AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Poradňa: Privýrobok a druhá materská

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Poradňa: Privýrobok a druhá materská

Otázka

IVA Ž.: Od 1. 1. 2014 poberám rodičovský príspevok, od 3. 2. 2014 som zamestnaná u svojho zamestnávateľa na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti so zmluvou na dobu určitú a budem, dúfam už čoskoro, nadväzovať na materskú dovolenku s ďalším potomkom. Ovplyvní môj terajší privýrobok výšku prípadného príspevku na materskej dovolenke?

Mgr. Martina Kravčíková: Dohoda o pracovnej činnosti vám vo februári skončila, naďalej však trvá hlavný pracovný pomer, z ktorého sa vám vypočítalo materské na prvé dieťa. Preto pri nástupe na materskú dovolenku v roku 2015 sa bude materské počítať z pravdepodobného vymeriavacieho základu, čo bude rovnaké ako pri prvom dieťati.

Príjmy z dohody o pracovnej činnosti výšku materského negatívne neovplyvnia. Aby tieto príjmy materské zvýšili, museli by ste z týchto príjmov mať platené nemocenské poistenie minimálne 270 dní počas dvoch rokov pred pôrodom, čo však už nestihnete, keďže dohoda vám skončila.

Na doplnenie uvediem, že na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 10 hodín týždenne a táto dohoda sa môže uzatvárať iba na dobu určitú a na maximálne 12 mesiacov. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma