AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Trojročná dcéra má pokazené 2 stoličky. Vytrhnúť či opraviť?

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Trojročná dcéra má pokazené 2 stoličky. Vytrhnúť či opraviť?

Otázka

ZUZANA O.: Trojročná dcéra má úplne pokazené dve stoličky. Po konzultácii so zubárom nám bolo odporučené ich vytrhnutie. Podľa jeho názoru je to pre deti menšie zlo než vŕtanie. Dcéra ale zatiaľ nemá žiadne problémy, na bolesť sa nesťažuje. Rada by som poznala názor ďalšieho odborníka.

Odpoveď

MDDr. Václav Manhart: Na túto otázku nie je ľahké odpovedať bez vyšetrenia. Pri detských zuboch hrá najdôležitejšiu rolu spolupráca dieťaťa. Keď sa bojí a so stomatológom nespolupracuje, je zložité ošetriť pokazený zub tak kvalitne, aby sme sa vyhli predčasnej extrakcii pred prerezaním druhého zuba.

Ďalším faktorom je rozsah kazu – či je zub živý, či odumrel. Výplň má teda zmysel, pokiaľ pacient zvládne ošetrenie a ak kaz nezasahuje do centra zuba, kde sa nachádza jeho výživa.

Keď je spolupráca dobrá, možno situáciu riešiť i umŕtvením zuba alebo vybratím časti zubnej drene (výživa zuba idúca cestou koreňových kanálikov do centra zubnej korunky). Všetko sa odvíja od množstva zdravých zubných tkanív – od toho, či kaz nie je už príliš rozsiahly.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma