AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Problém s predkožkou

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Problém s predkožkou

Otázka

GABRIELA M.: Môj syn má rok a pol. Ako často mu preťahovať predkožku? Mám pocit, že to nejde úplne zľahka. Kedy sa pozná, že môže mať nejaký problém?

Odpoveď

MUDr. Marta Šimunková: U novorodených chlapčekov sa nedá predkožka pretiahnuť takmer nikdy, v 3 rokoch u 90 % chlapčekov. Všetko má svoj vývoj. Ani urológovia sa nezhodnú, kedy začať.

Môj pediatrický rozum mi našepkáva, že s „vtáčikom“ sa má zaobchádzať veľmi opatrne a prikláňam sa k názoru, že s preťahovaním sa môže vyčkať až do troch rokov. Výnimkou sú stavy, keď vôbec nevidno ústie močovej trubice, keď je predkožka prekážkou odtoku moču, bolestivého močenia, alebo pri známkach zápalu (opuch, začervenanie).

Potom je nutné vyhľadať detského urológa. V prvých mesiacoch býva predkožka veľmi úzka a navyše svojou vnútornou plochou prilepená k žaluďu a násilnou manipulá-ciou si možno „zarobiť“ na skutočný problém. 

Mikrotraumy pri násilnom preťahovaní vedú k zápalu, ktorý sa hojí jazvou, čo môže viesť k zúženiu predkožky, ktorá by sa inak neskôr uvoľnila spontánne.

Až keď sa predkožka sama uvoľní a pri preťahovaní netreba vyvinúť žiadne úsilie, potom je nutné pri kúpaní pretiahnuť predkožku a umyť žaluď
i záhyby, aby sa v nich nehromadila bunková drvina a nečistoty, ktoré môžu následne viesť k zápalu. Hygiena predkožkového vaku je jediným dôvodom na preťahovanie, nie snaha o rozšírenie predkožky. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma