AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Strašiak zvaný škola

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Strašiak zvaný škola

Otázka

HELENA V.: Syn ide po prázdninách do školy. Všetci sa ho stále pýtajú, ako sa teší, niektorí ho dokonca strašia: Posledné prázdniny, potom už nebudeš mať čas na hranie, len samé povinnosti, úlohy... Úplne ho to otrávilo, do školy sa mu nechce ísť. Čo s tým?

Odpoveď

Mgr. Tereza Slunečková: Veľa detí sa do školy teší, pretože je to pre ne niečo nové, tešia sa na úlohy a na veci, ktoré sa ku škole viažu. Sú však aj deti, pre ktoré sú nové veci zneistením terajšieho stavu, pretože si pod tým nevedia nič predstaviť, a potom stačí málo, možno pár otázok okolia, aby sa dostavili väčšie obavy a úzkosti.

Situáciu teraz môžete zachrániť tak, že požiadate svoje okolie, aby syna pri vstupe do školy skôr podporili. Napríklad rozprávaním o tom, čo ich škola naučila a čo im priniesla dobré. Pokiaľ by na to okolie nepristúpilo, požiadajte, aby radšej o škole nehovorili, pretože syn je z toho akurát neistý.

Neistotu z toho, čo nás čaká, môžu odstrániť jasné a konkrétne informácie: choďte sa do školy znovu pozrieť, hovorte o priebehu vyučovania, ako sa budete pripravovať na vyučovanie, prelistujte si učebnice a pod. Komentáre, ktoré sa synovi teraz dostali, rozhovorte: „Áno, sú to posledné prázdniny, ale tie, kedy zatiaľ nevieš čítať a počítať...“

Budúci rok si o tomto čase budete spolu vyberať knižku, ktorú si môžete spoločne čítať. Hovorte o povinnostiach, čo to vlastne znamená, ako aj vy máte dobrý pocit, keď si v práci urobíte svoje povinnosti a tešíte sa na voľné odpoludnie, ktoré si syn tiež bude môcť naplánovať trebárs behaním vonku.

Aj vy máte svoje úlohy, ako napríklad uvarenie večere, čo dáva vášmu telu možnosť získať energiu z dobrého jedla. Všetko má svoje klady, tie je dobré pripomínať, ale i zápory, to k životu patrí. Navyše škola nie sú len úlohy a povinnosti, ale tiež možnosť poznať nových kamarátov a s nimi sa potom trebárs hrať cez prestávky. Pomôžte synovi objaviť toto čaro. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma