AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Tienistá stránka domácich miláčikov

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Tienistá stránka domácich miláčikov

Otázka

JARMILA Z.: Máme doma psa, u babičky mačky, a mám obavy, aby nejakým spôsobom neohrozovali zdravie nášho synčeka. Sú tu nejaké riziká spojené
so spolužitím rodiny a psíka či mačiek?

Odpoveď

MVDr. Václav Bartoš: Mať za člena rodiny psa alebo mačku je v posledných rokoch čoraz obľúbenejšie. Ruka v ruke s týmto trendom sa však tiež zvyšuje riziko nakazenia parazitárnymi ochoreniami prenosnými zo zvieraťa na človeka.

Parazitov existuje veľa, z vnútorných parazitov patria medzi tie najrozšírenejšie nesporne infekcie škrkavkou a pásomnicou. Nepríjemným faktom ostáva, že jednou z najohrozenejších skupín, čo sa človeka a napadnutia vnútornými parazitmi týka, sú malé deti.

Práve ony sa veľmi rady maznajú so zvieratami. A tak isto ako dospelých aj ich poteší, keď im pes kamarátsky oblizne ruku, ktorú si však potom rady strkajú do pusy. Môžu tak ľahko prehltnúť blchu, ktorá sa môže stať zdrojom nákazy pásomnicou. Najčastejšou pásomnicou psa a mačky je pásomnica psia.

Tento parazit sa prenáša blchami. Preto v prevencii črevných parazitóz hrá dôležitú rolu odblšenie pacienta i prostredia. Málokto vie, že viac než 90 % blšej populácie, ktorú tvoria vajíčka a larvy bĺch, žije mimo zvierat v okolitom prostredí a na zvierati nachádzame len dospelé blchy.

Z vajíčka sa vyliahne larva, ktorá sa živí trusom dospelých bĺch, potom sa zakuklí. Kukla môže prežívať aj viac než 100 dní. Preto je tu celoročné nebezpečenstvo infekcie. V momente, kedy psa či mačku jednorazovo odblšíme, zbavili sme sa parazitov len na obmedzený čas.

K tomu treba mechanicky (vysať, vyprať) ošetriť prostredie, v ktorom sa zviera najviac zdržuje. V priebehu ďalších týždňov a mesiacov totiž postupne v okolitom prostredí dochádza k dokončeniu vyliahnutia vývojových štádií bĺch. Za niekoľko týždňov je tak zviera opäť zablšené a spolu s ním môže byť zamorený aj náš domov. Z tohto dôvodu je nutná kontinuálna starostlivosť a prevencia pred blchami.

Nevyhnutné je pravidelné aplikovanie antiparazitárnych prípravkov. Tiež je dôležité mačky i psy pravidelne odčervovať, aspoň 1x za 3 mesiace. Prípravky určené na ochranu zvierat pred vnútornými parazitmi sa môžu kúpiť nielen u veterinárov, ale tiež v lekárňach. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma