AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Problémy so sexom po pôrode

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Problémy so sexom po pôrode

Otázka

Júlia Z.: Pred rokom sa nám narodila dcéra. Manžel bol so mnou pri pôrode, nenútila som ho, rozhodol sa dobrovoľne. Teraz sa nám dosť zadrháva ľúbostný život (temer sa so mnou nechce milovať), predtým to nebol problém. Môže to súvisieť?

Odpoveď

Doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková: Narodenie spoločného dieťaťa patrí
k najsilnejším emočným zážitkom medzi partnermi. V dnešnej dobe sa ponúka pre otca možnosť, aby bol prítomný pri pôrode a prvých okamihoch vstupu svojho potomka na svet. Prítomnosť otca pri pôrode však so sebou nesie – okrem istých pozitív v rámci podpory nastávajúcej mamičky a posilnenie porozumenia medzi partnermi – aj isté riziká.

Muž totiž nie je od prírody pripravený na situácie, ktoré s pôrodom súvisia. Často sa na neho v tejto súvislosti kladú až neštandardné psychické nároky.

Medzi najčastejšie problémy patrí obraz bolesti milovanej osoby, ktorý je súčasťou normálneho fyziologického pôrodu, a tiež obraz idealizovaného vstupu potomka na svet. Nie je neobvyklé, keď má budúci otecko problémy zvládnuť túto situáciu už priamo na sále.

Zvyčajne je však na to upozornený dopredu v rámci predpôrodnej prípravy otcov. Sexuálne problémy vznikajúce v dôsledku účasti otca pri pôrode však nie sú príliš častou komplikáciou a väčšinou sú aj časovo obmedzené či zástupné. Osobne by som odporučila v prípade pretrvávajúcich problémov vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma