AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Syn má 23 mesiacov a ubližuje celému svojmu okoliu

Vy sa pýtate, my odpovedáme.

Otázka

SILVIA M.: Syn má 23 mesiacov a už pomerne dlho má obdobie, kedy ubližuje. Mne, manželovi, druhým deťom. Štípe, ťahá za vlasy, hryzie až do modrín, škriabe. Robí to, keď sa s ním maznám, aj keď si ho nevšímam.

Ostatné deti najčastejšie hryzie, niekoľkokrát sa stalo, že sa k niekomu pritúlil a až potom zaútočil. Je to veľmi nepríjemné, mamičky v materskom centre, kam s Riškom chodíme, už od neho bočia. Navyše čakám druhé dieťa a nechcem, aby sme boli osamelí a aby som musela druhých oddeľovať od bračeka kvôli strachu, že bábätku ublíži. Čo urobiť, aby s tým prestal?

Odpoveď

Mgr. Tereza Beníšková: Malé deti reagujú na podnety z okolia často rečou tela, je to pre nich prvý a najprirodzenejší komunikačný nástroj. Agresivitou obvykle dávajú najavo, že sa im niečo nepáči, že sú v nejakej nepohode, alebo že si pripadajú ohrozené a chcú sa brániť.

Vy však opisujete, že váš syn sa takto správa aj vo chvíľach, kedy sa maznáte, kedy sa pritúli k druhému dieťaťu. Syn zrejme ešte nevie dobre rozpoznávať sociálne signály a nedokáže vyhodnotiť, že toto správanie sa druhým nepáči.

Určite dávajte synčekovi najavo, že také správanie nie je vhodné – chyťte mu ručičku, keď škriabe alebo ťahá za vlasy, na agresiu k druhým zareagujte výraznou zrozumiteľnou emóciou, že takto nie (rozhodne sa v tej chvíli na synčeka neusmievajte alebo netvárte príjemne, aby bolo vaše oznámenie dobre pochopiteľné).

Zároveň by som však odporučila konzultáciu u detského psychológa, pretože opisovaným správaním sa môžu prejavovať napríklad aj niektoré z porúch autistického spektra, kedy dieťa len ťažko vyhodnocuje sociálne situácie a nereaguje adekvátne. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma