, že na epidurál bolo neskoro, a tentoraz by som možno po ďalších šiestich hodinách s nulovým posunom, zato s veľkými bolesťami, oň prosila na kolenách,“ spomína Simona.

Potom už to išlo rýchlo za sebou: ozvy dieťatka slabli a Simona musela podstúpiť cisársky rez. Syn sa, našťastie, narodil zdravý, Simone ale dodnes nikto nevyhovorí, že ak by sa tak nesústredila na to, aby porodila prirodzene, aj keby ju to akokoľvek silne bolelo, mohol prísť na svet klasickou cestou.

Znovu to prežiť

Vyzerá to ako príbeh so šťastným koncom, lenže po narodení syna Dávidka začala mať Simona psychické ťažkosti. „Nešlo mi to z hlavy, pritom som si stokrát mohla racionálne hovoriť, že hlavné je, že Dávidko je zdravý. Do materského centra by ma nikto nedostal, nedokázala by som sa baviť s ostatnými mamičkami, pretože som jednoducho nedokázala normálne porodiť.

Výhody a riziká epidurálu

✚ Nulový negatívny vplyv na dieťa.
✚ Účinné tlmenie silných a veľmi bolestivých kontrakcií.
✚ Možnosť rýchlo pridať silnejšie anestetikum napríklad pri náhlej potrebe vykonania cisárskeho rezu.
✚ Pre rodičky s určitým hendikepom či rizikom, napríklad astmou, poskytuje výhodu.
✚ Umožňuje žene upokojiť sa a spracovať všetky prebiehajúce emócie.
✚ Voľný pohyb maminky aj so zavedeným epidurálnym katétrom.
✚ Často uvoľní svaly panvového dna v druhej fáze pôrodu, takže vytlačenie dieťaťa je ľahšie.
✚ Pokiaľ bude po pôrode nutné ošetriť pôrodné poranenie, opäť sa môže do katétra pridať miestne anestetikum a toto ošetre- nie či šitie urobiť bezbolestne.

- Ojedinele môže dôjsť k preniknutiu ihly do mozgovo-miechového moku, udáva sa asi jedno až tri percentá prípadov zavedenia epidurálu. Dôsledkom sú silnejšie bolesti hlavy po pôrode.
- Žena môže pociťovať vyššiu bolestivosť v mieste vpichu, tá však väčšinou veľmi rýchlo odznie.
- Pokles krvného tlaku, ktorý sleduje a prípadne rieši zdravotnícky personál v pôrodnej sále.
- Útlm dýchania, bolesti chrbta, alergická reakcia na miestne anestetikum a ďalšie niekedy spomínané komplikácie sú, našťastie, veľmi vzácne.
Výskyt akýchkoľvek komplikácií je možné účinne znížiť výberom pôrodnice, ktorá epidurálnu anestéziu poskytuje veľmi často – čím častejšie s ňou miestni lekári pracujú, tým lepšie s ňou dokážu narábať. Niektoré pôrodnice uvádzajú, že podávajú epidurál až 35% žien. 

Mala som pocit absolútneho zlyhania, napriek tomu, že rozumovo som chápala všetky manželove argumenty, že je vlastne jedno, ako to prebehlo, hlavne, že to dobre dopadlo. Nakoniec ma moja mama presvedčila, aby som navštívila jej známu psychologičku. Tam som po prvý raz od pôrodu konečne plakala a po prvý raz som naozaj úprimne opísala, čo cítim.

Už vtedy sa mi trochu uľavilo, pri ďalších návštevách sme môj pôrod rozobrali stokrát hore-dolu a ja som pomaly začala cítiť uvoľnenie. Jednoducho som to musela ešte veľakrát prežiť, navaliť na seba tú vinu a potom sa od nej zase oslobodiť, pretože žiadna vina nebola. Až to mi skutočne pomohlo,“ hovorí Simona.

Sme v 21. storočí

Vo vyspelých štátoch rodí s epidurálnou analgéziou až polovica žien, u nás je to menej – v niektorých pôrodniciach sa podáva u 35 % žien, inde ju zavedú len niekoľkokrát za rok.

„Príčiny, prečo ďalej stúpa počet použití epidurálnej anestézie, sú rozličné. Rodičky sú staršie a tehotenstvo nezriedka sprevádzajú komplikácie. Ale predovšetkým sme v 21. storočí.

Prvá anestézia k operácii bola podaná v roku 1847 a nikto z nás by sa iste nechcel vrátiť pred túto éru a prežívať operáciu zaživa. Epidurálnu anestéziu už poznáme viac než 100 rokov a od 70. rokov minulého storočia dochádza k jej obrovskému rozšíreniu,“ vysvetľuje Dagmar Seidlová.

Epidurál neznamená zlyhanie

Napriek tomu majú niektoré ženy, tak ako Simona, pocit, že ako ženy a matky zlyhali, keď pôrod nezvládli bez epidurálu. „Hovoriť o nejakom zlyhaní pri pôrode či o tom, že žena pôrod nezvládla, keď sa jej podala epidurálna analgézia, je nezmysel. V dnešnej dobe používame lieky na bolesť vo všetkých smeroch. Stačí si zapnúť televíziu a vieme, aký preparát použiť, keď máme bolesti kĺbov, menštruačnú bolesť či bolesť hlavy.

Aj malým deťom napríklad s angínou podá- vame lieky, ktoré nielenže znižujú horúčku, ale tlmia i bolesť. Pri ošetrení zubov automaticky očakávame, že nám stomatológ poskytne lokálnu anestéziu a ak sa poraníme, tak od chirurga pri šití reznej rany dostaneme to isté.

A to nehovorím o závažných stavoch alebo operáciách,“ uvádza D. Seidlová. „Pre mňa osobne i po 25 rokoch praxe je stále veľmi povzbudzujúce vidieť, že desať minút po aplikácii epidurálnej anestézie sa z trpiacej ženy celkom pohltenej bolesťou stáva trpezlivá a spolupracujúca rodička, ktorá teraz oveľa lepšie zvládne vyčerpávajúcu prácu, ktorá ju v ďalších fázach pôrodu ešte len čaká,“ dodáva anestéziologička. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma