AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Šesťročná dcéra a dentálna hygiena

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Šesťročná dcéra a dentálna hygiena

Otázka

DANA C.: Mám šesťročnú dcéru, je už vhodné navštíviť dentálnu hygienu? Ako vyšetrenie prebieha?

Odpoveď

Alena Jirkovská, DiS.: S návštevou u dentálnej hygieničky je najlepšie začať pri prerezávaní prvých stálych zubov, teda práve okolo 6 rokov veku. Najprv zúbky sfarbíme špeciálnym roztokom, keď sa fialovo sfarbí plak a zubný kameň, pokiaľ je na zuboch.

Tak deti v zrkadielku krásne vidia, kde čistia málo alebo vôbec. Je to aj pomôcka pre rodičov, ktorí odrazu vidia, ktoré miesta treba starostlivo dočisťovať. Po sfarbení zúbkov spoločne s dieťaťom trénujeme správnu techniku čistenia s vlastnou kefkou, dokiaľ zuby nie sú zase pekne biele.

Nezabúdame ani na čistenie medzizubných priestorov, teda miest, ktoré sú náchylné na vznik zubného kazu. Podľa veľkosti medzizubných priestorov vyberáme buď medzizubnú kefku alebo špeciálnu zubnú niť s držadlom.

Všetko skúšame priamo s detským pacientom alebo s rodičom, záleží na zručnosti dieťaťa. Po praktickom nácviku ešte zúbky vyčistíme špeciálnou depuračnou pastou. Rodičom odporúčam tiež kontrolovať a prípadne dočisťovať zuby do 10 rokov veku dieťaťa.

Opakované návštevy dentálnej hygieny odporúčame u detí podľa konkrétnej situácie, väčšinou to býva 3-krát do roka. Keď si dieťa navykne na pravidelné kontroly u zubného lekára i dentálnej hygieničky, nemalo by sa v dospelosti stať, že bude mať zrazu akútne problémy s chrupom. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma