AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Syn nechce jesť mäso!

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Syn nechce jesť mäso!

Otázka

EMMA W.: Môj dvojročný syn odmieta jesť mäso a niektoré druhy zeleniny. Mám strach, že mu bude chýbať železo a vitamíny. Môžem mu napríklad mäso niečím nahradiť?

Odpoveď

MUDr. Natália Szitányi: Batoľací vek je vekom odmietania nových potravín, predovšetkým tých komplexnejších, kam mäso a zelenina patria. Deti preferujú sladkú chuť a s ohľadom na negativizmus spojený s vekom je občas nutné ich okabátiť alebo použiť fantáziu.

Najčastejším dôsledkom jednotvárnej stravy batoliat je nedostatok vitamínu D, železa a vápnika. Pokiaľ dieťaťu chýba železo, môže sa prejaviť zvýšená únava, slabosť, závraty, zimomravosť, ale mamička si nemusí nedostatok železa ani všimnúť. Deti s nedostatkom vitamínu D bývajú unavené alebo môžu mať sklon k častým respiračným ochoreniam.

Skúste dieťaťu ponúknuť iný druh mäsa alebo rýb než doposiaľ, obmeňte jeho prípravu (napríklad mäsové guľky, rozmixovať mäso do omáčky), odmietané potraviny ponúkajte opakovane a nechajte dieťa pomáhať s prípravou, rozprávajte rozprávku o zázračných účinkoch mäsa...

Stav výživy dieťaťa konzultujte s pediatrom. Mnohí pediatri už používajú nový nástroj na odhaľovanie nedostatkov v strave batoliat – NutriCHEQ, ktorého súčasťou sú aj praktické rady, ako postupovať pri konkrétnom probléme. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma